Relaxačný svet masáži
Každá je trochu iná, ale majú spoločný cieľ. Pomôcť nám uvolniť telo a myseľ, ako aj pomôcť zdravotne. Reč je o masážach, ktoré nám to všetko ponkajú. Ktorú by ste si vybrali?
Po uponáhľanom dni plného stresu a naháňania by snáď každý z nás ocenil oddych, uvoľnenie tela i mysle. Jednou z foriem relaxu môže byť masáž, ktorá sa sebou prináša liečebné a zároveň aj relaxačné účinky. Masáž pôsobí ako balzam na dušu i telo, stačí sa jej poddať.
Nechajme sa teda uvoľniť vo svete masáží. Masáž je súbor masážných hmatov vykonávaných v určitom slede. Cieľom môže byť liečenie, zvýšenie zdatnosti, alebo „len“ navodenie pocitu psychickej rovnováhy.
Pozrime sa spolu na to, aké sú najrozšírenejšie typy masáží.
Klasická (športová) masáž
Je to masáž, ktorá sa sústredí hlavne na stuhnuté svaly. Táto masáž prináša úľavu pri „svalovici“ i pri celkovej únave. Je vynikajúcim prostriedkom pri bolestiach krčnej i celej chrbtici. Prichádza pri nej k uvoľneniu svalstva, je však účinná aj ako prevencia pred bolestami chrbtového aparátu. Môže byť čiastočná (napr. chrbát a šija) alebo celková (celé telo).
Relaxačná masáž
Už sám názov napovedá, že ide o masáž, ktorá odstraňuje únavu, prináša fyzické i psychické uvoľnenie. Cieľom týchto masáží má byť nastolenie pocitu úľavy, oddychu a celkového uvoľnenia, avšak techniky relaxačnej masáže napomáhajú aj k prekrveniu kože a zlepšeniu krvného obehu.
Thajská masáž
Tradičná thajská masáž spočívá v kombinácii jogy a akupresury (stimulácie akupresúrnych energetických bodov). Ide o masáž energetických dráh, pri ktorej dochádza k ich otvoreniu a prečisteniu. Tlačením na energetické body sa posiľňuje činnosť vnútorných orgánov, uvoľnujú sa šlachy, chodidála, kĺby, rehabilituje a regeneruje sa celé telo. Prevádza sa tlakom prstov, dlaňami, lakťami v oblasti krku, ramien, šije, chrbátu, hlavy, tváre a nôh.Thajská masáž sa vykonáva na špeciálnej podložke, cez oblečenie a trvá minimálne 1,5hodiny.
Reflexná masáž chodidiel
Tento druh masáže je vhodný, keď nie je možné masírovať priamo postihnutý orgán a taktiež pre diagnostiku. Reflexná masáž vychádza zo skutočnosti, že na chodidle se zobrazuje celé naše telo. Každý orgán, každá časť nášho tela, má na ploche chodidla, na priehlavku a okolo členkov svoju zónu.
Pri tlaku na tieto akupunktúrne body sa môže pociťovať ľahká bolesť, čo signalizuje problémové miesta na ľudskom tele. Stláčaním a hľadením týchto bodov sa pôsobí na svaly, kĺby i vnútorné orgány celého tela.
Masáž lávovými kameňmi
Lávové kamene, ktoré sa používajú pri tomto druhu masáží, majú schopnosť akumulovať a postupne uvoľňovať teplo, čím sa predlžuje ich celkové pôsobenie na jednotlivých častiach tela. Lávové kamene majú mimoriadne silnú energetickú vibráciu, ktorá ovplyvňuje energetické dráhy a napomáha k rozprúdeniu energie v našom tele.
Príjemné teplo sálajúce z pravých lávových kameňov spolu s ich vibráciou a masážnymi technikami dokážu vynikajúco uvoľniť stuhnuté svalstvo nášho tela. Masáž lávovými kamenmi blahodarne pôsobí na unavené a bolestivé kĺby, krčnú chrbticu, na bolesti hlavy a dokáže navodiť báječný pocit úľavy a relaxu.
Medová detoxikačná masáž
Pri medovej masáži sa leží na bruchu a na telo sa leje voňavý tekutý med. Špeciálnymi technikami sa potom vmasíruje do tela, pričom vyťahuje z tela škodlivé látky. Liečivá sila medu pôsobí cez pokožku priamo na organizmus. Medová masáž je vyhľadávaná hlavne pre svoje detoxikačné účinky. Pri masáži prichádza k čisteniu pórov a zbavovaniu škodlivých látok, ktoré sa v tele nahromadili. Okrem odstráneniu toxínov z tela, účinne pôsobí pri prekrvení pokožky, pri vyčerpaní a stresovom napätí.
Bankovanie
Bankovanie je metóda, ktorá sa využíva pre zmiernenie bolestí chrbtici, uvoľnenie ztuhnutých svalov, podporu krvného obehu, ale aj na ovplyvňovanie funkcií vnútorných orgánov. Pri tejto metóde sa prikladajú sklenné banky, ktoré sú zvnútra zohriate teplým vzduchom na postihnuté miesta alebo na body na akuputnkturných dráhach, ktoré toto miesto ovplyvňujú. Priložené banky vyvolajú podtlak - vákuum, ktoré spôsobí prekrvenie tkanív a orgánov. Bankami sa môže po tele krúžiť, alebo môžu zostať prisaté na postihnutom mieste. Túto metódu môžno využiť v kombinácii s inými masážami. Viac o bankovaní si môžete prečítať aj v článku Bankovanie - masáž a liečebná metóda v jednom
Ponúkajú sa nám aj ďaľšie druhy masáží, napríklad lymfatická masáž, ajurvédska masáž, masáž tváre, masáž pre tehotné, štvorruká masáž, indická masáž hlavy a ostatné.
Stačí si len vybrať podľa vlastnej žiadosti a potom si už len vychutnávať blahodarný pocit relaxu a uvoľnenia, ktoré so sebou masáže prinášajú.
Diskusia k článku - Relaxačný svet masáži
Nový príspevok
Barbisha: Dakujem za odporucania :) Vyskusam minimalne tu relaxacnu masaz.
Simka, nemozes :), ty mozes chodit na tehotenske.
Takze rozdelenie a popis masazi pre buduce mamicky:
masáže pre tehotné
...sú určené pre vás budúce maminy, aby ste si oddýchli, uľavili boľavému, preťaženému chrbtu, nohám. Prevádzajú ich iba fyzioterapeutky a certifikovaná masérka. Po masáži sa budete cítiť oveľa lepšie, chrbát bude menej bolieť, nôžky odpuchnú. Určite vyskúšajte :)
Tehotenská lymfodrenážna masáž proti opuchom nôh
- počas tehotenstva dochádza k väčšiemu zadržiavaniu vody v tele a nielen vody, ale i lymfy –tekutiny, ktorá nám prúdi v lymfatických cestách a tým dochádza k značným opuchom, hlavne vo vyššom štádiu tehotenstva, nohy sa zdajú byť ťažké a ťažko sa nám obúva. Lymfodrenážna masáž dolných končatín si vie veľmi ľahko poradiť s týmto problémom. Špeciálnymi krúživými, pumpovacími, ale hlavne jemnými hmatmi vám bude manuálne túto masáž robiť fyzioterapeutka, ktorá má veľmi dobrú prax a certifikát na vykonávanie tejto masáže. Po masáži sa budete cítiť veľmi dobre, opuchy sa zmenšia. Pre dlhodobý účinok, odporúčame túto masáž aplikovať raz za 7 dní.
Tehotenská relaxačná masáž
- je vhodná pre tehotné, ktoré majú bolesti chrbtice, zle sa im spí, ráno vstávajú “dolámané“, cítia, že majú stuhnutý chrbát, šiju. Je veľmi príjemná, nakoľko je jemná, uvoľní stuhnuté svalstvo a pri pravidelnosti i bolesť. Fyzioterapeutka masíruje celú oblasť chrbtice a šiju, obchádza krížovú oblasť a to v polohe v ľahu na brušku do 20tt, naboku, alebo v sede. Záleží od tehotnej v akej polohe je jej to najpohodlnejšie.
Relaxačná masáž nôh a chodidiel
- celkovo pôsobí proti ťažkým nohám, opuchom. Masážou nôh sa zrelaxuje celé telo. Je to čisto relaxačná masáž, nakoľko reflexná nie je vhodná pre tehotné ženy. Chodidlo, svaly, šlachy lýtka sa vám príjemne uvoľnia a po masáži sa budete cítiť výborne.
a kde ich robia?? napriklad tu www.maternitycare.sk
Ja by som sla hned na tu medovu detoxikacnu masaz, ta ma oslovila najviac . Ale som tehula a neviem ci mozem :(