Pravda o vyrysovanom bruchu: Čo na „kocky“ zaručene (ne)funguje?
V tomto článku síce nenájdete rýchly recept na „tehličky“, vysvetlíme vám však, prečo sú svaly stredu tela také dôležité a ako s nimi pracovať. Ako na zdravý a pevný stred tela?
Odborník značky VJEM, Mgr. David Brűnn, PhD. pre vás podrobne rozpísal svaly stredu tela, aby ste pochopili túto oblasť v širšom koncepte. Nie je to len o vyrysovanom bruchu, ak sa bavíme o pevnom strede tela, mať pevný core znamená oveľa viac.
Akú funkciu majú svaly stredu tela?
Význam svalov v oblasti stredu tela narastá. Svetoví odborníci v oblasti kondičného tréningu nazývajú túto oblasť rôzne napr. core, torzo, valec či pilier, no všetci sa zhodujú na extrémnej dôležitosti týchto svalových skupín z pohľadu transferu a absorpcie rôznych síl. Tieto svaly vo vzájomnej symbióze vytvárajú, transformujú a absorbujú vnútorné a vonkajšie sily.
Ktoré svaly sú mimoriadne dôležité?
- Rectus abdominis
- Internal, external obligques
- Transversus abdominis
- Multifidus
- Quadratus lumborum
- Erector spinae (iliocostalis, longissimus, spinalis)
- Diaphragm
„Spomínanú partiu si môžeme predstaviť skôr ako prepojenie panvy s ramenami a nie ako pomyselný ´stred tela´. Táto skutočnosť nám pravdepodobne mení pohľad na core ako taký a zásadne mení i spôsob akým ho budeme rozvíjať,“ hovorí odborník VJEM a prináša návod ako posilniť túto polemizovanú oblasť tela. Legendárne brušáky nie sú takým účinným cvičením, ako sa kedysi propagovalo, spôsobujú zranenia spodnej časti chrbtice. „Opakované ohnutia chrbtice môžu vyústiť až k herniám disku, vytvárajú tlak na niektoré nervy a spôsobujú bolesť,“ varuje David Brűnn. Ako teda na pevný stred tela?
Prečítajte si aj: Proteínová káva plná bielkovín: Energetická bomba, ktorá vás nabije na celý deň
Takto vyzerá účinný tréning core
Táto oblasť tela má 3 základné výkonové a zdravotné funkcie, ktoré vychádzajú z pohybových potrieb každého človeka či športovca a mali by sme ich tréningom rozvíjať:
Anti-extenzia
Aby sme sa vplyvom vonkajších a vnútorných síl pri rôznych pohybových úlohách neohli vzad („nezaklonili“) a z tohto pohľadu udržali stále optimálnu pozíciu trupu.
Vhodné cvičenia: Plank, Mŕtvy chrobák, a pod.
Anti-laterálna flexia
Aby sme sa vplyvom vonkajších a vnútorných síl neohli do strany (neuklonili) a nevznikali tak energetické straty počas rôznych pohybov.
Vhodné cvičenia: Bočný plank, Farmárska chôdza so závažím v jednej ruke a pod.
Anti-rotácia
Aby sme sa v driekovej časti chrbtice nerotovali (neotáčali) a chránili tak integritu príslušných stavcov.
Vhodné cvičenia: Bird Dog, Pallof press v rôznych pozíciách a pod.
Rozvojom stredu tela k sixpacku
Svaly „brucha“ nemajú funkciu silu tvoriť, ale jej odolávať, prenášať a udržovať spodnú časť chrbta stabilnú. Tréning stredu tela je nesmierne dôležitý skôr zo zdravotného či výkonového pohľadu. „Ak očakávate, že tréningom týchto oblastí zaručene nadobudnete ´vyrysované brucho´, resp. budete chudnúť lokálne, tak vás sklamem. Tak ako som už uvádzal v mnohých článkoch, pomyselný ´six-pack´ dosiahnete výlučne komplexom správneho tréningu, stravy, manažmentom stresu, či spánku,“ uzatvára David Brűnn.
Skúste efektívne cviky pre posilnenie core a chrbtice
Pri budovaní pevného stredu tela vám pomôžu aj doplnky výživy prémiovej kvality. Nájdete ich u slovenskej značky VJEM. Proteíny, raňajkové kaše, 100 % orechové krémy, suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to je VJEM.