O jogovej terapii, ktorá pomáha liečiť
Že joga pomáha človeku fyzicky aj duševne, to je známe. Ale o tom, že dokáže liečiť sme sa rozpávali s pani Jankou Čahojovou, ktorá nielen na Slovensku sprevádza doktora Bhole-ho.
Už dlhšie sa venujete cvičeniu Joga by Bhole. O čo ide?
Pán doktor Bhole je lekár, pôsobil v Inštitúte jogy v Lonavle, bol riaditeľom výskumu. V rámci tohoto inštitútu sa nachádza nemocnica, vzdelávacie stredisko pre lekárov z celého sveta a už spomínaná výskumná časť. Takisto je tam ashram, kde sa možno vzdelávať v oblasti jogy. Typ jogy, ktorý pán doktor Bhole učí, sa nazýva Anubhava joga - čiže je to joga vedomia tela, dychu a mysle prostredníctvom vlastnej skúsenosti.
Na základe toho vyvinul terapiu, ktorá cez dýchanie, cez vnímanie tela a vnímanie mysle pomáha pri zdravotných problémoch, ale aj problémoch v bežnom živote. Pomáha zvládnuť ťažkosti, bolesti a emocionálne problémy.
Zdá sa, že ide skôr o terapiu ako cvičenie
Je to vlastne terapia, ale ja sa jej takto nevenujem. Na to musíte mať patričné vzdelanie a dlhoročnú prax. Venujem sa jej každodenne ako cvičeniu, aby som sa naučila vnímať jemné vnemy z tela, dýchanie, vnímať energiu. Veľmi mi to pomáha v bežnom živote. Beriem to ako bežnú jogovú prax.
Cvičenie, teda fyzické jogové asány sú jedna vec, ale potom sa človek postupne vnára do takých jemnejších štruktúr a úrovni. Postupne, tým keď sa človek sústredí, zadaria sa aj tie meditatívne stavy. Je to taká komplexná joga. A toto ma na tom tak veľmi baví, že sa môžem posúvať ďalej, že nezostávam v nejakom stereotype cvičenia, ale za každým je tam nová skúsenosť. Po každé objavím o sebe niečo nové, mám iný zážitok. Je to celé veľmi inšpirujúce.
Hovoríme o veľmi pokojnom cvičení. Kto sú Vaši študenti?
Moji študenti sú moji rovesníci :) Ale mám tam aj mladé študentky. Na hodiny mi prichádzajú aj rehablitačné sestričky, ktoré si tento štýl oskúšavajú v praxi.
V praxi?
Áno, poniektoré s touto metódou pracujú. Jedna z nich robila na túto tému dokonca diplomovú prácu. Chodia mi však aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, chcú cvičiť, ale dynamická joga už nie je prenich. Nevládzu, nezvládajú tú dynamiku, alebo sa jednoducho boja.
Táto forma im pomôže zlepšiť aj fyzickú kondíciu, lebo polohy, asány, ktoré robíme sú veľmi pomalé s vnímaním na to, čo sa deje v tele. Ak naďabíme na nejaké problémové miesto v tele, s popracujeme na ňom pomocou dýchania a vedomia. Toto cvičenie je dobré a vhodné pre každú vekovú kategóriu. Moja najstaršia cvičenkyňa má 82 rokov.
Stíha ostatným cvičencom?
Chodí veľmi vytrvalo a relatívne zvláda. Pokiaľ si vieme uvedomiť telo a vieme uvoľniť napätia a bolesti vzniknuté v tele, také tie pnutia, tak nám telo umožní rôzne polohy a ďalšie veci, ktoré by sme predtým nespravili.
V zahraničí pán doktor pracuje aj s vážne chorými pacientami. Ja si netrúfnem liečiť, na to už je potrebné dlhoročné vzdelanie. Osobne mám vzdelanie v joge.
Ale dá sa tu pomôcť. Mala som vyskočenú platničku a podarilo sa mi ju touto prácou dať naspäť. Ibaže to človek musí vedieť ako, musí mať istú prax.
Ako ste sa dostali k pánu doktorovi?
Som tlmočníčka. Začala som mu tlmočiť pred osemnástimi rokmi, ako sem prišiel. Dovtedy som robila klasickú jogu, ale tá v jeho podaní ma veľmi uchvátila. Bolo to niečo nové. Začala som chodiť na jeho workshopy v rámci Európy.
Pravidelne chodím do Londýna, kde sa každý rok koná pranajáma týždeň. Sme utiahnutí v kláštore, každý býva zvlášť, sme v tichu a celý deň sa pracuje s týmto systémom. A tam chodia napríklad pacienti s rakovinou alebo sklerózou multiplex, pán doktor s nimi na seminároch pracuje a je vidno, že im to cvičenie pomáha. Osobne mi to veľmi pomáha, prídem domov usmiata, vyrovnaná, plná energie :)
Inak pán doktor bude mať v Bratislave workshop 16.-18.11.2012. Veľmi rada poskytnem záujemcom bližšie info.
Informácie o cvičení Joga by Bhole nájdete aj na stránke www.yogajoy.sk
Zdroj foto: Archív Jana Čahojová
Diskusia k článku - O jogovej terapii, ktorá pomáha liečiť
Nový príspevok
Hezký článek :)