Stévia je považovaná za zdravú náhradu organizmu neveľmi prospešných umelých sladidiel a cukru. Práve ten je jedným z faktorov, ktoré sú zodpovedné za nadváhu, obezitu, cukrovku a ďalšie civilizačné ochorenia. Prijateľnou možnosťou ako spotrebu cukru znížiť a byť zdravším, je nahradiť biele kryštáliky zdravšou a všestranne využiteľnou alternatívou.
Vďaka bylinkám sú jedlá chutnejšie a voňavejšie, ľudia zasa zdravší. Pomôžu pri nachladnutí, bolesti brucha i zlej nálade. Sú skromné na starostlivosť a bohaté na liečivé účinky. Ktoré z liečivých rastlín nesmú vo vašom jedálnom lístku chýbať?
„Najväčší problém vidím v tom, že ľudia sa prestali zaujímať o to, čo naozaj jedia. Nečítajú etikety, nesledujú krajinu pôvodu,“ hovorí o najväčších chybách v stravovaní Slovákov ambasádorka projektu Food Revolution Day na Slovensku Janica Lacová. Stovky organizácií po celom svete sa v tento deň snažia zvyšovať povedomie ľudí o tom, čo jedia.
Možno máte v pamäti tienisté a vlhké miesta v prírode, kde sa cesnak medvedí hojne vyskytuje. Patrí k jarnej ponuke na miestnych trhoch a nesmie chýbať v záhradke dobrých gazdiniek. Charakteristická vôňa a chuť cesnaku sú neoceniteľné pri príprave jedál i domácej medicíny.
V starovekom Egypte aloe vera nazývali „rastlinou nesmrteľnosti“. Slúžila ako liek, ktorý mal faraónovi priniesť večný život. Aj po tisícročiach sú jej účinky fascinujúce a využíva sa pri mnohých zdravotných problémoch.
Hlavným pozitívom konopného oleja je bohatý obsah omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín. Najnovšie výskumy naznačujú, že ich nedostatok môže súvisieť s narastajúcim počtom obéznych. Prínosov konopného oleja pre zdravie, ale aj krásu je však oveľa viac. Tu ich máte!
Odporúčané dávky vlákniny pre jednotlivé krajiny Európy sa líšia. Spravidla ide o 25 až 30 gramov na deň. Smutné je, že jeme len polovicu a následne nás trápia problémy ako zápcha, hemoroidy, nadváha, vysoká hladina cholesterolu v krvi... Je prírodná vláknina cestou k náprave?
Neviete si predstaviť deň bez polievky? Pripravili sme pre vás dva recepty na chutné a zdravé polievky, ktorých príprava je rýchla a nenáročná. Inšpirujte sa receptami na tekvicovú a hromničnú polievku!
Sedemkrát viac vitamínu C, ako obsahujú pomaranče, štvornásobne bohatší obsah vitamínu B1 ako v celozrnných potravinách alebo jedenásťkrát viac vápnika ako v kravskom mlieku... Tieto informácie sa nachádzajú takmer pri každom produkte zeleného jačmeňa. Chcete vedieť, aká je pravda?
Pri intenzívnom potení sa z nášho tela vylučuje voda a dôležité minerály, ktoré je vhodné doplniť. Mnohé iontové nápoje sú však obohatené aj o sacharidy, ktoré sú pri chudnutí nežiaduce. Kedy športové nápoje pomáhajú, a kedy sú skôr na škodu?
Stále rozmýšľate nad novým jedlom, ktoré by bolo chutné, výživne a zároveň nenáročné? Máme pre vás ďalší chutný a zdravý recept, ktorý nám poslala naša čitateľka. Vyskúšali sme ho a nemôžeme si ho nechať pre seba, lebo toto jedlo je jednoducho fantastické.
Spôsobuje vám ranné vstávanie bolestné muky? Cítite ráno čo ráno únavu a nedostatok energie? Koreň maca, známa peruánska bylinka, má účinky, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Účinky „peruánskeho ženšena“ ocenia aj športovci a ľudia, ktorí sa snažia schudnúť a udržať si svalovú hmotu.
Kedysi neexistovali veľké farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali vyrobiť tabletky na všetky choroby, ako je tomu dnes. Nezastupiteľnú úlohu pri liečení ľudí mali babice a ich zázračné bylinky. Veríte na liečivú silu bylín? Pretože ženšen taký zázračný nepochybne je.
V posledných rokoch sa hliva ustricová dostala do rebríčka top potravín, ktoré majú liečivé účinky. Aj preto ju odborníci na výživu a lekári odporúčajú zaradiť do svojho jedálnička a konzumovať pravidelne.
V poslednej dobe sa rozšírili informácie o priaznivých účinkoch hlivy ustricovej na naše zdravie. Na trhu sa objavilo množstvo vyživových doplnkov z tejto huby, ktoré sú doporučované aj viacerými výživovými poradcami. Najviac výživných látok získate konzumáciou čerstvej potraviny, a preto vám ponúkame recept z hlivy ustricovej, ktorý vám určite zachutí.
Ak sa cítite nafúknutí, totálne plní a bez energie, skúste si naordinovať deň ľahkých jedál. Stavte na zeleninu, ktorá vám pomôže zrýchliť metabolizmus a osvieži nielen váš traviaci trakt. Máme pre vás tip na zdravé zeleninové menu.
Máte rána, kedy špekulujete, čo by ste si dali na raňajky? Ak hľadáte zmenu, zároveň zdravú a výživnu, máme pre vás ten správny recept. Tentokrát vám ho prinášame formou videa a je obohatný o kopec zaujímavých informácii o zdravých surovinách.
Kto sa zdravo stravuje a varí, určite pozná kurkumu. Toto korenie indického pôvodu odporúčajú zaradiť do stravy odborníci na zdravú výživu, ako aj mnohí lekári či alternatívni liečitelia. Čo je na kurkume také zdravé, zaujímalo aj nás.
Na slano, či na sladko. Malé žltkasté guličky alias pšeno si môžete pripraviť na množstvo variant. Dá sa pripraviť ako hlavné jedlo, príloha, raňajková kaša, dezert, či pridať do polievok a nátierok. Pšeno je proste mňam...ak ho pripravíte chutne a hlavne s láskou.
Avokádo je pokladom medzi ovocím, a to i napriek vyššej energetickej hodnote. Ak ste mu doteraz neprišli na chuť, pripravte si spolu s nami chutnú nátierku!