Pripravte svojim blízkym zdravý a chutný mikulášsky balíček
Čokoláda, sušienky, napolitánky, pralinky, cukríky, bonbóny... Kto by im dokázal odolať? S maškrtením začíname na sviatok Sv. Mikuláša a v nejednom prípade pokračujeme až do Nového roku. Výsledok? Nohavice, ktoré praskajú vo švíkoch. Verte či nie, dá sa to aj inak!
Pri príležitosti blížiaceho sa sviatku Sv. Mikuláša vám chceme ukázať, že vo vyleštených čižmách na okne môžu byť balíčky naplnené originálnymi, chutnými a zdravými dobrotami.
Aj maškrtenie môže byť zdraviu prospešné...
Určite vás nechceme nahovárať na to, aby ste svojim deťom odopreli tradičné sladkosti. Skôr chceme upozorniť, aby ste sa vyhli lacným cukrovinkám, ktoré sú nadopované „éčkami“. Uprednostnite čokoládové figúrky, ktoré obsahujú vysoký obsah kakaa a sú vyrobené z kvalitných druhov čokolády. Na etikete si preverte aj obsah cukru a sladidiel. Zdravý mikulášsky balíček by mal zahŕňať zdravé varianty maškŕt, ovocie a oriešky.
Prečo by mala byť v mikulášskom balíčku tmavá čokoláda?
Za tmavú čokoládu sa považuje čokoláda, ktorá má minimálny obsah kakaa 70 percent. Tajomstvo jej úspechu smerom k ľudskému zdraviu vychádza práve z kakaa.
Je dokázané, že tmavá čokoláda prospieva krvnému obehu, znižuje krvný tlak, zlepšuje kognitívne funkcie a je kontrolným mechanizmom cukru v krvi. Antioxidanty zabraňujú starnutiu a chránia organizmus človeka pred chorobami. Teobromín má zasa zásluhu na znížení rizika vzniku zubného kazu. Draslík je prevenciou mozgovej mŕtvice a infarktu, železo bojuje proti anémii a horčík prospieva srdcu.
Exotika na Mikuláša sa počíta...
Vo väčšine balíčkov nechýbajú mandarínky, banány a pomaranče, ktoré sú pre zdravie naozaj prínosné. Okrem vitamínov, minerálov, stopových prvkov je ovocie zdrojom rozpustnej i nerozpustnej vlákniny, antioxidantov a ďalších živín.
Ozdobou a chutnou pochúťkou mikulášskeho balíčka môžu byť aj exotické druhy ovocia. Karambola, liči, mango, marakuja, pomelo, salak, longan... prinesú do slovenských domácností závan inej kultúry, nové chute a množstvo výživných látok.
Nebojte sa experimentov s orieškami
Orechy sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín, kvalitných bielkovín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Podľa odporúčaní odborníkov by mal človek denne skonzumovať za hrsť rôznorodých orechov. Na čo sú dobré? Vlašské orechy a mandle upokojujú, kešu ocenia ľudské bunky, lieskovce podporia trávenie, pistácie znižujú cholesterol (nie pražené a solené), gaštany a para orechy prospejú srdcu.
Čaro doma vyrobených sladkostí tie kupované nenahradia!
Hoci sviatok Sv. Mikuláša pomaly klope na dvere, stále máte dosť času na vlastnú prípravu sladkostí. Ak stále nehýrite nápadmi, skúste nasledovné recepty:
Orechy v čokoláde
Potrebujeme: rozličné druhy orechov, tmavú čokoládu, kokos, škorica
Príprava: Pravú čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli a oriešky postupne obalíme. Podľa chuti posypeme kokosom alebo škoricou. Čokoládové oriešky odkladáme na mastný papier alebo do drobných papierových košíčkov a necháme stuhnúť na chladnom mieste.
Ďalšie inšpiratívne recepty, ktoré sme vám priniesli nájdete pod titulmi Chutné a zdravé mlsanie a Recept týždňa: Zázvorové koláčiky