Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Deväť vetiev stromu jógy

Mia

Korene jógy siahajú do veľmi dávnej histórie. Postupom času sa vytvorilo viacero druhov, vznikli hlavné vetvy jógy. Je ich deväť a postupne si ich všetky predstavíme.

http://foter.com/f/photo/479692319/ed6602e97e/
18. SEP 2011

Ľudia väčšinou začínajú s cvičením jógy, aby zlepšili pružnosť kĺbov a svalov, alebo aby sa zbavili bolesti chrbta. Nasledujúce cesty jógy smerujú k jedinému cieľu - dosiahnutiu jednoty medzi individuálnym a univerzálnym vedomím.

Každý jednotlivec si obľúbi jednu alebo druhú cestu. Záleží na životnom štýle, osobnosti, životných cieľoch. Každá vetva jógy sa vyznačuje niečím špecifickým a len na vás, ktorá vám "sadne".

Bhaktijóga

Toto je zbožná cesta zahrňujúca uctievanie Boha a službu Bohu. Súčasťou bývajú kírtany (meditácie s odriekávaním mantier). Rozvíja priame, vnútorné spojenie s Bohom. Bhaktijóga je vhodná pre citovo založených ľudí s láskyplnou povahou.

Hathajóga

Hathajóga má filozofické korene v tantrickom pohybe. Telo využíva ako nástroj k vnútornému bádaniu. Hathajóga pomáha očistiť telo, a tým aj myseľ. K očiste jej slúžia asány (pozície), mudry (symboly), pranajáma (kontrola dychu) a krije (očistné techniky).

Džapajóga (mantrajóga)

Mantra je slabika, slovo alebo fráza, ktorú je možné opakovať v duchu, nahlas, alebo si ju monotónne pospevovať. Použitie mantry napomáha sústredeniu mysle a harmonizuje telo. Je vhodná pre tých, ktorí si prajú opustiť hlučné prostredie (existenciu), sú citliví na zvukové vibrácie a spotešením používajú  vlastný hlas.

Džanajóga

Táto jóga býva označovaná aj ako "jóga ozajstného poznania". Na ceste k múdrosti využíva štúdium vlastného ja, rozumu a rozhovoru. Džanajóga je vhodná pre tých, ktorí uvažujú racionálne, analyticky, zaujíma ich filozofia a sú prirodzene introspektívni.

Karmajóga

Toto je cesta nesebeckej služby, jóga činu, služby bez očakávanej odmeny. Všetky jednania sú zasvetené Bohu a jogín sa snaží nepriahnuť po konkrétnych výsledkoch svojich činov. Prívrženci tohoto typu jógy veria, že všetky (fyzické, verbálne i mentálne) majú svoje následky, za ktoré by sme mali niesť zodpovednosť. Karmajóga je vhodná pre aktívnych jedincov, ktorí si prajú slúžiť ľudstvu.

Lajajóga

Tento typ jógy je založený na špeciálnych cvičeniach, ktoré pracujú s čakrami (energetickými centrami) a snažia sa ovládnuť funkciu každej z nich. Je takisto známa pod názvom kundalinijóga a môže byť veľmi účinná, preto je vhodné poobzerať sa po skúsenom učiteľovi, ktorý vás povedie.

Rádžajóga

Známa tiež ako kráľovská jóga. Rozvíja kontrolu nad mysľou. Býva nazývaná takisto klasickou jógou.  Radžajóga využíva vôľu a meditácie k zlepšeniu koncentrácie, ukľudňuje myseľ a dosahuje jednotu.

Tantrajóga

Tento typ jógy viacerí považujú iba za akýsi spôsob spiritualizovaného sexu. V skutočnosti je sex takmer zanedbateľnou súčasťou iba jediného odvetvia tantry. Tantrajóga využíva odriekanie, rituály, meditácie a mystiku. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Deväť vetiev stromu jógy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.