Ako zostaviť tréningový plán v posilňovni pre začiatočníkov
Je veľmi dobré, ak sa zaujímate o problémy spojené so začiatočnou fázou posilňovania. Základná otázka znie: čo presne mám ako začiatočník robiť?
Na čo sa treba zamerať
Pri začatí cvičenia v posilňovni sa treba zamerať hlavne na techniku cviku s malými váhami a správne dýchanie. Určite sa nemusíte hanbiť za malé váhy, verte tomu, že každý tak začínal, mňa nevynímajúc.
Pri tréningu začínajte spodným chrbtom a brušnými svalmi, potom prejdite na hrudník a latissimy. Ďalšími svalmi by mali byť plecia a nakoniec paže. Spodnú časť tela začnite cvikom na kvadricepsy a sedacie svaly, pokračujte cvikom na hamstringy a ukončite lýtkami.
Frekvencia a intenzita cvičenia
Vykonávajte 3 série po 10 až 12 opakovaní. Niekto si síce myslí, že tri série môžu byť málo, ale pokiaľ budete cvičiť poctivo a budete mať v tréningovom pláne celé telo, tri série vám budú úplne stačiť.
Použitie váhy vám určí počet opakovaní. V priebehu prvých mesiacov cvičenia sa budete učiť správnu techniku cvičenia a schopnosti vnímať činnosť jednotlivých svalov. Inými slovami, musíte sa naučiť zapájať do práce nervovú sústavu, vďaka čomu budete schopní zapojiť čo najviac svalových vlákien pri pohybe s náčiním. Výsledkom v tejto počiatočnej fázy nemusí byť nárast svalovej hmoty, ale výrazný nárast sily, zlepšenie koordinácie a istota v ovládaní tela.
Ako často cvičiť
Medzi tréningami by ste v začiatkoch mali oddychovať 1 – 2 dni, pretože svaly vyžadujú po zaťažení určitú dobu na obnovu a regeneráciu, ktorá sa v závislosti od vyspelosti športovca pohybuje v rozmedzí od 36 do 72 hodín. Začiatočníkom najviac vyhovuje schéma tréningu trikrát týždenne v nenásledných dňoch.
Tipy na konkrétny plán
Uvediem vám dva tréningy, pričom tréningový plán A vykonávajte 3 až 4 týždne a následne prejdite na tréningový plán B, ktorý tiež vykonávajte 3 až 4 týždne. V prvej fáze (A) budete vykonávať hlavne izolované cviky, ale následne (B) prejdete na iný typ cvikov. Pôjde o cviky, ktoré precvičujú viac svalov naraz.
Tréningový plán A
- skracovačky s pokrčenými nohami na zemi, 2 x 10 – 12 opakovaní
- hyperextenzie v ľahu na bruchu, 2 x 10 – 12
- sťahovanie kladky širokým úchopom na hrudník, 3 x 10 – 12
- benčpress na Smithovom stroji, 3 x 10 – 12
- upažovanie v stoji s jednoručkami, 2 x 10 – 12
- predkopávanie v sede na stroji, 3 x 10 – 12
- zakopávanie v ľahu na stroji, 3 x 10 – 12
- tricepsové sťahovanie kladky, 3 x 10 – 12
- bicepsové zdvihy na stroji, 3 x 10 – 12
Tréningový plán B
- zdvíhanie pokrčených nôh vo vise, 2 x 10 – 12
- hyperextenzie v ľahu na bruchu, 3 x 10 – 12
- príťahy spodnej kladky k pásu, 3 x 10 – 12
- benčpress s veľkou činkou, 3 x 10 – 12
- tlaky na plecia s veľkou činkou, 3 x 10 – 12
- drepy s činkou, 3 x 10 – 12
- zakopávanie v stoji na stroji, 3 x 10 – 12
- výpony v stoji na stroji, 3 x 10 – 12
- francúzsky tlak, 3 x 10 – 12
- bicepsové zdvihy s veľkou činkou, 3 x 10 – 12
Dokedy som v posilňovni začiatočníkom?
Začiatočníkom ste v posilňovni dovtedy, kým si neosvojíte základné princípy cvičenia, správneho stravovania a nezačnete posilňovňu navštevovať s radosťou. Verím, že po odcvičení oboch tréningových plánov – A aj B, teda po dvoch mesiacoch, sa budete môcť označiť za mierne pokročilých a budete môcť prejsť na tréningový plán pre mierne pokročilých.
Ak hľadáte alternatívu k cvičeniu v posilňovni, prípadne sa vám nechce nikam cestovať, cvičiť môžete aj z pohodlia domova s video programom na domáce cvičenie SUPER BODY.
V tomto video programe nájdete 28 plnohodnotných video tréningov pre domáce cvičenie a viac než 12 hodín cvičenia pre štíhle a pevné telo.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Prečo z tréningu nevynechať cviky na ramená
Veľa ľudí sa mylne domnieva, že základom tréningu rúk je iba precvičovanie bicepsov a tricepsov.
10 cvikov s vlastnou váhou na účinné schudnutie
Pevnejšie a zdravšie telo vám bez problémov zabezpečí cvičenie s vlastnou váhou tela.
Čo robiť s ovädnutým tricepsom?
Veľa žien má problém s ochabnutou zadnou časťou paže.