Krátky strečingový plán na natiahnutie celého tela
Strečing si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa. Pomôže vám uvoľniť stuhnuté svalstvo a cítiť sa lepšie.
Strečing je nevyhnutné vykonávať pred tréningom i po jeho skončení. Ponaťahovať svalstvo však môžete aj v kancelárii alebo doma, ak dlho sedíte a máte stuhnuté svalstvo. Aký má strečing význam? Je prevenciou zranenia, svalovej nerovnováhy a s ňou súvisiacich bolestí, robí človeka odolnejším voči únave atď.
Ak sa chystáte na vykonanie strečingu celého tela, je potrebné organizmus krátko zahriať. Vhodná je napríklad chôdza na mieste v trvaní 5-10 minút. Platí, že svaly nikdy nenaťahujeme, keď nie sú rozohriate. Pri vykonávaní jednotlivých cvikov počúvame svoje telo, inak si môžeme privodiť nepríjemné zranenie. To znamená, že je prirodzené sval pri naťahovaní „cítiť“, ale nemalo by ísť o nepríjemnú bolesť. Ďalej platí, že v jednotlivých strečingových pozíciách zotrvávame 10-15 sekúnd a cvik zopakujeme niekoľkokrát za sebou, pričom pohyby nesmú byť trhavé.
Tipy na rýchly strečing celého tela
Strečingové cviky na krk a proti bolesti hlavy
Napätie v oblasti krčnej chrbtice je častou príčinou bolesti hlavy. Jednoduché strečingové cviky, určené pre oblasť šije, ho pomôžu zmierniť.
Natiahnutie svalov rúk, ramien a chrbta
V nasledovnom videu nájdete návod na natiahnutie svalov rúk, ramien, hrudníka a chrbta.
Strečing na zadok
Tento cvik je skvelý na natiahnutie svalov sedacieho svalstva.
Strečing na prednú časť stehna
Ak by ste mali pri tomto cviku problém s rovnováhou, pridržte sa steny alebo operadla stoličky. Podstata cviku spočíva v priťahovaní pokrčenej nohy smerom k zadku.
Hamstringy
Okrem hamstringov si podobne ako pri predchádzajúcom cviku precvičíte aj rovnováhu.
Strečing v kancelárii
Ak sa nachádzate v práci a začínate pociťovať únavu alebo vás bolí hlava, tieto strečingové cviky vám pomôžu so zlepšením výkonnosti.