Ste každé ráno grogy? Nabudí vás ranné cvičenie!
Cítite sa každé ráno ako „mŕtvola“? Okamžitý prílev energie a dobrú náladu do celého dňa zabezpečí ranné cvičenie. Navyše kladne ovplyvní pulzovú frekvenciu, pretiahne svaly a naštartuje metabolizmus.
Niektorí odborníci zastávajú názor, že ranné cvičenie pomáha spaľovať väčšie množstvá tuku. Telo človeka je po nočnom odpočinku nútené siahnuť do tukových zásob, ktoré následne premení na energiu a človek chudne. Samozrejme, platí to len vtedy, ak človek športuje pred raňajkami. Hoci druhá skupina vedcov s týmto tvrdením nesúhlasí a vyhlasuje, že je úplne jedno, kedy sa počas dňa cvičí, výhod ranného pohybu je neúrekom.
Ranná aktivita prospieva metabolizmu
Ak by sme nebrali do úvahy skutočnosť, že cvičením pred raňajkami spálime väčšie množstvá tuku, ranný pohyb má predsa len účinky na látkovú výmenu. Cvičenie má schopnosť zrýchľovať metabolické procesy. Ak budete cvičiť ráno, zrýchlený metabolizmus si uchováte počas dňa a automaticky spálite viac kalórií, napríklad i vtedy, keď budete celý deň sedieť v kancelárii.
Lepšia nálada a viac energie po celý deň
Ranné prebudenie a rutina v podobe príchodu do práce nemusia byť vôbec mrzuté. Ak ráno svoje telo rozhýbete, prospeje to aj psychike. Endorfíny vyvolajú úsmev na tvári, ktorým nakazíte aj ľudí okolo vás. Energia, ktorú ste získali pri cvičení, vydrží ešte dlhé hodiny, tak sa vyhnete povzbudzujúcemu kofeínu.
Zdravšie jedlo a lepší spánok
Je dokázané, že ľudia, ktorí ráno športujú, sa snažia zásady zdravého životného štýlu dodržiavať počas celého dňa. Platí to najmä pre oblasť stravovania – konzumujú pravidelne menšie porcie jedál, ktoré sú zdravé a výživné.
Ak cvičíte neskoro večer, pravdepodobne máte problém so zaspávaním. Pri cvičení dochádza k hormonálnym zmenám a trvá dve až tri hodiny, kým sa hormóny upokoja a telo je pripravené na spánok. Z tohto dôvodu je lepšie cvičiť skôr.
Ktoré aktivity sú na ráno vhodné a na ako dlho?
Odborníci sa zhodujú, že na ráno si môžete zvoliť obľúbenú kardio aktivitu alebo silový tréning s vlastnou váhou, alebo činkami. Pri drepoch, klikoch či výpadoch si precvičíte väčšie množstvo svalových skupín. Ak sa neviete rozhodnúť, tréningy striedajte.
Ideálny čas na ranný tréning je 30 až 60 minút, čo je pre mnohých z nás nepredstaviteľné. Dobrou správou je, že pozitívne účinky má aj pohybová aktivita, ktorá trvá 15 až 20 minút. Nepodceňujte úvodný a záverečný strečing.
Jesť alebo nejesť?
Ak sa chystáte na ľahkú aktivitu, pred cvičením nejedzte. Maximálne vypite pohár čistej vody. Po rannom tréningu si doprajte jedlo v podobe ľahko stráviteľných cukrov, ideálne ovocie.
V prípade, že ste sa rozhodli pre náročnejší tréning, doprajte telu energiu už pred cvičením. Vhodný je banán alebo hrozienka.