BMI - čo znamená a dá sa mu veriť?
V dnešnej dobe je iba malé percento ľudí spokojné so svojimi proporciami. Oveľa viac je tých, a sú to prevažne ženy, ktorí so svojou hmotnosťou a postavou nie sú spokojní a chcú ju zmeniť. Najčastejšie schudnúť. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí chcú pribrať, ale je ich výrazne menej. Obe skupiny sa určite dostanú k pojmu BMI.
Čo je to BMI?
Body Mass Index – index telesnej hmotnosti. Ide o metódu, ktorá určuje hranice prijateľnej telesnej hmotnosti u dospelej osoby zo zdravotného hľadiska vzhľadom k zdravotnému riziku. Norma BMI je 18,5 až 24,9.
Na výpočet BMI sa používa vzorec BMI
v ktorom je:
m – hmotnosť v kilogramoch
h – výška v metroch
Čo sa dá zistiť na základe výsledkov BMI
BMI nižšie ako 17,5 je základnou charakteristikou a jedným z prejavov mentálnej anorexie.
BMI pod 18,5 – podváha
Vaša hmotnosť je veľmi nízka a môže predstavovať určité zdravotné riziko. Preto by ste sa mali snažiť zvýšiť ju a dosiahnuť prijateľné hodnoty BMI. Vhodne sa stravujte a začnite s pravidelným posilňovacím cvičením.
BMI 18,5 – 24,9– normálna hmotnosť
Vaša hmotnosť je v rámci normy. Riziko vzniku zdravotných problémov vzhľadom k telesnej hmotnosti nehrozí, a preto ani redukcia hmotnosti zo zdravotného hľadiska nie je nevyhnutná.
BMI 25 – 29,9 – nadváha
Vážite viac ako je optimálne a riziko vzniku zdravotných komplikácii je mierne zvýšené. Miera zdravotného rizika závisí od doby pretrvávania nadváhy a s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje. Snažte sa preto zbaviť nadváhy čo najskôr. Znížte množstvo prijatej stravy a kontrolujte jej zloženie. Aspoň hodinu denne sa venujte fyzickému pohybu. Povzbudením môže byť zistenie, že redukcia nadváhy netrvá príliš dlho a návrat k normálnej telesnej hmotnosti je obyčajne bezproblémový.
BMI nad 30 – obezita
S BMI vyššou ako 30 ste sa zaradili medzi obéznych. Nadmerné množstvo tuku mení vaše telesné proporcie, znižuje fyzickú zdatnosť, negatívne vplýva na zdravie a významne ovplyvňuje správanie a prežívanie. Dýchavičnosť, nadmerné potenie a únava sú typické prejavy tela obézneho človeka.
Obéznych ohrozujú viaceré zdravotné problémy:
- srdcovo-cievne ochorenia,
- cukrovka,
- zvýšený cholesterol,
- bolesti kĺbov a chrbtice,
- zníženie imunity,
- nádorové ochorenia,
- žlčníkové kamene...
Pridružujú sa psychosociálne komplikácie ako je znížené sebavedomie, sklon k depresii a úzkosti, problémy v partnerských vzťahoch, obmedzenie možnosti profesijného uplatnenia, sociálna izolácia. Príznaky prvých zdravotných problémov sa obyčajne rozvinú najneskôr do piatich rokov od vzniku obezity.
Obezita výrazne znižuje kvalitu života a ohrozuje zdravie. Vyhľadajte preto čo najskôr odbornú pomoc a schudnite. Redukčný program rozhodne absolvujte pod odborným vedením.
Klady a zápory metódy BMI
Klady
Metóda BMI je medzinárodne uznávané kritérium pre hodnotenie rozsahu alebo stupňa telesnej hmotnosti vo vzťahu k zdravotnému riziku. Metóda je jednoduchá a rýchla, kedykoľvek ju možno zopakovať, pre bežnú prax postačuje a je vhodná.
Zápory
Metóda BMI nehodnotí podiel tuku, beztukovej hmoty a ďalších telesných tkanív na celkovej telesnej hmotnosti. Nehodnotí distribúciu tuku v tele, kvalitu telesných tkanív a nezohľadňuje body image.
Skreslený výsledok v neprospech BMI môže byť napríklad u športovcov, ktorí majú zvýšené množstvo svalového tkaniva a samozrejme aj u tehotných žien.
Napriek tomu, že každý kulturista by vyšiel ako človek s nadváhou, je táto metóda relatívne presná a pre bežného človeka predstavuje rýchly prostriedok na zistenie telesnej hmotnosti.