Pite! Zrýchlite si metabolizmus a odvrátite jojo efekt
Podľa štúdie zvýšilo vypitie 500 ml vody rýchlosť metabolizmu až o 30 percent!
K zvýšeniu došlo už po 10-tich minútach, pričom maximum bolo dosiahnuté o 30 až 40 minút po vypití tekutín. Tento pokus vykonali na siedmich mužoch a siedmich ženách s normálnou hmotnosťou vedci z Berlína (1). Podobných štúdií bolo uskutočnených neúrekom a zhodujú sa v jednom – dostatočný pitný režim je pre zdravú a úspešnú redukciu hmotnosti nevyhnutnosťou.
Prečo je pitný režim pri chudnutí potrebný?
Okrem zrýchlenia metabolizmu je tu rad ďalších skutočností. „Pitný režim je pri chudnutí dôležitý najmä z dôvodu, že organizmus sa má pri chudnutí cítiť veľmi dobre. Ak tomu tak nie je, koledujete si o spomalenie metabolizmu, a ten má za následok stopnutie nastolenej redukcie hmotnosti. Teda prestanete chudnúť viac a čo je tiež veľmi dôležité – z veľkej miery odvrátite jojo efekt. V kocke to znamená – zrýchlite si metabolizmus, zlepšíte prácu svalov (teda viac spaľujete tuky), zlepšíte funkčnosť tráviaceho systému, podporíte vylučovanie toxických alebo nadbytočných látok, budete sa cítiť sviežo a vitálne, čo je pri redukcii najdôležitejšie,“ vymenúva pozitívne účinky správneho pitného režimu odborník na výživu Ing. Libor Javro.
Koľko vody piť a ako často?
Všeobecné odporúčanie znie, že denne by sme mali vypiť 2 – 3 litre tekutín. Pričom toto množstvo treba rovnomerne rozložiť na celý deň. Samozrejme, viac by mali piť ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni. Taktiež treba pitný režim zvýšiť počas horúcich letných dní. Na výpočet potrebného množstva tekutín sa využíva aj jednoduchý vzorec – na 10 kg (aj začatých) hmotnosti by ste mali prijať 0,4 – 0,5 litra tekutín. Za najvhodnejší zdroj je považovaná čistá voda. Ak vám nechutí samotná, ochuťte si ju bylinkami a kúskami ovocia. Pitný režim však možno doplniť aj bylinkovými čajmi, minerálnymi vodami či riedenými ovocnými a zeleninovými šťavami.
Ideálne je začať príjmom tekutín ráno po prebudení. Pohár či dva vlažnej vody s citrónom skvelo nakopnú látkovú výmenu. Následne treba piť priebežne, po dúškoch. Nevyhnutnosťou je mať vodu vždy pri sebe – doma na stole, v kancelárii, v kabelke. Ak už pocítite smäd, je neskoro. Takisto netreba podceňovať ďalšie príznaky dehydratácie, ako je nesústredenosť, bolesť hlavy, únavy, hlad či tmavý a zapáchajúci moč. Ak máte s pravidelným pitím tekutín problém, nastavte si pripomienku v mobile. Už po 21 dňoch by sa mal z pitného režimu stať zvyk, preto sa oplatí vytrvať.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com, budis.sk
Referencie:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom
Pokiaľ deň začínate teplou vodou s citrónom, lepšie ani nemôžete urobiť.
Ako doplniť energiu po športovom výkone
Mnohí z nás chodia cvičiť hlavne v podvečerných hodinách a stále veria mýtu, že ak chcú schudnúť, nesmú po cvičení jesť.
Je kokosová voda lepšia ako športový nápoj?
Voda z kokosového orecha je výbornou voľbou nielen na doplnenie tekutín v horúcich dňoch, ale aj pri cvičení.