Správny metabolizmus ako záruka schudnutia
Následky spomaleného metabolizmu sú jednoznačné - zastavenie poklesu hmotnosti alebo priberanie. Máte problém so spomaleným metabolizmom? Inšpirujte sa našimi tipmi a prejdite pomalej látkovej výmene cez rozum!
Priberáte a neviete nájsť príčinu? Schudli ste, ale zrazu sa váha zastavila a vy neviete ako ďalej? Najpravdepodobnejšou príčinou vášho problému je nesprávne fungujúci metabolizmus. Za spomaleným metabolizmom sa skrýva nevhodné zloženie potravy a nepravidelnosť v stravovaní, drastické diéty, nedostatok pohybu alebo nevhodný spôsob tréningu. Výnimkou nie je ani podceňovanie spánku a oddychových aktivít. K prirodzenému spomaleniu metabolizmu dochádza v dôsledku starnutia organizmu.
Metabolizmus môžeme jednoducho charakterizovať ako súhrn všetkých procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vedú k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu pracovaniu metabolizmu. Prinášame vám tie najspoľahlivejšie:
1. Budujte svalovú hmotu!
Vysvetlenie prvého pravidla je jednoduché. Svaly disponujú skvelou schopnosťou spaľovať tuk nepretržite i v situáciách, keď je telo v pokoji. Čím viac svalov máte, tým spália väčšie množstvo energie. Budovanie svalstva je možné jedine pravidelnou a intenzívnou športovou aktivitou. Spojte kardio aktivity so silovým tréningom, pri ktorom nemusíte dvíhať ťažké závažia, ale stačí trénovať s vlastnou váhou. Opäť pripomíname, že pri športovaní využívajte formu intervalového tréningu. Rutinný tréning metabolizmus spomaľuje! Svalovú hmotu možno vybudovať i zvýšeným príjmom zdravých bielkovín.
2. Zdravý metabolizmus vyžaduje vhodné zložky jedálnička a dodržiavanie zásady JEDZTE MENEJ, ALE ČASTO
Vhodne zvolený jedálny lístok je zárukou straty hmotnosti. Tejto téme sme sa venovali niekoľkokrát, preto si stručne zopakujme základné fakty. Nepriateľmi pevného zdravia a vitality sú jednoduché cukry a nasýtené tuky. Vo vlastnom záujme sa snažte konzumovať minimum priemyselne spracovaných potravín. Dôraz klaďte na zeleninu a ovocie. Nevyhnutnou zložkou zdravého jedálneho lístka sú nenasýtené tuky, ktoré majú v ľudskom organizme kvantum úloh. Nezabudnite na vlákninu! Pri zostavovaní jedálneho lístka nesmieme zabudnúť na pripomenutie dôležitého pravidla – Jedzte menej, ale často. V ideálnom prípade aspoň päťkrát denne. Ak máte medzi jedlami veľké prestávky, metabolizmus sa spomaľuje.
3. Buďte aktívni po celý deň!
V letných mesiacoch zatvorte auto do garáže a vytiahnite bicykel. Nudný výťah vymeňte za chodenie po schodoch. Ak chodíte na obed počas pracovnej doby, choďte rýchlou chôdzou. Uvedené tipy sú len maličkosťami, ale v celkovom meradle majú na fungovanie metabolizmu nezanedbateľný vplyv.
4. Tridsať minút športovej aktivity denne ovplyvňuje metabolizmus na nasledujúcich 24 hodín
V prípade, že nie ste zástancom aktívnej fyzickej aktivity, donúťte sa aspoň k chôdzi. Ak denne venujete prechádzke aspoň pol hodinu, odmenou vám bude zrýchlenie metabolizmu v nasledujúcich hodinách a následné chudnutie.
5. Zabudnite na drastické diéty!
Z pohľadu zdravej výživy je akákoľvek diéta nezmyslom. Platí, že čím je diéta drastickejšia, tým viac negatívnych dôsledkov prináša. Okrem fyzickej a psychickej nepohody strácate svalovú hmotu, ktorá „požiera tuk“. Metabolizmus sa spomalí a priberáte takmer zo všetkého. Výsledkom je jojo efekt.
6. Pite, pite a ešte raz pite!
O nevyhnutnosti pitného režimu nemožno v žiadnom prípade pochybovať. Metabolizmus najlepšie naštartujete tak, že ráno po prebudení vypijete dva poháre čistej vody. Môžete pridať niekoľko kvapiek citróna. Počas dňa prijímajte tekutiny priebežne. Nečakajte na pocit smädu, lebo vtedy je už potreba vody akútna. Pre zrýchlenie metabolizmu pite zásadne chladnú vodu! Telo spotrebuje viac energie, aby ju zohrialo na primeranú teplotu. Vhodným doplnkom pitného režimu sú nesladené bylinkové čaje. Na zlepšenie metabolizmu je vhodný napríklad zelený čaj.