Prejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúť
Dehydratácia organizmu je v lete pomerne častá. Ako sa prejavuje a akým spôsobom jej predísť?
Hoci sa dôležitosť pitného režimu v letných dňoch skloňuje pravidelne, stále je mnoho tých, ktorí príjem tekutín podceňujú. Nevenujú dostatočnú pozornosť tomu, že voda je kľúčová pre správne fungovanie tela i mysle. V organizme sa podieľa na množstve funkcií – napomáha správnemu tráveniu, udržiava telesnú teplotu a zdravú pokožku, je nevyhnutná pre správne fungovanie látkovej premeny, kľúčová pri vyplavovaní škodlivín z tela atď.
Signály, že nášmu telu chýbajú tekutiny
Prvým signálom nedostatku tekutín v organizme je smäd, a preto by sme sa mali usilovať piť tak, aby sme smäd nepocítili vôbec. Ak pocity smädu ignorujeme, môže dôjsť k dehydratácii, pričom mierna dehydratácia sa dá zvládnuť pomerne ľahko, horšie je to s ťažšími formami.
Medzi bežné symptómy miernej až strednej dehydratácie patrí už spomínaný pocit smädu, sucho v ústach, ospalosť, podráždenosť, únava, suchá pokožka, bolesti hlavy, nižší krvný tlak, závraty, menšie množstvo sĺz a moču, zapáchajúci a tmavý moč, svalové kŕče či zrýchlené dýchanie. Ak sa vám stane, že na sebe pocítite niektorý z uvedených symptómov, začnite s pomalým a pravidelným zásobovaním tela vhodnými tekutinami (vodou v izbovej teplote, neperlivou minerálnou vodou). Pri intenzívnych hnačkách, zvracaní a horúčkach vyhľadajte lekársku pomoc.
Tipy, ako zabrániť dehydratácii
- Pite dostatok tekutín počas celého dňa. Začnite hneď ráno po prebudení dvomi pohármi vody s citrónom. Následne pite pravidelne v menších množstvách tak, aby ste predišli pocitom smädu. Fľašu s vodou majte vždy k dispozícii!
- Minimum prijatých tekutín predstavujú počas leta 2 až 3 litre denne.
- Nemyslite si, že keď pracujete v klimatizovanej miestnosti, dehydratácia sa vás netýka. Naopak, ak pijete málo, môže vás postretnúť pomerne ľahko.
- Ak sa venujete intenzívnemu cvičeniu alebo máte náročnú fyzickú prácu, príjmu tekutín venujte obzvlášť veľkú pozornosť – pite pred cvičením, počas neho i po ňom. Zvážte nielen pitie čistej vody, ale aj minerálnych vôd, iontových nápojov či drinkov s obsahom minerálov. Vhodné sú aj niektoré bylinkové čaje (rooibos), riedené zeleninové a ovocné šťavy, brezová či kokosová voda.
- Vhodným doplnkom pitného režimu počas leta sú minerálne vody. Minerálna voda Budiš zásobuje telo sodíkom, vápnikom, horčíkom a ďalšími látkami, čím zabraňuje dehydratácii. Môžete ju piť samotnú, zriediť s čistou vodou alebo pridať do smoothie drinkov.
- Po športovom nápoji siahnite v prípadoch, ak trénujete dlhšie ako 60 minút, avšak dajte si pozor na zastúpenie sacharidov.
- Alkohol a kofeínové nápoje zvyšujú riziko dehydratácie, preto ich pite s mierou.
- Vyhýbajte sa poludňajšiemu ostrému slnku, chráňte si hlavu, oči a noste vhodné oblečenie zo svetlých a vzdušných materiálov.
Na skvalitnenie pitného režimu odporúčame minerálnu vodu Budiš.
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Výživné ovocno-zeleninové smoothies
Ak máte chuť maškrtiť alebo potrebujete osviežiť, vyberte si z ponuky našich smoothie receptov.
Pite vodu, zrýchli váš metabolizmus
Pravidelný prísun tekutín je pri chudnutí taký dôležitý ako pravidelný prísun stravy.
Letné smoothies, ktoré si zamilujete
Nič v lete neosvieži a nezasýti lepšie ako ovocie a zelenina. Ak ich vhodne skombinujete, môžete sa tešiť na nezabudnuteľné variácie.