Intervalový tréning je vhodný pre každého. Aj pre začiatočníkov
K vypracovaniu tela do dokonalosti vám pomôže intenzívny tréning.
Zabudnite na hodiny behania, jazdy na bicykli alebo plávania ako vhodnú voľbu na chudnutie. Namiesto nich skúste intervalový tréning, ktorý je v spaľovaní tukov oveľa účinnejší.
Intervalový verzus aeróbny tréning a ich vplyv na chudnutie
Intervalový tréning
Tento tréning obsahuje krátke, intenzívne a fyzicky náročné výkony. Takáto vysoká intenzita sa strieda s odpočinkom (aktivita v nižšej intenzite).
Aeróbny tréning (bicyklovanie, behanie... počas dlhej doby)
V tomto tréningu sa nachádzajú také pohybové aktivity, ktoré vyžadujú zvýšený príjem kyslíka počas dlhej doby.
Ako reaguje telo na aeróbny a intervalový tréning?
Ak vykonávate aeróbny tréning 6 až 8 hodín za týždeň, spomaľujete svoj metabolizmus. Vaše telo totižto začína oveľa lepšie využívať energiu a je náchylnejšie k ukladaniu tuku. Pri tomto cvičení zlepšujete svoju kondíciu, pôsobíte pozitívne na krvný obeh, pľúca a srdce. Telo tak začína lepšie hospodáriť s energiou a zásobami – tukmi. Ak však zvýšite intenzitu tréningu a budete napríklad behať dlhšie ako hodinu, telo si začne energiu čerpať zo svalov, čo je efektívnejšie ako z tukov. Veľmi dobre to je vidno, ak porovnáte maratónskeho bežca a šprintéra.
Pri intervalovom tréningu docielite to, že zrýchlite svoj metabolizmus, pričom toto zrýchlenie trvá 24 až 36 hodín po ukončení tréningu. Práve toto vedie k účinnému spaľovaniu tukov.
Pre koho je určený intervalový tréning?
Tento typ tréningu je určený naozaj pre každého. Treba si iba vhodne zvoliť kombináciu aktívnej a oddychovej časti tréningu. Pre začiatočníkov je najvhodnejšia kombinácia 1:3, teda 30 sekúnd tréningu a 90 sekúnd odpočinku. U pokročilejších sa tento pomer môže meniť napríklad 1:2, 1:1 a dokonca aj na 2:1.
Príklad intervalového tréningu pre začiatočníka
- Tréning začnite 5-minútovým rozklusaním a dynamickým strečingom. Po tréningu sa ponaťahujte statickým strečingom.
- Nasledujú 4 intervaly skákajúceho panáka po 30 sekúnd, po každom intervale 90-sekundová pauza a vydýchanie.
Aj keď sa vám možno po prečítaní tento štýl tréningu veľmi nepozdáva, určite ho vyskúšajte. Budete veľmi milo prekvapení, aké výsledky vám v krátkej dobe prinesie a pritom pri ňom nestrávite viac ako polhodinu denne.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Sexi bruško je sen každej ženy. Splňte si ho i vy
Bruško patrí k pomerne náročným partiám, čo sa týka modelovania. Práve preto je treba pri jeho zlepšovaní a tvarovaní veľa trpezlivosti, odhodlania a sebazaprenia.
Sú hlboké drepy účinnejšie ako tie polovičné?
Hlboký drep by mal byť pre každého úplne prirodzený pohyb, ak ste ho však veľa rokov nevykonávali, zvyknúť si naň bude pomerne náročný a zdĺhavý proces.
Ako posilniť hlboký stabilizačný systém
Stred tela a svaly, ktoré ho vytvárajú, predstavuje najdôležitejšiu časť tela zapájanú pri každom pohybe.