Prichádza čas saunovania
S ochladením teploty vonku prichádza zároveň právý čas na saunovanie. Okrem príjemného vyhriatia nášho organizmu, ho zbavíte aj škodlivých látok. Navyše sauna je jedným zo spôsobov posilnenia imunity.
Čas letných, teplých dni je žial nenávratne preč. Vidina tých nových je ešte pekne v nedohľadne. Netreba však zúfať, priestor pre vyhriatie je tu pre Vás stále. Vyskúšajte na vlastnom tele teplý kúpeľ prostredníctvom sauny. Budete nie len milo ale aj „teplo“ prekvapení :)
Potný kúpeľ zvaný sauna
Slovo sauna je fínsky výraz pre starobylý kúpeľ severských a východoeurópskych, v minulosti i stredoeurópskych krajín. Pôvodne tento výraz znamenal dieru, či jamu v zemi, neskoršie už z hľadiska jej umiestnenia v teréne, označoval typickú drevenú stavbu, zapustenú alebo polozapustenú do zeme.
V saune sa telo prehreje a potí, saunovanie je teda potný kúpeľ v suchom a horúcom vzduchu, zvlhčovanom len občas parným nárazom (polievaním rozpálených kameňov vodou). Tento kúpeľ sa kombinuje s prudkým ochladením na čerstvom vzduchu alebo v studenej vode.
Liečivé účinky sauny
Liečivé účinky sauny sú známe už od nepamäti. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, bakteroídne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele.
Mimochodom, vaše telo je úplne zbavené roztočov, keď sa narodíte a keď vyjdete zo sauny, vďaka čomu sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám.
Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest. Zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne.
Priebeh saunovania
Saunovanie nie je len o zavretí sa do potnej miestnosti, v ktorej zotrváte pár minút. Má svoje určité fázy a mali by ste dodržiavať určité zásady saunovania, aby ste si jednak neublížili a saunovanie splnilo svoje účinky. Poďme si predstaviť jednotlivé fázy.
Prvá fáza je očista tela. Po vyzlečení sa návštevník umyje mydlom pod teplou sprchou. Niektorí odborníci odporúčajú osušiť sa uterákom.
Druhú fázu tvorí pobyt v potnej miestnosti. S uterákom alebo plachtou prejdeme do potnej miestnosti s teplotou vzduchu od 40-100 stupňov C. Na teplotné prispôsobenie si najmä začiatočníci vyberajú miesto na najnižšej lavici a postupujú smerom nahor.
V saune zostávame dovtedy, kým sa nedostaví silné potenie a pocit tepla. K prekrveniu kože a vypoteniu dôjde o 8-12 min. pri správne nastavenej teplote sauny, inak sa saunovanie predĺži na 15 i viac minút.
U detí, vzhľadom na malú hmnotnosť tela a rýchlejšie prehriatie, sú pobyty v potnej miestnosti kratšie (asi 5 min.).
Odporúča sa v saune ležať, lebo celý organizmus je v rovnakej teplotnej hladine a rozdiely povrchovej teploty sa rýchlejšie vyrovnávajú.Zásadne sa má dýchať nosom a to pozvoľna, nie zhlboka. Podobnú techniku treba použiť aj pri vydychovaní.
Treťou fázou saunovania je ochladzovanie. Ochladzovanie sa môže robiť viacerými spôsobmi :
- pohybom v prírode alebo v ochladzovacom priestore (tzv. vzdušný kúpeľ)
- sprchovaním sa studenou vodou
- studeným ponorným kúpeľom v bazéniku
Po každom opustení potnej miestnosti treba ísť pod sprchu a krátko opláchnuť pot a drobné šupinky
uvoľnené saunovaním sa. Toto pravidlo treba dodržiavať, pretože sa ochladzovací bazén zbytočne znečisťuje.
Predposledná fáza je konečná očista tela. Ak ukončíme saunovanie ochladením po prvom alebo opakovanom kúpeli, opláchneme posledné zvyšky potu, prípadné nečistoty z povrchu tela. Ide iba o krátky styk tela s vodou. Použijeme vlažnú sprchu bez mydla, pretože koža je v podstate čistá. Pod sprchou dôjde ku konečnému ustáleniu teploty kože a dokončí sa prípadné potenie. Posladná fáza sprchovania má byť ukončená krátkym osprchovaním sa iba studenou vodou.
Posledná fáza saunového kúpeľa je uvoľnenie v odpočinkovej miestnosti. V dobe odpočinku dochádza k záverečnému ochladeniu organizmu. Počas tejto doby sa dostavuje príjemný pocit únavy, ktorý vedie niekedy až k spánku. Odpočívať možno sedením na lavici v chladnejšom prostredí, alebo položiačky na drevených posteliach, zabalený v plachte a deke.
Záver saunovania sa odporúča doplniť i krátkym spánkom, ktorý zväčša osvieži a regeneruje organizmus. Keďže v potnej miestnosti sa stráca určité množstvo soli, minerálnych látok a vitamínu C, odporúča sa počas oddychu piť tekutiny, ktoré stratené látky nahradia.
Náš tip na záver
Doprajte si tekutiny v čom najväčšom množstve, či už teplé alebo chladené, rovnako sa odporúčajú aj zeleninové a ovocné šťavy či polievky.
Veríme, že Vám saunovanie dostatočne vynahradí skvely pocit vyhriatia sa, zrelaxovania a očisty.
Diskusia k článku - Prichádza čas saunovania
Nový príspevok
Milujem saunu! Saunujem pravidelne od jesene do jari, a musim povedat ze som odolna chorobam a citim sa vyborne, vzdy tak cisto :)