Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Máte radi minerálku? Držte sa pri jej pití týchto zásad

redakcia

Minerálka je zdrojom viacerých minerálov a stopových prvkov, lenže tie sa nachádzajú aj v iných zdrojoch. Problémom môže byť hlavne sodík. 

Máte radi minerálku? Držte sa pri jej pití týchto zásad
27. OKT 2016

Pri začleňovaní minerálky do pitného režimu myslite na tieto dôležité pravidlá:  

Minerálka by nemala byť základom pitného režimu

V brožúre Čo vieme o pitnej vode v Slovenskej republike, ktorú si môžete siahnuť na stránkach Výskumného ústavu vodného hospodárstva, sa uvádza nasledovné: „Pitná voda je aj zdrojom dôležitých stopových prvkov (Li, Zn, Co, Cu, Sn, Mn, Cr a iných) pre ľudský organizmus žiaducich alebo až nevyhnutných. Vápnik a horčík (ktoré sa podieľajú na „tvrdosti“ vody) majú nenahraditeľný význam v súvislosti s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Obsah fluóru v pitnej vode je limitovaný a prijímanie tohto prvku v odporúčaných množstvách v pitnej vode je zo zdravotného hľadiska významný pre zdravý vývoj kostí a zubov. Zdravotné riziko predstavuje i dlhodobé používanie pitnej vody, ktorá neobsahuje tieto prvky.“ (1). To znamená, že aj napriek nesúhlasu niektorých odborníkov by mala pitná voda tvoriť základ nášho pitného režimu a zvyšok môžeme pokojne doplniť minerálkou. Denná dávka minerálky by nemal byť väčšia ako 30 percent celkového pitného režimu, aby sme si nespôsobili zbytočné zdravotné problémy.

Minerálnu vodu si treba vhodne zvoliť

Väčšina z nás by mala siahnuť po minerálkach, ktoré sú určené na denné pitie. Dobrou voľbou je napríklad minerálna voda Budiš, v ktorej nájdete draslík, sodík, vápnik, horčík a ďalšie látky. Napríklad nedostatok draslíka vedie k svalovej slabosti, podráždenosti či vyššiemu krvnému tlaku. Vápnik je prevenciou osteoporózy a je dôležitý pre silné a zdravé zuby. Horčík zabraňuje kŕčom, podráždenosti a tiež bolestiam hlavy. Čo sa týka sodíka, ten je v našej strave dostatočne (až nadbytočne) zastúpený a aj preto by sme si mali voliť minerálne vody, ktoré ho obsahujú menej a najlepšie je minerálky striedať.

V prípade, že máme nejaké zdravotné problémy, vždy treba pitie minerálky konzultovať s lekárom.

Neperlivá, perlivá či jemne perlivá?

Hoci bublinky sú pre nás lákavé, nie vždy sú vhodné. Často spôsobujú nadúvanie, bolesť hrdla či dokonca hnačku. Preto voľte radšej neperlivú minerálnu vodu Budiš.

Zabudnite na cukor

Neochutená minerálna voda môže byť pre naše telo vo viacerých smeroch prospešná. Preto by sme nemali jej benefity kaziť tým, že si vyberieme sladené minerálky. Vo fľaši sladenej minerálky sa môže nachádzať až neuveriteľných 15 lyžičiek cukru! Samozrejme, závisí to od konkrétnej minerálky. Zabudnite aj na také, ktoré obsahujú umelé sladidlá. Aj tie sa podľa výskumov spájajú s viacerými negatívnymi účinkami.

Referencie: http://www.vuvh.sk/download/VaV/Vystupy/Brozura_O_pitnej_vode_SJ.pdf

Zdroj foto: pixabay.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte radi minerálku? Držte sa pri jej pití týchto zásad

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.