Zatracované tuky. Aké sú ich výhody a nevýhody?
Stále sa hovorí, že konzumácia tukov je nevhodná. Je to tak?
Pri dostatočných znalostiach však získate možnosť zaradiť ich do stravovania a zaistiť si chutnú stravu so zdravou rovnováhou obsiahnutých tukov.
Tuky
Tuky sú estery vyšších mastných kyselín a glycerolu. Typ mastných kyselín, naviazaných na glycerol, určuje, aké vlastnosti a účinok na zdravie budú mať. Platí napríklad, že čím väčší podiel nasýtených mastných kyselín tuk obsahuje, tým je tuhší a naopak.
Tuky teda môžeme veľmi jednoducho rozdeliť na „nasýtené“,„trans-mastné (TFA)“ a „nenasýtené“
Nasýtené
Tuky s nasýtenými mastnými kyselinami obsahujú väčší podiel jednoduchých väzieb medzi atómami uhlíkov. Do tejto skupiny patria hlavne tuky živočíšneho pôvodu (červené mäso, mliečne výrobky), ale aj rastlinného pôvodu (palmový a kokosový olej).
Trans-mastné tuky
TFA sa nachádzajú v hovädzom, baraňom a jahňacom mäse, ako aj v mlieku týchto zvierat. Okrem toho sú súčasťou pečiva, krekrov, vyprážaných potravín, koláčov a niektorých tukových nátierok. TFA sú výsledkom spracovania jedlých olejov. Čím viac je tuk polynenasýtený, tým ľahšie podlieha oxidácii. Aby mohli byť tuky stabilnejšie a nerozkladali sa, v potravinárskom priemysle sa z nich vytvárajú nasýtené tuky. Obdoba tohto spracovania sa nazýva ľahká hydrogenácia. Používa sa u väčšiny olejov a margarínov. Pri tomto procese sa však premieňajú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v tukoch na neprirodzené tuky, ktoré po konzumácii telo nevie využiť tak ako skutočné mastné kyseliny. Poskytnú iba kalórie, ktoré si telo uloží do tukových zásob. Trans-mastné kyseliny sú zlé hlavne v tom, že ich telo nevie dobre odlíšiť od kvalitných mastných kyselín, takže bunkové membrány ich okamžite príjmu, pričom však telu vzniká nedostatok tukov typu omega 3,6,9.
Nenasýtené
Ide o polynenasýtené omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, ktoré si telo nevie vytvoriť samo a potrebuje ich prijať zo stravy. Ich hlavnou funkciou je produkcia chemických prenášačov, ktoré sú potrebné pre normálny rast buniek, metabolizmus tukov a cholesterolu, zrážanlivosť krvi, ohybnosť ciev a činnosť očí a mozgu. Omega-3 sa nachádzajú hlavne v rybom tuku (tučné ryby ako losos, sleď, makrela, sardinky), ale aj v semienkach ľanu a vo vlašských orechoch. Prirodzenými zdrojmi omega-6 sú zelenina, orechy, ovocie, oleje zo semiačok.
Aké sú teda výhody a nevýhody tukov?
Výhody tukov
- sú dôležitým zdrojom energie a stavebnou látkou
- sú súčasťou všetkých bunkových membrán
- pomáhajú využiť rozpustné vitamíny v tukoch A, D, E, K
- chránia telo pred stratou vnútorného tepla
- niektoré typy zásobujú telo esenciálnymi mastnými kyselinami
- sú nevyhnutné pre tvorbu hormónov
Nevýhody tukov
- sú ľahko využiteľné, takže sa rýchlo ukladajú do zásob
- často sa kombinujú s jednoduchými sacharidmi
- niektoré prispievajú ku vzniku aterosklerózy
- pri pôsobení vysokých teplôt sa rozkladajú a vznikajú karcinogénne látky a trans-mastné kyseliny
Tuky nemajú na každého človeka rovnaký vplyv. Treba si uvedomiť, že o tom rozhoduje hlavne metabolizmus človeka. Ide však o veľmi lacný zdroj energie, bez ktorého by nemohla správne fungovať ani hormonálna sústava, srdce, cievy, mozog a vlastne celé telo.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Stačí 1000 brušákov denne? Určite by bolo fajn, keby bolo možné chudnúť len z brucha.
Ako robiť kardio, aby šli kilá dolu
Je z hľadiska chudnutia dôležité, akú kardio aktivitu si vyberieme? Idú kilá lepšie dolu behom, bicyklovaním alebo skákaním na švihadle?
Ako sa vyhnúť cholesterolu a trans-mastným tukom?
Cholesterol a trans-mastné tuky sa nachádzajú v živočíšnych produktoch, jedlách z rýchleho občerstvenia, ale aj v sladkom pečive či cukrovinkách.