Sila rakytníka spočíva vo veľkom obsahu vitamínu C
Podľa starej legendy sa mongolský dobyvateľ Džingischán spoliehal vo svojich vojnových výpravách na tri poklady: armádu, prísnu disciplínu a rakytník rešetliakový. Práve pravidelná konzumácia rakytníka mala vojakom dodávať energiu, aby dokázali dlhé mesiace pochodovať a dobývať ďaleké krajiny.
Rakytník rešetliakový sa používa v tradičnej medicíne stáročia. Obsahuje viac ako 190 biologicky aktívnych látok (vitamíny A, C, E, K, flavonoidy, nenasýtené mastné kyseliny, draslík, železo, mangán atď.), vďaka čomu disponuje početnými zdravotnými výhodami. V jesennom a zimnom období sa jeho sila využíva najmä na posilnenie obranyschopnosti organizmu proti chrípke, nachladnutiu a ďalším vírusovým ochoreniam. Prečo rakytník rešetliakový posilňuje imunitu?
Rakytník a imunita
Molekuly, bunky, tkanivá a orgány. To všetko tvorí imunitný systém, ktorého úlohou je chrániť organizmus pred škodlivými látkami z vonkajšieho prostredia (baktérie, vírusy, plesne, parazity). Čo sa deje, keď obranyschopnosť nefunguje správne? Človek ľahko podľahne antigénom (škodlivinám z prostredia) a vznikajú najrozličnejšie choroby (alergie, astma, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, chrípka atď.).
Ako imunitný systém "nakopnúť" k lepšej činnosti? Spôsobov ako podporiť obranyschopnosť človeka, je niekoľko. Pravidelný pohyb. Otužovanie. Pobyt v saune. Vyhýbanie sa stresu. Konzumácia zdravej a vyváženej stravy, ktorá je bohatá na ANTIOXIDANTY, teda látky, ktoré chránia organizmus človeka pred škodlivými voľnými radikálmi.
A práve rakytník je bohatou zásobárňou antioxidantov: hlavne kyseliny askorbovej (695 mg/ 100 g, čo je viac ako obsahujú pomaranče a citróny), tokoferolov, karotenoidov (beta-karotén, lykopén, zeaxantín) a flavonoidov. Podľa vedcov zo Solúna plody rakytníka rešetliakového obsahujú vysoké množstvo prírodných antioxidantov, vďaka čomu patrí tento ker (resp. jeho plody) medzi liečivé rastliny s najvyššou antioxidačnou aktivitou (1). Antioxidačná aktivita je zjednodušene schopnosť chrániť bunky, tkanivá a orgány pred voľnými radikálmi, prípadne naprávať škody, ktoré napáchali.
Ako rakytník používať?
Kry, ktoré dorastajú do výšky až štyroch metrov, možno pomerne jednoducho pestovať aj u nás. Dobre využiteľné sú najmä plody, z ktorých sa robia šťavy, kompóty, džemy, sirupy či dokonca vína. Z lístkov možno pripraviť chutný a zdravý čaj.
Nie každý má možnosť pestovať rakytník doma a vyrobiť si vlastné produkty. V tom prípade si možno pomerne pestrý sortiment výrobkov z rakytníka zakúpiť v špecializovaných obchodoch a e-shopoch. Medzi najznámejšie patrí rakytníkový olej, ktorý je kvôli obsahu dôležitých látok vhodný aj na posilnenie imunitného systému v jesenných a zimných mesiacoch.
Zdroje: (1) Laboratórium výživy, Fakulta veterinárneho lekárstva, Aristotle University of Thessaloniki, Solún, 54124, Grécko
http://article.sapub.org/10.5923.j.fph.20120203.02.html