Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ste na tom s kondíciou biedne? Táto rada vám pomôže

Sedavý spôsob života sa zásadne odzrkadľuje aj na našej kondícii, ktorá má v nejednom prípade naozaj značné medzery.

Ste na tom s kondíciou biedne? Táto rada vám pomôže
28. DEC 2015

Možností, ako na nej zapracovať, je veľa. Čo je však dôležité pripomenúť, je skutočnosť, že budovanie kondície je individuálnou záležitosťou. Človeku, ktorý nikdy necvičil, možno na začiatok postačí aeróbny tréning v nízkej či strednej intenzite. Fyzicky zdatnejší jedinci môžu zasa do tréningu zaradiť intervalové cvičenia, v podobe HIIT alebo tabaty. Základom pre získanie kondície je teda pohyb. Skvelé je, že akýkoľvek pohyb sa počíta a má vplyv na kondíciu. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici „je športovanie pre každého, môžete začať v každom veku. Ak máte slabšiu zdravotnú kondíciu, požiadajte o radu lekára (1). Pravidelným cvičením si zlepšíte kondíciu, ale získate aj ďalšie zdravotné a psychické benefity.

Komplexné cvičenia ako cesta k zlepšeniu kondície

Čo však odporúča tréner svojim klientom, ktorí potrebujú zlepšiť kondičku? „Podporujem a najviac využívam komplexné cvičenia, ktoré zaťažujú čo najviac svalových skupín. Z toho vyplýva najväčší výdaj energie a najviac stimulácie tvorby svalovej hmoty pre organizmus,“ radí profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Komplexné cvičenia sú opakom izolovaných cvikov, ktoré sa zameriavajú iba na určitú svalovú partiu, ako napríklad biceps či triceps. Avšak komplexné cviky sú také, ktoré zapájajú čo najväčší počet svalových skupín. Nazývajú sa aj funkčné cviky, pretože využívajú pohyby z bežného života a zároveň človeku každodenné fungovanie uľahčujú. Starými dobrými funkčnými cvikmi sú napríklad drepy, kľuky, doska, výpady, angličáky atď. Pri cvičení možno využiť váhu vlastného tela, ale aj cvičebné pomôcky v podobe činiek, kettlebells, bosu, popruhov TRX a pod.

Výhodou funkčných tréningov je aj ich pestrosť. Nuda a funkčný tréning to jednoducho dokopy nejde. Presvedčte sa v nasledujúcich videách:


Zdroj video: www.youtube.com


Zdroj video: www.youtube.com

Na kondíciu má vplyv aj strava

Okrem pravidelného cvičenia, zloženého z kardio i posilňovacieho tréningu, má vplyv na kondíciu aj kvalita jedálneho lístka. Mali by v ňom byť zastúpené všetky dôležité živiny, teda makro (bielkoviny, tuky, cukry) i mikroživiny (vitamíny, minerály). V jedálničku je dôležité aj množstvo zastúpenej energie, vplyv jednotlivých potravín na hladinu cukru v krvi a ďalšie faktory. Nevyhnutnosťou je správny pitný režim, spánok a v neposlednom rade i pozitívny prístup k životu. Veď s radosťou a optimizmom sa aj cvičí lepšie.

Spracované s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk

Zdroj foto: flickr.com
Referencie:
http://www.vzbb.sk/sk/poradna_zdravia/kondicia.php

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

15-minútový intervalový tréning15-minútový intervalový tréning

Je vaším veľkým nepriateľom pri cvičení čas? Tento intervalový tréning vám dá zabrať, aj keď trvá iba 15 minút.

 

Ako často meniť svoj tréningový plánAko často meniť tréningový plán?

Veľkou výhodou cvičenia je, že môžete vyskúšať množstvo cvikov a techník. Tak zistíte, čo vás najviac baví, resp. čo na vás najlepšie zaberá. 

 

Fitnes tréning, ktorý zvládnete aj domaFitnes tréning, ktorý zvládnete aj doma

Pripravili sme pre vás fitnes tréning, ku ktorému potrebujete iba posilňovaciu lavicu a činky. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ste na tom s kondíciou biedne? Táto rada vám pomôže

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.