Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Strach z prechodu? Príznaky viete zmierniť unikátnym prípravkom

Advertoriál

Návaly tepla, potenie, podráždenosť, smútok či depresia. Tieto stavy lákajú máloktorú ženu, preto sa rokmi stal prechod plný príznakov, obavou, ktorú rieši v určitom období života asi každá žena. Ako si jednoducho pomôcť, nám vysvetlila MVDr. Petra Vidricková, PhD., odborníčka zo slovenskej značky výživových doplnkov Biomin. 

Strach z prechodu? Príznaky viete zmierniť unikátnym prípravkom
Zdroj: Biomin
12. DEC 2023

Pre mnohé ženy je prechod strašiakom najmä kvôli jeho častým príznakom. Ktorý je vašimi očami najhoršie znášaný?

Je náročné jednoznačne vybrať jeden príznak aby pravdivo odzrkadľoval odpoveď za veľké množstvo žien, navyše ak je prežívanie klimaktéria veľmi individuálna záležitosť. Zo štatistík však vyplýva, že ženy uvádzajú ako najhoršie prežívaný príznak návaly tepla a v tesnom závese za ním nadmerné potenie. Tieto príznaky sú jednak vonkajším prejavom – sú teda viditeľné a žena ich nevie zakryť, a ani nijako ovládať, a z toho dôvodu vždy zhoršujú psychiku žien, či spoločenský status.

Tento častý príznak – poruchy termoregulácie alebo „návaly“ spomínajú ženy najčastejšie. Čo za nimi stojí a prečo vlastne vznikajú?

Príčina návalov tepla počas menopauzy nie je úplne objasnená, ale je zrejmé, že návaly sú spojené s poklesom hladín estrogénu v tele. Pokles hladín estrogénu má vplyv na termoregulačné centrum v mozgu. Toto centrum je zodpovedné za udržiavanie stálej telesnej teploty. Keď hladiny estrogénu klesnú, hypotalamus nesprávne vníma teplotu tela, čo vedie k prudkým zmenám v telesnej teplote. Zároveň dochádza k zmenám v prahu, kedy telo spúšťa termoregulačné procesy. Tiež sú spojené s rýchlym rozširovaním krvných ciev najmä v oblasti pokožky, čo sa prejavuje nadmerným potením. Takže ak vieme, že návaly tepla sú spojené s poklesom endogénnych hladín estrogénu, je dobré myslieť na jeho dopĺňanie stravou alebo výživovým doplnkom.

Popísaných príznakov menopauzy existuje až 45. Ak by ste mali vybrať tie najčastejšie, ktoré by to boli?

Máte pravdu, že tých príznakov je tak veľa a každá žena pociťuje ich rôzne kombinácie. Vedeli ste, že asi iba 5 % žien nepociťuje žiadne príznaky súvisiace s menopauzou? Tie najčastejšie sú okrem spomínaných návalov tepla a nadmerného potenia aj strata pocitov šťastia – zmeny nálad, podráždenosť až depresie, zhoršenie kognitívnych funkcií, poruchy spánku, zvýšená únava, pokles libida, suchosť pošvy, zmeny v kvalite pokožky a vlasov, zmeny kvality kostí vedúce k osteopénii až osteoporóze, ranná stuhnutosť najčastejšie malých kĺbov na rukách až po metabolické príznaky ako sú nárast krvných hladín cukru, triglyceridov, cholesterolu a zvyšovanie krvného tlaku.

BioBalance

Menia sa behom prechodu príznaky a ich intenzita?

Aj tu platí vysoká miera individuality, keďže každá žena pociťuje príznaky inak, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že áno, príznaky sa menia. Závisí to od mnohých faktorov vrátane genetických, zdravotných ale najmä od klimakterickej fázy, v ktorej sa žena nachádza.  

Koľko obdobie menopauzy štandardne trvá?

Menopauza predstavuje trvalé zastavenie menštruačného cyklu spôsobené nízkou endogénnou produkciou estrogénov. Samotnú menopauzu je možné chápať ako obdobie, počas ktorého žena nemá počas posledných 12 mesiacov menštruačné krvácanie. Tento proces sa však neudeje zo dňa na deň trvá aj niekoľko rokov. Takže menopauze predchádza omnoho dlhšie prechodné obdobie nazývané perimenopauza a je to vlastne prvá fáza menopauzy. Nastáva niekedy v polovici 40-tky a môže trvať 5 až 10 rokov. Príznaky a intenzita klimakterických symptómov sa odvíjajú od fázy, v ktorej sa žena nachádza. Pre začiatok perimenopauzy sú charakteristické najmä psychické zmeny, najmä výkyvy nálad a podráždenosť, pretože sa zvyšuje hladina enzýmu MAO-A. Ten štiepi dopamín, norepinefrín a serotonín a má dominantnú úlohu pre pocity, nálady a duševné rozpoloženie. Zmeny v hladinách enzýmu MAO-A môžu byť preto príčinou podráždenosti, úzkosti či depresie.

Kedy hovoríme o tom, že symptómy sú najsilnejšie?

Symptómy závislé od hladín estrogénu ako návaly tepla a potenie sú najsilnejšie v štádiu prechodu do menopauzy. Pretrvávajú približne jeden až dva roky pred a po menopauze a postupom času si telo na nedostatok ženských pohlavných hormónov zvykne a prispôsobí sa.

Vieme tieto príznaky vedome ovplyvniť? Potlačiť ich, zmierniť alebo ich úplne eliminovať?

To je výborná otázka a úprimne sa teším, že sa na to pýtate, pretože mnoho žien to berie tak, že to, čo prišlo, musí jednoducho iba prijať a nejako „pretrpieť“ a nie je to úplne tak. Je dobré si uvedomiť, že mnoho vecí vieme my ženy samy ovplyvniť. A tu obzvlášť platí, že pripraveným šťastie praje. Genetika je tá časť, ktorú nevieme nejak zásadne ovplyvniť, ale životný štýl, vonkajšie stimuly a celkový prístup k životu áno! Aktívna pracujúca žena s koníčkami, pravidelným športom, premyslenou stravou a bohatými sociálnymi interakciami má predpoklad na zásadne ľahšie zvládnuteľný priebeh menopauzy.

Mnoho žien to berie tak, že to, čo prišlo, musí jednoducho iba prijať a nejako pretrpieť a nie je to úplne tak. Je dobré si uvedomiť, že mnoho vecí vieme my ženy samy ovplyvniť.

Je možné, že sa menopauza mnohých dám vôbec nebude týkať?

Menopauza príde vždy. Ide o prirodzenú súčasť v živote ženy, prináša zmenu a treba o nej vedieť a zvládnuť ju podobne ako iné tiež pomerne náročné životné obdobia, napríklad tehotenstvo či materstvo. Pochopením podstaty menopauzy sa dá pripraviť na nasledujúce obdobie. Veľa sa hýbať, cielene cvičiť, mať koníčky a tráviť voľné chvíle v spoločnosti blízkych ľudí. Zároveň platí, že je čas sa pestro a kvalitne stravovať. Neodmysliteľnou súčasťou musí byť cvičenie a pohyb, a to nielen z dôvodu vizuálneho pre zvýšenú tendenciu priberať, ale najmä zdravotného. Napr. strata kostnej hmoty je v prvých piatich rokoch menopauzy najzásadnejšia. Podobne to je aj so stratou svalovej hmoty, či svalovej sily, ktorá postupne klesá. Žena, ktorá na to myslí stravou a cvičení, nemusí mať osteoporózu a vďaka svalovej hmote, či sile bude istejšia v pohybe a aktívna do vysokého veku. Tu je dobé tiež myslieť aj na doplnky stravy v podobe vápnika, vitamínu D a K2, ktoré by mal byť prijímané denne v dostatočnom množstve pre udržanie zdravia kostí a svalov.

BioBalance

Spoločnosť Biomin prišla na trh s prevratným prípravkom BioBalance, ktorého zloženie bolo vyvíjané do dnešnej podoby roky. Čím je špecifický?

BioBalance je výnimočný svojou komplexnosťou a podobne vyvážený preparát na našom trhu nie je. Obsahuje 10 starostlivo vybraných a skombinovaných zložiek, ktorých účinky boli predmetom dlhodobých vedeckých štúdií. BioBalance obsahuje okrem dvoch  zdrojov fytoestrogénov aj vyváženú kombináciu rastlinných extraktov, vitamíny a minerálny prvok, ktoré majú harmonizujúci vplyv na ženský organizmus a pomáhajú naraz zmierňovať viacero symptómov menopauzy. BioBalance okrem zmiernenia klimakterických príznakov poskytuje podporu ženskému telu od vlasov cez psychiku až po kosti.

Priblížite nám účinky jednotlivých jeho zložiek?

BioBalance obsahuje dva zdroje fytoestrogénov z ďateliny aj zo sóje. Účinkom fytoestrogénov na estrogénové receptory sa vysvetľuje ich úloha v redukcii symptómov menopauzy ako sú návaly tepla, potenie a podráždenosť. Ako bolo spomenuté vyššie, príznakov menopauzy je však omnoho viac, tak ostatné zložky napomáhajú zmierniť tie ďalšie. Maca zmierňuje hormonálnu nerovnováhu, zlepšuje tiež náladu a môže redukovať symptómy depresie a úzkosti. Baikalín je bioflavonoid a má silný antioxidačný a protizápalový účinok. Griffónia je zdrojom 5-hydroxytryptofánu (5-HTP), ktorý spôsobuje dobrú náladu a pozitívne vplýva na spánok. Biotín prospieva psychike, vlasom, pokožke i slizniciam. Kyselina pantoténová alebo vitamín B5 zas prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k zdravej duševnej výkonnosti. Vitamín D3 normalizuje hladinu vápnika v krvi, udržiava zdravé kosti, svaly a imunitný systém. Vitamín K2 je kľúčový pre zabudovanie vápnika do kostí, a tým zvyšuje hustotu kostí a redukuje riziko osteoporózy, horčík prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov, k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému, k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnemu fungovaniu psychiky a k zníženiu únavy a vyčerpania.

To je poriadna „nálož" živín! Vieme s pomocou takejto podpory zmierniť priebeh prechodu a užívať si obdobie, v ktorom sa naplno odkrýva náš potenciál?

Určite áno! Aktívnym a pozitívnym prístupom k životu, kvalitnou pestrou stravou, adekvátnym pohybom, cvičením a dopĺňaním chýbajúcich zložiek ako sú napr. vitamín D, K2 alebo Mg, či fytoestrogény, ktorých príjem na dennej báze je obtiažne dosiahnuteľný stravou, vieme žiť naplnený a pozitívny život.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Strach z prechodu? Príznaky viete zmierniť unikátnym prípravkom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.