Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Posilnite vnútorné svaly pilates cvičeniami

Tinka

Mnohokrát sa pri cvičení stáva, že zabúdame na precvičenie vnútorných svalov, ktoré držia naše telo pohromade. Prečo a ako by sme mali precvičiť neviditeľné (vnútorné) svaly?

pilates cvicenie
12. JUL 2011

Vedeli ste, že práve mozog má prirodzený spôsob kontroly našich svalov? A práve pilates cvičenie navrhnuté majstrom Pilatesom vyžaduje koncentráciu a presné prevedenie cvikov. Správnym opakovaním týchto cvikov naladíme proprioceptívne systémy a učíme sa tak mentálnemu sústredeniu.

Podstatou pilatesovej metódy je rozvíjať všetky svaly rovnomerne a pôsobiť nielen na tie dobre známe a viditeľné svalové skupiny, ale aj na svaly hlboko ukryté pod, za i medzi nimi. Inými slovami, pri cvičení sa pracuje aj svnútornými svalmi, pretože práve tieto tzv. neviditeľné – spevňujúce svaly nám držia našu kostru.

Ak teda pri cvičení zanedbáme práve tieto spevňujúce (neviditeľné) svaly, tie zoslabnú, poddajú sa gravitácii a následne dochádza k nerovnováhe svalových skupín. Taktiež zlé držanie tela, ktoré je týmto spôsobené, môže ovplyvňovať aj činnosť našich vnútorných orgánov.

Pilates cvičenie je jedna z najúčinnejších cvičebných programov zameraný na rovnomerné vyváženie povrchových a hlbokých svalov ľudského tela, udržanie telesnej kondície, zlepšenie pohybového aparátu ako aj zdokonalenie správneho postoja i pohybovej koordinácie.

O čom hovoríme, ak spomíname svalovú disbalanciu?

Zo začiatku sa Vám niektoré pilatesove cviky môžu zdať príliš ťažké. Nohy sa Vám budú chvieť a bude sa Vám chcieť prestať cvičiť. Možno pocítite aj mierne kŕče. Toto všetko sú príznaky, ktoré upozorňujú na nerovnováhu svalových skupín vo vašom tele, na nedostatok sily, koordinácie, flexibility. Ide o tzv. svalovú disbalanciu.

Ide o nerovnováhu, alebo nerovnomernosť medzi svalovými skupinami. A to medzi vnútornými a povrchovými svalmi. Ako sme si už vyššie spomínali, povrchové sú tie, ktoré priamo vidíme a vnútorné zasa tie, ktoré hneď nevidíme, ale práve tie nám držia takpovediac telo pohromade.

Ako dobrý príklad možno uviesť priamy brušný sval. Keby sme ho neposilňovali, má tendenciu ochabovať a teda podliehať aj gravitácii.

K odstráneniu tejto svalovej disbalancie sú nutné štyri činnosti:

  • Ponaťahovať skrátené, tzv. posturálne svaly (horný trapézový sval, prsný sval, biceps, bedrovo – driekové svaly, iliopsoas, hamstringy – zadná strana stehien, lýtka)
  • Posilňovať ochabnuté svaly, tzv. fázické svaly (medzilopatkové, brušné – najmä priame, sedacie, triceps, kvadricepsy – predná strana stehna). No nielen pohybujúcu skupinu svalstva, ale aj spevňujúce svaly.
  • Opravovať všetky odchýlky od správneho držania tela (príliš podsadená, alebo naopak vystrčená panva, guľaté ramená)
  • Posilovať a spevňovať strednú časť tela (powerhouse – centrum tela)

 

Ak túžite mať pekne pevné telo, je potrebné aby ste sa venovali aj precvičovaniu hlbokému stabilizačnému systému. Nielen povrchovému svalstvu. A na to je pilates cvičenie ako stvorené.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Posilnite vnútorné svaly pilates cvičeniami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.