Panvové dno by mali precvičovať aj muži
Cvičenie svalov panvového dna je veľmi dôležité pre ženy, ale aj pre mužov.
Spevnením tejto časti tela bojujete okrem problémov s únikom moču aj proti neplodnosti. Navyše vám to môže pomôcť zintenzívniť sexuálny zážitok.
Čo je to panvové dno
Ide o svaly hlbokého stabilizačného systému, ktoré sú umiestnené na spodku panvy. Je tvorené troma vrstvami svalov, ktoré sú uchytené na lonovú kosť, kostrč a sedacie kosti. Svaly panvového dna úzko spolupracujú s hlbokými brušnými svalmi a bránicou. Ich úlohou je stabilizovať a podporovať chrbticu, kontrolovať vnútrobrušný tlak pri dvíhaní bremien a podporovať chrbticu.
Problémy s panvovým dnom
Panvové dno by sme mali mať všetci úplne funkčné a aktívne bez ohľadu na vek a pohlavie. Avšak sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a stres pôsobia na tieto svaly veľmi nepriaznivo. Ak je činnosť panvového dna znížená, môžu sa vyskytnúť problémy s nefunkčnými brušnými svalmi, bolesť chrbta alebo inkontinencia.
Okrem vyššie uvedených môže problémy spôsobiť aj:
- nesprávna technika zdvíhania bremien
- intenzívna pohybová aktivita s nevyváženým zapojením rôznych svalových skupín
- nadmerné zapájanie brušných svalov bez dostatočného zapojenia svalov panvového dna
- tehotenstvo a pôrod
- zranenie alebo operácia v oblasti panvy
Precvičenie panvového dna
Cviky na panvové dno by mali do svojho cvičebného plánu zaradiť nielen ženy, ale aj muži a to hlavne tí, ktorí majú problém s erekciou. Toto cvičenie je nenáročné, avšak treba cvičiť pravidelne a intenzívne. Cvičiť treba v pokoji, pomaly a bez zadržiavania dychu.
Ako vykonávať cviky na panvové dno
Pre lepšiu lokalizáciu správnych svalov by vám malo pomôcť nasledovné:
- stiahnite zvieracie svaly k sebe, ako keby ste chceli zadržať moč
- ak ste stiahli tie správne svaly, mali by ste pod panvou pocítiť pohyb svalstva smerom nahor
- žiadne iné svaly (stehenné, brušné ani sedacie) by ste zapájať nemali
Pri samotnom cvičení sťahujte svaly pomaly, ako najpevnejšie môžete, pričom ostatné partie nechajte voľné. Vydržte 8-10 sekúnd. Cvik opakujte trikrát denne. Druhým typom cvičenia je sťahovanie svalov v rýchlom slede za sebou. Svaly stiahnite a uvoľnite 10-krát za sebou. Ak dokážete tieto cviky vykonávať po 30-40 opakovaní, po 3 mesiacoch by ste mali vidieť prvé výsledky.
Tieto cviky môžete vykonávať takmer kdekoľvek. Nepotrebujete posilňovňu a nemali by ste sa ani spotiť. Každé cvičenie vás podporí aj psychicky a dodá vám sebavedomie. Počas cvičenia lepšie spoznáte svoje telo a naučíte sa ho lepšie ovládať.
Zdroj foto: unsplash.com, Christopher Campbell
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
5 najlepších cvikov na posilnenie stredu tela bežca
Stred tela (core) predstavuje stavebný kameň nášho tela.
Môže pilates pomôcť pri inkontinencii?
Únik moču je chúlostivý problém. Ľudia, ktorí inkontinenciou trpia, sa často hanbia a chcú sa jej čo najrýchlejšie zbaviť.
10 dôvodov, prečo dať šancu pilatesu
Pilates tvrdil, že po desiatich lekciách pilatesu človek rozdiel cíti, po dvadsiatich ho vidí a po tridsiatich je majiteľom nového tela.