Odhoďte šaty a staňte sa slobodnejšími. Cvičte nahú jogu!
„ ... pomáha nám aspoň na chvíľu vystúpiť z ohraničenia našej mysle a ega a prehĺbiť intímny vzťah ku svojmu vlastnému telu. Cvičenie navodzuje pocit fyzickej a psychickej pohody. Je to krásne uvoľnenie a uvedomenie si svojej telesnej podstavy bez hanby, bez posudzovania toho, čo máme na sebe,“ hovorí o nahej joge česká inštruktorka Zdeňka Huňáčková.
Čo vám napadne ako prvé, keď si predstavíte skupinu ľudí, ktorí cvičia jogu nahí? Nemorálne, nevkusné, zvrátené? Ďalší z výmyslov dnešnej demoralizovanej spoločnosti? Omyl!
Nahá joga vznikla v ôsmom storočí p. n. l. v Indii, podobne ako ďalšie štýly jogy. Praktizovala ju skupina jogínov „Naga Sadhus“, ktorí dodržiavali prísne pravidlá. Nahota pri cvičení bola pre nich symbolom, ako sa odpútať od vonkajšieho, hmotného sveta a stať sa slobodnejším. „Filozofia nahej jogy je oslavou chrámu nášho tela. Je to cesta k hlbšej integrite našej osobnosti vyjadrenej prežitkom z pohybu nahého tela,“ dodáva inštruktorka jogy Zdeňka.
Hnutie jogínov Naga Sadhus existuje dodnes a nahá joga sa stáva aj súčasťou západného sveta. Cvičí sa v New Yorku, San Franciscu a aj u našich západných susedov v Brne.
Príjemná hudba, sviečky a nahé ľudské telá
Svetlo sviečok je v dokonalej harmónii s príjemnou hudbou. Rovnováha je pri cvičení jogy veľmi podstatná. Joga je vo všeobecnosti o dosiahnutí súladu medzi telom, dušou a mysľou. Okrem toho je dôležité, aby bola zachovaná aj harmónia ženského a mužského princípu. Nie vždy to je pri nahej joge jednoduché. „Na lekcie sa hlási viac mužov. Je to aj tým, že muži majú veľkú predstavivosť a zabúdajú na to, že ide o veľmi náročné cvičenie, pri ktorom má minimálne v začiatkoch každý mnoho práce ,poskladať’ svoje telo do správnych asán,“ hovorí zo skúseností inštruktorka jogy z Brna.
Ako odhodiť zábrany?
Nahú jogu môže cvičiť ktokoľvek. Začiatočníci i pokročilí. Jediným „problémom“ môžu byť zábrany odložiť šaty a čerpať prínosy, ktoré nahá joga prináša. Pozitíva nahej jogy sú podobné ako pri iných štýloch jogy: je prevenciou ochorení, zlepšuje psychickú pohodu, zvyšuje pevnosť a pružnosť tela atď. Je tu však ešte jedna vec. Mnohí tí, ktorým sa podarilo prekonať hanblivosť, teda cvičiť v kolektíve bez šiat, tvrdia, že nahá joga ich „oslobodila“ aj v bežnom živote. Napríklad sa naučili konať slobodnejšie, bez ohľadu na názory okolia, zvýšilo sa ich sebavedomie a pod.
Ako prekonať hanblivosť? „Ten, kto sa hanbí odložiť šaty i doma, bude len veľmi ťažko cvičiť nahú jogu v kolektíve. Najlepšia rada je, zájsť do spoločnej sauny, v lete sa ísť kúpať na nudapláž a vnímať svoje telo. Väčšinou si ľudia neuvedomujú, že je to o prežívaní vlastnej slobody a uvoľnenosti a nie o tom, že tí druhí sú nahí,“