Celulitídu mnohí z nás považujú za nepriateľa, s ktorým musia žiť po zvyšok svojho života. Tak to ale nie je. Pomarančová koža je normálna a neškodná. Pokiaľ vás ale pohľad na ňu trápi, poradíme vám, ako ju zmierniť.
Tieto placky sú vhodné na konzumáciu na obed, prípadne menšiu porciu na večeru. Komplexný pokrm zabezpečí dostatok sacharidov, vlákniny a vitamínu A v podobe zeleniny a sladkého zemiaku. Vajíčka a avokádo zase zabezpečia vhodnú dávku bielkovín a zdravých tukov. Cesto môžeme použiť aj do waflovača a urobiť slané wafle. Kokosovú múku môžete nahradiť mandľovou alebo ryžovou.
Chcete vedieť, čo sa skrýva vo vašom tele? Koľko vody, tuku alebo svalov sa v ňom nachádza, prípadne aký je váš metabolický vek? Tieto údaje sa dajú pomerne presne zmerať.
Jedlo po tréningu musí byť výživné, ľahko stráviteľné a ideálne aj rýchlo pripraviteľné. Všetky tieto kritéria spĺňa nasledujúcich top 5 receptov vhodných po tréningu.
Športová podprsenka je základ a mala by patriť do každej športovej výbavy. Viete ale ako ju vybrať, aby správne plnila svoju funkciu? Nestačí zvoliť podľa vzhľadu, zamerať sa treba aj na ďalšie faktory.
Ak aj vás trápi chrbtica a častým argumentom je, že nemáte čas cvičiť, potom nasledujúci video tréning je presne pre vás. Nevyžaduje kondíciu ani priestor, zacvičíte si ho v obývačke aj kancelárii, pričom rozhýbe chrbticu a pomôže zbaviť sa bolesti v nej.
V dnešnej dobe je zdravé stravovanie veľmi dôležité z hľadiska výkonu a regenerácie. Telo po náročných výkonoch potrebuje dostať do svalov živiny na ich obnovu. Recept od hokejistu Richarda Pánika tieto kritériá spĺňa.
Väčšina ľudí si pod pojmom regenerácia správne predstaví čas strávený v saune, na masáži alebo napríklad v ľadovej kadi. Menej ľudí vníma rozmer regenerácie aj v podobe spánku, zámerného odpočinku alebo zdravej výživy.
Tento fit recept od obľúbenej influencerky Janky Kiabovej je vhodný na olovrant, ako aj na desiatu. Stačí vám naň 5 surovín a zvládnete ho jednoducho a rýchlo do 15 minút.
„Proteíny sú dôležité, treba ich však používať s rozumom a nepreháňať ich konzumáciu ani v strave, ani v rámci suplementácie. Mali by byť zastúpené v každom jedle. Ich príjem by mal byť medzi 0,9 - 1,5 gramu na kilogram telesnej hmotnosti,“