Ako zmierniť svalovú horúčku po cvičení?
Au, au, au... to bolí! Zo stoličky sa postavíte len veľmi pomaly, aby ste necítili časť tela, ktorú ste deň predtým vôbec nešetrili. Sused na vás neveriacky pozerá a hľadá príčinu vašej pomalej a nanajvýš opatrnej chôdze. Pritom dôvod je prozaický – svalová horúčka!
Nájsť človeka, ktorý nikdy v živote netrpel svalovou horúčkou, je niečo podobné, ako hľadať ihlu v kope sena. Každý s ňou bojuje vlastnými zbraňami - Čakáme, kým pominie. Hľadáme spôsob, ako jej príznaky zmierniť alebo si ju nepripustíme a liečebnou metódou sa stáva rovnako tvrdý tréning.
Kyselina mliečna a svalová horúčka?
Svalová horúčka vzniká v dôsledku náročného tréningu, počas ktorého došlo k preťaženiu konkrétnych svalových skupín. Prejavuje sa už na druhý deň po tréningu. Donedávna bola rozšírená teória, že nepríjemná bolesť je spôsobená nahromadením kyseliny mliečnej v svaloch, ktorá časom vytvorí drobné kryštáliky. Tieto drobné čiastočky pôsobia na sval a vytvárajú bolesť. Pravdou je, že posledné zvyšky kyseliny mliečnej sú odstránené do 24 hodín, a teda s bolesťou svalov veľa spoločného nemá.
Za bolesť svalov sú v skutočnosti zodpovedné porušené svalové vlákna
Pravou príčinou niekoľko dní trvajúcej svalovej horúčky je fakt, že prostredníctvom intenzívneho cvičenia došlo k poškodeniu alebo pretrhnutiu slabých svalových vlákien. Ľudské telo sa automaticky snaží „škody“ napáchané cvičením odstrániť a zapojí do boja prostaglandíny, biele krvinky a ďalšie potrebné látky. Záchranná akcia spôsobuje „opuch“ a bolesť v porušenej časti svalových vlákien. Tento neškodný opuch nie je zápalom v pravom zmysle slova, pretože počas tohto procesu dochádza k obnove porušených a vzniku nových svalových vlákien.
Tipy proti svalovej horúčke
- Horúci kúpeľ s morskou soľou pôsobí upokojujúco nielen na psychiku, ale aj boľavé svalstvo, pretože podporí krvný obeh.
- Overeným bojovníkom proti svalovej horúčke je masáž. Ak nemáte k dispozícii profesionálneho maséra, použite vlastné schopnosti. Začínajte pomaly a postupne sa približujte k boľavým miestam.
- Striedavá sprcha prináša úľavu. Najskôr doprajte inkriminovanému miestu dvojminútovú horúcu sprchu a následne 30 sekundovú studenú sprchu. Opakujte niekoľkokrát.
- Počas „svalovice“ dbajte na výdatný spánok, ktorý urýchľuje proces regenerácie organizmu. Spite aspoň 8 hodín.
- Podľa odborníkov môže byť nápomocným aj ľahký aeróbny tréning v trvaní 10 až 15 minút. Vhodné je plávanie, rýchla chôdza či beh na bežiacom páse, teda aktivity podporujúce krvný obeh.
- Dbajte na správnu životosprávu a pitný režim. Pre svalstvo sú dôležité, napríklad bielkoviny a draslík. Dostatočný prísun tekutín vyplavuje z tela toxíny a môže sa stať nápomocným pri svalovej horúčke.
Lepšia ako liečba je prevencia!
Niekedy sa dostávame do situácií, že neodhadneme svoje sily. Myslíme si, že zvládneme viac, a preto pridávame, zrýchľujeme, predlžujeme... Na čo by sme však rozhodne zabúdať nemali, je dôkladné rozohriatie a strečing.
Rozohriatie na začiatku cvičenia, je nielen prevenciou hroziaceho zranenia, ale aj svalovej horúčky. Po niekoľkominútovom rozohriatí prichádza na rad strečing, počas ktorého naťahujeme svalové skupiny, ktorým sa budeme počas cvičenia venovať. Strečing je potrebné vykonať aj po ukončení tréningu!