4 minerály, ktoré v lete naše telo potrebuje
Počas horúcich dní sa veľa potíme, a preto telu treba dopriať nielen vodu, ale aj potrebné minerálne látky.
Hoci minerály tvoria iba 4 percentá váhy človeka, majú v tele nezastupiteľné úlohy. V prípade, že v organizme chýbajú, dochádza k vzniku zdravotných ťažkostí. Deficitom niektorých minerálov a stopových prvkov môžeme trpieť najmä v lete, pretože z organizmu odchádzajú prostredníctvom potu, spolu s kyselinou mliečnou a močovinou. Jedná sa hlavne o draslík, vápnik, horčík a sodík.
Sodík
Sodík zohráva v organizme viaceré dôležité úlohy – chráni telo pred nadmernými stratami tekutín (ovplyvňuje objem mimobunkovej tekutiny), podporuje látkovú výmenu, reguluje viaceré chemické procesy atď. K jeho nedostatku dochádza skôr zriedka, pričom ho spôsobuje dlhodobejšie zvracanie, dehydratácia, intenzívne potenie pri veľmi náročnom športe, užívanie diuretík alebo antidepresív. Deficit sodíka je zodpovedný za problémy s koncentráciou, bolesti hlavy, únavu, kŕče či malátnosť.
V dnešnej dobe je však problémom skôr nadbytok sodíka v organizme. Je to hlavne preto, že sodík sa nachádza nielen v kuchynskej soli, ale aj vo väčšine spracovaných potravín, v malom množstve aj v strukovinách, ovocí i zelenine.
Odporúčaná dávka sodíka je 500 mg, avšak toto číslo je pri dnešnej forme stravovania niekoľkokrát prekročené. Stačí si dať na obed porciu špagiet so syrom a telu poskytneme cca 1300 mg sodíka. Netreba pripomínať, že nadmerný príjem sodíka vedie k zvýšenému krvnému tlaku, tráviacim problémom, osteoporóze, vzniku ľadvinových kameňov a, samozrejme, aj k nepríjemnému zadržiavaniu vody v tele. Preto je dobré príjem sodíka sledovať, napríklad čítaním etikiet tovarov, a vyhnúť sa tým, ktoré ho obsahujú príliš.
Draslík
Draslík spolu so sodíkom riadi hospodárenie s vodou. Pokojne ho môžeme nazvať protihráčom sodíka, pretože je dôležitý pri udržiavaní množstva tekutín v bunkách, teda je prirodzeným diuretikom. Pre správne hospodárenie s vodou je dôležitý pomer príjmu draslíka a sodíka, ktorý by mal byť 2:1. Okrem toho je draslík dôležitý pre správnu činnosť kardiovaskulárneho systému, pre svaly, nervovú sústavu i metabolizmus sacharidov. Odporúčaná denná dávka draslíka je 2000 až 3500 mg v závislosti od príjmu sodíka. Draslík sa nachádza predovšetkým v ovocí a zelenine.
Vápnik
Vápnik je dôležitý pre silné a zdravé kosti, zuby i svaly. Ovplyvňuje tiež zrážanlivosť krvi a podieľa sa na vedení nervových vzruchov. Takisto pomáha predchádzať symptómom predmenštruačného syndrómu a má zásluhu na regulácii krvného tlaku. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov sa nachádza v maku, špenáte, fazuli, ovsených vločkách, mandliach, sezamových semiačkach a ďalších. Deficit sa prejavuje hlavne vznikom osteoporózy a zubného kazu, ale aj kŕčmi či zvýšeným vypadávaním vlasov. Využiteľnosť vápnika je závislá od vitamínu D. Odporúčaná dávka je 800 až 1200 mg denne.
Horčík
Horčík sa podieľa približne na 300 chemických reakciách v ľudskom tele. Má zásluhu na regulácii krvného tlaku, udržuje silné kosti, zabraňuje vzniku kŕčov, inzulínovej rezistencii či migréne. Odporúčaná denná dávka horčíka je 300 mg denne, avšak treba si dať pozor aj na správny pomer horčíka s vápnikom, pretože vápnik je protihráčom horčíka. Ten by mal byť 1:2 až 1:2,5 (horčík ku vápniku).
Ako doplniť do tela minerály?
Samozrejme, najlepšou voľbou je pestrá strava. Avšak vhodným doplnkom, hlavne počas horúcich letných dní, môžu byť aj minerálne vody, ako napríklad minerálka Budiš. Nachádzajú sa v nej minerály, ako sodík, draslík, horčík i vápnik.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Prejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúť
Dehydratácia organizmu je v lete pomerne častá. Ako sa prejavuje a akým spôsobom jej predísť?
Leto je tu! Precvičte svoje telo s programami aquafitnes
Cvičenia na súši bolo dosť. Teraz je tu nový fitnes variant – dajte si do tela v bazéne!
Výživné ovocno-zeleninové smoothies
Ak máte chuť maškrtiť alebo potrebujete osviežiť, vyberte si z ponuky našich smoothie receptov.