Čo sa skrýva v sladkých limonádach?
Prečo je lepšie siahnuť po neochutenej minerálke?
Začnime pekne zostra a bez servítky: pravidelnou konzumáciou sladených nápojov môžete pribrať až niekoľko kilogramov ročne. A to asi nikto z vás nechce.
Prečítajte si, čo vám môžu spôsobiť sladené limonády a ako sa týmto následkom vyhnúť.
Osteoporóza
Spojitosť medzi osteoporózou a sladenými nápojmi by hľadal asi málokto, ale cukor v nadmernom množstve odbúrava vápnik z tela. Pokles vápnika sa negatívne prejaví na sile kostí, ktoré začnú slabnúť a rednúť. Inak povedané, pravidelným pitím sladených nápojov si môžete privodiť doživotné problémy tohto druhu. Zvlášť opatrné by v tomto smere mali byť predovšetkým ženy.
Cukor je „droga”
Ďalším veľkým negatívom pri pití sladených vôd je, že cukor v nich obsiahnutý, spomaľuje vstrebávanie vody do ľudského organizmu, čo, paradoxne, vyvoláva ešte väčšiu potrebu po vode. Je možné, že pri konzumácii sladených nápojov aj v pomerne veľkom množstve neustále pociťujete smäd. Väčšina sladených nápojov obsahuje vysoké množstvo cukru a cukor sa v súčasnosti považuje za novodobú drogu. Áno, presne preto sa nemôžete nabažiť ľadového čaju či koly. Skúste radšej na doplnenie tekutín minerálku Budiš.
Poruchy trávenia
Ak sa napijete sladeného nápoja vtedy, keď organizmus spracováva potravu, nastane spomalenie tohto procesu, pretože telo sa musí najprv vysporiadať s novou energiou z cukru. Jedno, maximálne dve napitia, pravdepodobne nie sú až také závažné, ale keď to urobíte niekoľkokrát denne, výsledkom môžu byť poruchy trávenia. Dávajte si na to pozor.
Mimochodom taký ľadový čaj: vedeli ste, že v bežnej 1,5 litrovej fľaši sa nachádza až dvanásť kávových lyžičiek cukru? Keď si to dáte dohromady so spomaleným vstrebávaním vody v dôsledku nadmerného množstva cukru, potom niet divu, že za jedno dopoludnie v práci ste schopní vypiť aj 2 litre sladkého čaju (ak sa to vôbec dá nazývať „čaj”).
Samozrejme, na trhu existujú aj malinovky s označením light, ktoré neobsahujú cukor, ale umelé sladidlo aspartam. No ak ste si už niekedy všimli zloženie týchto limonád, tak ste určite prešli zaujímavým zoznamom zloženia, kde je veľké množstvo konzervantov a umelých farbív. Opäť platí, že firmy vyrábajúce tieto vody, veľmi šikovne maskujú všetky tieto riziká za pôsobivý marketing.
Veď posúďte sami – podľa nedávnych štatistík priemerne každý muž, žena a dieťa vypijú približne 43 litrov sladených nápojov za rok. Mnoho odborníkov sa vážne znepokojuje nad zdravotnými následkami, ktoré môže priniesť tento negatívny trend.
Práve preto je aj pre vás najlepším riešením siahnuť po minerálnej vode Budiš, ktorá dáva telu presne tie látky, ktoré potrebuje. Aby telo správne fungovalo a vy ste boli zdraví a plní energie.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Tipy, ako zostať dokonale hydratovaný
Ľudské telo je vo veľkej miere tvorené vodou. Tá je úplne nevyhnutná pre život a pre udržanie hydratácie.
7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík
Viete o tom, že draslík podporuje premenu krvného cukru na glykogén a napomáha odstraňovať škodliviny z nášho tela?
Už ste alergickí na slovo diéta a zakaždým, keď to počujete, tak vám naskočia zimomriavky?