Nedostatok denného svetla má vplyv na tvorbu niektorých hormónov, čo do značnej miery ovplyvňuje naše duševné rozpoloženie a nie vždy sa nám chce ísť behať tak, ako počas iných ročných období.
Myslíte si, že vás sa vznik omrzlín netýka? Pravda je však taká, že nikdy neviete, kedy budete potrebovať v tomto smere pomoc vy alebo niekto z vašich blízkych.
Milujete beh a sú pre vás najlepšou motiváciou práve bežecké preteky? Vybrali sme pre vás desať takých, ktorých atmosféru by ste mali jednoznačne zažiť!
Na behu je úžasné aj to, že si ho môžeme dopriať po celý rok, teda aj počas chladnej zimy.
Možno na sebe pozorujete, že čím viac beháte, tým pociťujete väčší hlad. Bez výčitiek ho môžete zahnať práve chutnými a zdravými ovocnými plodmi.
„Pri intenzite na úrovni anaeróbneho prahu sa dostávame na úroveň spaľovania viac ako 80 % sacharidov, čo znamená, že k čerpaniu tukových zásob sa ani nemusíme dostať.“
Trápi vás únava a nevoľnosť alebo trpíte závratmi pri tréningu? Možno je za to zodpovedný nedostatok železa vo vašej strave.
Chceli by ste začať s behom, no je pre vás prekážkou jesenné či zimné počasie? Tento argument neobstojí, pretože sa jedná iba o jednu z ďalších výhovoriek, ktorou chcete uchlácholiť sami seba.
Dni sú kratšie, chladnejšie a neraz aj daždivé. To však nie sú dôvody na to, aby ste beh počas jesene zavesili na klinec.
„Ľudia nebehajú preto, aby boli šťastní, ale sú šťastní preto, že behajú,“ povedal nadšený bežec a autor viacerých kníh o behu Ch. McDougall.
Prípravy na 12. ročník ČSOB Bratislava Marathon (1. a 2. apríla 2017) pokračujú v plnom prúde.
Mnoho hlavne začínajúcich bežcov si vyčíta, že nedokážu odbehnúť celý úsek plynule. Musia si ho rozkúskovať tak, že nejakú časť jednoducho odkráčajú. Je to chyba?
Ak máte niekoľko kíl navyše, začnite džogingom, počas ktorého sa hýbete v nižšej intenzite a takisto šetríte kĺby a svaly. Tie musia zvládať zvýšenú záťaž v podobe kíl navyše.
Aj bežci sa dopúšťajú mnohých zlozvykov, ktoré ich môžu brzdiť v dosiahnutí cieľa, alebo dokonca viesť k zraneniu.
Viete, akým spôsobom behať, aby ste zhodili? Skvelé, ale nesabotujte si svoje úsilie nevhodnou stravou pred a po behu.
Populárne podujatie sa uskutoční 1. a 2. apríla 2017.
Ak chcete dosiahnuť svoj cieľ, je dôležité aj to, aby ste sa snažili predchádzať zraneniam pri behu.
Spýtali sme sa dvoch trénerov, ktorí majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti.
Pre bežcov je dôležité, aby prijímali pokrmy, ktoré im zabezpečia dostatok energie a pomôžu zotaviť sa po behu.
Bežecké preteky môžu byť skvelou motiváciou, ale i cennou skúsenosťou.
Väčšinou sa vďaka zázračným endorfínom cítime psychicky lepšie už po niekoľkých odbehnutých metroch, lenže ako sa k behu „dokopať“, keď naň nemáme ani najmenšiu chuť?
Káva obsahuje alkaloidy so stimulačným účinkom, čo sa dáva do súvislosti hlavne s lepším výkonom, pozornosťou, rýchlejšími reakciami a znížením únavy.