Mám prirodzene objemnejšie lýtka. Dá sa to skorigovať cvičením?
Ak patríte k ľuďom s objemnejšími lýtkami, určite nie ste práve nadšení (hlavne čo sa týka žien).
Tieto svaly sú totiž viditeľné v sukniach a šatách, ale aj v trojštvrťových nohaviciach. Ako teda riešiť tento problém?
Hlavné dôvody, prečo sú lýtka objemnejšie
- nechtiac príliš vypracované lýtka
- tučné lýtka
- skrátené svaly na lýtkach
Nech je váš dôvod akýkoľvek, vždy je tu možnosť, ako s týmto problémom zabojovať a dosiahnuť vytúžený cieľ, ktorým sú v tomto prípade prirodzene vypracované lýtka.
Nechtiac príliš vypracované lýtka
Vaše lýtka môžu byť veľké aj preto, že keď chodíte, beháte alebo cvičíte, došľapujete iba na špičky a nie na celé chodidlo. Pri základných cvikoch, ako sú drepy, výpady a pod. sa preto snažte špičky zo zeme mierne nadvihnúť a váhu prenášať iba na päty. Samozrejme, dávajte si pozor na správne došliapnutie na celé chodidlo počas chôdze.
Ďalším dôvodom je veľmi veľké a časté zaťažovanie cvičením. Skúste dať preto na nejaký čas posilňovaniu lýtok pokoj. Nevykonávajte určitú dobu cviky, pri ktorých sa priamo zapájajú lýtkové svaly, ako výpony v sede, výpony v stoji... Tieto svaly sa totižto vedia zapojiť aj ako pomocné svaly pri veľkom počte iných cvikov, a preto sa pri takomto probléme môžu z tréningu vynechať.
Tučné lýtka
Ak máte lýtka objemné preto, že majú na sebe veľa tuku, je treba postupovať opačne, ako v prvom prípade – priame cvičenie lýtok zapojiť. Snažte sa vykonávať 4 až 5 sérií vo veľkom počte opakovaní (30 až 40). Veľmi dobrou voľbou na posilnenie je aj jednoduché chodenie po schodoch alebo skákanie na švihadle. Okrem posilnenia lýtok vám tieto cviky zabezpečia aj zvýšené spaľovanie kalórií. V tomto prípade je veľmi dôležité upraviť aj stravovanie, keďže z dôvodu zvýšeného množstva tuku na lýtkach, pravdepodobne nebude v poriadku.
Skrátené svaly na lýtkach
Ak sú vaše svaly skrátené, bude vám zaručeným pomocníkom pravidelný a kvalitný strečing:
Postavte sa pred stenu oboma nohami. Následne nohy od seba roztiahnite približne na šírku bokov, špičky stále smerujú k stene. Potom pokrčte predné koleno a zadnú nohu nechajte pätou na zemi, čím sa lýtko pretiahne. Trup majte stále narovnaný a pozerajte sa pred seba, pričom sa snažte čo najviac pretiahnuť zadný lýtkový sval. V tejto polohe zotrvajte 8 sekúnd a potom cvik vykonajte druhou nohou. Opakujte 5-krát každou nohou.
Treba si však uvedomiť aj jednu vec a to, že tvar a veľkosť lýtok je daná vo veľkej miere geneticky. Takže, ak raz máte mať objemnejšie lýtka, môžete robiť čokoľvek, nepodarí sa vám z nich zhodiť vami požadované množstvo. Samozrejme, rovnako to platí aj opačne. Avšak aj napriek tomu by ste sa nemali vzdávať, ale dať do toho čo najviac. Veď aj málo je viac, ako nič.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Netrápte svoje kĺby nesprávnym cvičením
Cvičenie je dobré pre naše srdce, pomáha pri chudnutí a poskytuje mnoho výhod súvisiacich so zdravím.
Správne dýchanie pri tréningu je dôležité
Hoci je mu venuje málo pozornosti, dýchanie je kritickou zložkou úspešného tréningu.
Je svalová horúčka ukazovateľom kvality tréningu?
Svalová horúčka predstavuje nepríjemné bolesti svalov po pohybovej aktivite, ktoré sa objavujú zvyčajne druhý alebo tretí deň po tréningu.