Nakopáva to, ale káva to nie je
Priemerný Čech a Slovák vypije okolo štyroch stoviek šálok kávy za rok. V porovnaní so stredomorskými štátmi to nie je veľa, ale napriek tomu sa nájdu dobré dôvody, prečo spotrebu kávu obmedziť. Niektorým ľuďom môže dráždiť žalúdok, iným nervy, a veľa fajčiarov si nemôže odpustiť cigaretu k rannej alebo popoludňajšej šálke kávy.
"Západná veda v posledných rokoch trochu pribrzdila rozlet farmaceutických firiem, ktoré predávali výťažky z ginka ako liek proti demencii alebo Alzheimerovej chorobe. Účinok je totiž prinajmenšom sporný." Skoro každá kultúra má nejaký svoj "nakopávač". V slovenských čajovniach a predajniach zdravej výživy môžete siahnuť hneď po troch bylinkách z južnej Ameriky a Ázie.
Maté
Rozdrvené lístky cezmíny paraguajskej, zaliate horúcou vodou, sú národným nápojom nielen v Paraguaji, ale aj Uruguaji a Argentíne. Maté má osviežujúcu chuť, dymovú vôňu a sám ho už niekoľko rokov pijem pri nočnej práci, keď by som z kávy dostal nevítaný tik. Je to práve kofeín, ktorý vás po vypití hrnčeka maté povzbudí. Na rozdiel od kávy obsahuje tento nápoj aj veľké množstvo trieslovín, vitamíny A, B a C a teofylín, ktorý zvyšuje tlak a stimuluje nervový systém.
Po maté sa môžete vydať prakticky do ľubovoľnej čajovne. Pre štýlovejší pocit si môžete zhruba za 15 eur kúpiť zdobené tekvice, z ktorej sa horúce maté pije kovovou slamkou.
Odporúčame prečítať: Ako nám môžu pomôcť výživové doplnky pri cvičení
Ginko biloba
Prospešné účinky lístia ginka dvojlaločného poznajú už dlho v Číne. Západná veda v posledných rokoch trochu pribrzdila rozlet farmaceutických firiem, ktoré predávali výťažky z ginka ako liek proti demencii alebo Alzheimerovej chorobe. Účinok je totiž prinajmenšom sporný. Výskumy však stále potvrdzujú, že ginko u zdravých ľudí vylepšuje pamäť a sústredenie, čo napríklad v Česku využívajú hlavne maturanti a vysokoškoláci pred skúškami.
Ak sa potrebujete niečo nabifľovať, je dobré vedieť, že nootropické účinky ginka sa stupňujú pri súbežnej konzumácii so ženšenom pravým - aspoň to tvrdí Andrew Scholey z Northumbrijskej univerzity v britskom Newcastli, ktorý vykonával rozsiahly výskum na študentoch.
Ginko je bežne dostupné v sieti obchodov so zdravou výživou. Predávkovanie môže viesť k vyrážkam, zistite si teda z obalu konkrétneho druhu, koľko šálok denne si môžete dať. Niektorým ľuďom prekáža trpkastá chuť čaju, v tom prípade pomôže lyžička medu.
Odporúčame prečítať: Dušan Plichta: Jedno espreso má toľko antioxidantov ako tanier zeleniny
Guarana
Zo všetkých tu spomenutých byliniek je guarana zrejme najsilnejší "životabudič", čo si všimol aj potravinársky priemysel a výťažky zo semien paulónie nápojnej tak nechýbajú v mnohých energetických nápojoch a cukríkoch pre šoférov.
Okrem sušených byliniek si môžete kúpiť aj guaranový prášok. Čaj je nutné pripraviť presne podľa návodu na obale a rozhodne sa oplatí urobiť si najskôr niekoľko slabších nálevov - jedna moja kamarátka sa nadopovala deň pred skúškou a celú noc nebola schopná zaspať, takže sa to celé minulo účinku.
Gurana vás nepovzbudí len kofeínom, ale tiež teobromínom, ktorý vaše telo a myseľ dobre pozná z kakaa a čokolády, a teofylínom, obsiahnutým aj v ginku. Oproti tomuto nápoju majú však povzbudzujúce účinky guarany silnejšiu oporu v klinickom výskume - tomu sa venuje okrem iného aj vyššie spomínaný Andrew Scholey, ktorého tím potvrdil, že guarana myseľ nakopne k lepším výkonom i ďalšími látkami, než je samotný kofeín.
O guarane platí to, čo o ginku a maté: tehotné ženy by na povzbudzujúce čaje mali zabudnúť a ľudia, trpiaci poruchami krvného obehu alebo ďalšími chorobami, musia pravidelné pitie konzultovať so svojím lekárom. Všetci občas potrebujeme nakopnúť unavenú myseľ, ale zdravé srdce je dôležitejšie.