Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Pozor, pozor! Nastal čas na jesennú detoxikáciu!

Mirka

Detoxikácia zbaví telo toxínov a stávame sa zdravšími, vitálnejšími, krajšími i štíhlejšími. Ako na to?

Pozor, pozor! Nastal čas na jesennú detoxikáciu!
21. OKT 2012

Naskočí vám pri slovíčku detoxikácia husia koža? Už nemusí, pretože detoxikácia nepredstavuje len drastický pôst bez príjmu akejkoľvek tuhej stravy. Okrem základných informácií o detoxikácii, vám predstavíme aj jednoduché spôsoby, ako telo očistiť od jedovatých toxínov.

Detoxikácia verzus pôst

Je bežnou praxou, že slovíčko detoxikácia automaticky spájame s držaním pôstu, keď prijímame len tekutiny bez akejkoľvek tuhej stravy. Je zrejmé, že pôst je jednou z najefektívnejších foriem detoxikácie, ale zároveň i najbolestnejšou. Existujú oveľa jednoduchšie spôsoby, ako sa detoxikovať, resp. zbaviť telo toxínov.

Záhada s názvom toxíny?

Toxíny sú látky, ktoré majú škodlivé účinky na ľudský organizmus. Toxíny sú zodpovedné za celý rad zdravotných ťažkostí. Pochádzajú z rôznorodých zdrojov – môže ísť o lieky s vedľajšími účinkami, pesticídy z ovocia a zeleniny, voľné radikály z vonkajšieho prostredia, rafinované potraviny, ale významnými činiteľmi sú aj negatívne emócie alebo stres. Niektoré toxíny pôsobia na organizmus takmer okamžite, iné vplývajú na telo človeka nenápadne a postupne, o to väčšie sú však spôsobené škody.

Je možné zistiť, že telo potrebuje detoxikáciu?

Potreba detoxikácie je u každého z nás individuálna. Závisí od genetických predpokladov a spôsobu životného štýlu. Z času na čas by si mal detoxikáciu dopriať každý najmä vtedy, ak sa výrazne prejavujú počiatočné príznaky toxicity, kde patria bolesti hlavy, vysoká hladina cholesterolu v krvi, úzkosti, zmeny nálad, únava alebo vyrážky. Ak tieto symptómy človek ignoruje, môže dôjsť k vážnejším zdravotným problémom – alergiám, ekzémom, akné, chorobám srdca, kvasinkovým infekciám, migrénam, k tvorbe žlčových kameňov atď. atď.

Detoxikácia je spôsob, ako sa toxínov zbaviť

Každodenné ničivé výpady toxínov možno eliminovať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je detoxikácia, ktorá býva zameraná na viacero oblastí. Najčastejšie telo očisťujeme kvôli vnútorným orgánom, aby si oddýchli. Detoxikácia sa sústreďuje aj na stimuláciu funkcií pečene, čriev, obličiek a kože, aby lepšie vylučovali toxíny, alebo môže byť založená na podpore krvného obehu, alebo dodávke zdravých živín do tela.

Naše telo sa čistí prirodzene, najčastejšie počas noci. Okrem toho je veľmi dôležitá tzv. sezónna detoxikácia. Na jar sa odporúča jesť veľa citrusových plodov, čerstvej zeleniny a piť očistné bylinkové čaje. Na jeseň je dobré do jedálnička zaradiť, napríklad hrozno, jablká a veľa veľa zeleniny.

Ktorý detoxikačný program je najlepší?

Voľba detoxikačného programu závisí od individuálnych potrieb človeka, ale aj náročnosti detoxikačného programu. Súčasné rýchle tempo života nám neumožňuje držanie drastických pôstov, keď človek prijíma len tekutiny. Preto sa ideálnou voľbou pre detoxikáciu stáva obmedzenie niektorých druhov potravín a využitie liečivých rastlín. Okrem pravidelného pitia očistných čajov alebo užívania detoxikačných preparátov je nutné dodržať nasledovné pravidlá:

  • Vyhnite sa všetkým rafinovaným, priemyselne spracovaným potravinám, vyprážaným, soleným, tučným jedlám, kofeínu a alkoholu.
  • Za nevhodné sa považuje konzumácia červeného mäsa, vnútorností, mlieka a vajíčok, pretože patria do kategórie potravinových alergénov.
  • Ovocie je stvorené pre zloženie dopoludňajšieho detoxikačného menu. Vyberajte a kombinujte rozmanité druhy ovocia.
  • Popoludní sa zamerajte na konzumáciu čerstvej a varenej zeleniny, celozrnnej ryže, pohánky, prosa a zemiakov.
  • Pite dostatočné množstvo tekutín – pramenitej vody a bylinkových čajov, ktoré podporujú očistenie.
  • Hýbte sa na čerstvom vzduchu, relaxujte a pozitívne myslite!

 

Dĺžka detoxikácie sa pohybuje od 1 do 3 dní, ale je možné očistný program predĺžiť až na 7 dní.

Ktorými bylinami podporiť detox?

  • Krvné čističe  – žihľava, lopúch, echinacea
  • Očistenie tráviaceho traktu (laxatíva) – list senny, rakytník rešetliakový, púpava
  • Diuretiká – petržlen, rebríček
  • Čističe kože – mäta, lopúch, koreň zázvoru
  • Antibiotické pôsobenie – cesnak, echinacea, propolis, eukalyptus

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pozor, pozor! Nastal čas na jesennú detoxikáciu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.