Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Poďme začať správne otužovať

Alica Hammerova

Vonku nám už pomaly ale isto mrzne. Aj keď sa dobre naobliekame a snažíme sa neochorieť, mnoho krát skončíme s chrípkou alebo angínou. Možno je čas začať otužovať a tým posilňovať svoju imunitu.

http://www.sxc.hu/photo/970305
24. NOV 2011

S príchodom zimy sa schovávame vo vyhriatych izbách, bez najmenšieho pomyslenia ísť von. A ak sme náhodou nutení opustiť svoje teplučké pohodlie domova, máme tendenciu sa stále teplejšie a teplejšie obliekať. Otužovať telo je pre mnohých z nás veľakrát pojem neznámy. Poďme si spolu predstaviť niekoľko foriem otužovania a tiež aj rád ako správne otužovať.

Otužovanie vodou

Otužovanie vodou je najúčinnejšie, pretože voda pri styku s telom odvádza teplo dvadsaťkrát rýchlejšie ako vzduch. Preto je je pri otužovaní vodou dôležitá postupnosť.

Pre začiatočníkov je najvhodnejšia forma otužovania sprchovanie. Je možné najprv začínať len s umývaním s mokrým uterákom a až postupne prejsť k sprchovaniu. Sprchovanie je vhodné začať vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujeme. Sprchujeme sa každé ráno. Studenou vodou sa môžeme sprchovať aj večer, avšak ranné nevynechávajme. Po celú dobu sprchovania sa aspoň mierne pohybujeme. Hlavu si nesprchujeme, pretože v mieche sa nachádza termoregulačné centrum. Ráno sa treba sprchovať dvakrát tak dlho ako večer. V zime sa odporúča sprchovať 1-3 minúty, v lete 3-5 minút. Sprchujeme vždy celé telo, pretože umývať si len ruky, tvár alebo telo nie je účinné.

Po sprchovaní sa dôkladne utrieme a potom urobíme zopár zohrievacích cvikov. Až po celom tomto procese prídu na rad vytúžené (a zaslúžené J ) raňajky.

V prípade, že máme v kúpeľni vaňu, sprchovanie nahradíme umývaním v studenej vode. Nedoporučuje sa, naplniť si vaňu studenou vodou a ležať v nej. Nedostatok miesta neumožňuje intenzívnejší pohyb a telo bez pohybu by mohlo rýchlo prechladnúť.

S otužovaním je najlepšie začať v lete, keď nás zohrieva aj teplo z vonku.

Otužovanie vzduchom

Pravidelne chodiť von a športovanie vo voľnej prírode – byciklovanie, behanie - aj za nepriaznivého počasia, spánok pri odchýlenom okne aj pri nízkych vonkajších teplotách a neustále vetranie domácnosti, to sú možnosti, ktoré sa nám v rámci otužovania ponúkajú takmer každý deň. Ak sa otužujeme vo voľnej prírode v zime, je dôležité byť stále v pohybe.

Saunovanie

Sauna patrí tiež medzi formy otužovania. Ak si vyhriate telo zo sauny schladíme bazénom s ľadovou vodou, je to pre telo účinný prostriedok na prekonávanie teplotných rozdielov. Aj tu však platia určité zásady, ktoré je nutné dodržiavať, a preto je vhodné saunovanie pod odborným dozorom resp. vedením.

Na záver

S otužovaním môžu začať všetci bez rozdielu pohlavia a veku. Ak však trpíme nejakými zdravotnými problémami, prekonzultujme si s lekárom naše odhodlanie začať otužovať.

Otužovanie nás takmer nič nestojí, naopak, prináša so sebou nielen zvýšenú imunitu a odolnosť voči teplotným šokom, ale pomáha nám pestovať si aj pevnú vôľu a sebazaprenie.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Poďme začať správne otužovať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.