Dilema okolo stužených tukov
Aj vy často rozmýšľate, čo je pre vás lepšie? Či jesť klasické živočíšne maslo alebo náhradu masla v podobe stuženého tuku? Možno vám dnes túto dilemu rozsekneme.
Chcete vedieť, prečo je toľko cirkusu okolo stužených tukov? Tak my vám to prezradíme.
Výrobcovia pridávajú do mono- alebo polynenasýtených tukov (do dobrých tukov) vodík, aby zmenili ich konzistenciu. Výsledok je taký, že trans-mastné kyseliny (zlé tuky) sa stávajú pevnejším produktom s dlhšou životnosťou. Margaríny, zákusky, cukrovinky, čipsy, mäsové a mliečne výrobky a pokrmové tuky môžu obsahovať stužené oleje.
Trans-mastné kyseliny môžu spôsobiť narušenie bunkovej štruktúry, urýchľovať proces starnutia a vypestovať náchylnosť na choroby. Zamyslite sa nad tým. Keď sa do tuku pridajú molekuly vodíka, úplne sa zmení jeho priridzená molekulová štruktúra. Ak konzumujeme chemicky pozmenené potraviny obsahujúce stužené tuky, zvyšuje sa riziko srdcových chorôb. Čo je však horšie, zahriatím oleja na vysokú teplotu meníme i prirodzenú molekulárnu konfiguráciu a tak vznikajú voľné radikály.
Voľné radikály nielenže ničia esenciálne tuky a vitamíny, ale majú súvislosť s rakovinou a chorobami srdca. Olivový olej a arašidový olej, oleje, ktoré sú zdravé, môžu byť veľmi nezdravé vo vyprážanom baklažáne alebo hranolčekoch. Preto sa vyhýbajte vyprážaným pokrmom a opakovanému zahrievaniu oleja. Nikdy nezahrievajte olej tak, aby začal dymiť. Pri varení používajte radšej repkový alebo kokosový olej, zahrievajte ho čo najmenej a čo najkratšie.
Klasické živočíšne maslo obsahuje určite viac tukov, a rozhodne neprospieva dobrému cholesterolu. Ale na druhej strane, kŕmiť sa chémiou to tiež nie je žiadne terno. Rozhodne by ma zaujímal názor odborníkov na zdravú výživu. K čomu sa oni prikláňajú. A čo vy? Ktorú variantu konzumujete vy?