Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov
Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené.
Za dôležité pre zdravie i športový výkon považujeme hlavne kvalitné proteíny, zdravé tuky, komplexné sacharidy, vitamíny a minerály. Na stopové prvky neraz zabúdame, hoci veľkú časť z nich strácame pri športovej aktivite napríklad formou potu. Potvrdzujú to aj skúsenosti výživového poradcu. „U športovcov bývajú stopové prvky príliš nízko zastúpené oproti odporúčaným množstvám, preto je dobré, aby bol aj zinok v strave dostatočne obsiahnutý,“ hovorí odborník na výživu Ing. Libor Javro.
Nefungujúci metabolizmus, nízky výkon a problémy so svalmi
Zinok je pre organizmus potrebný síce v stopových množstvách, no to nič nemení na tom, že jeho deficit spôsobuje mnoho zdravotných komplikácií. U športujúcich ľudí ovplyvňuje hlavne výkon, zdravie svalov, fungovanie metabolizmu a tiež imunitný systém. „Zinok je pomocníkom hormónov. Jeho funkčné zastúpenie v tele je veľmi vysoké a zúčastňuje sa na mnohých procesoch. Pre športovcov je najpodstatnejšie to, že sa zapája do funkcie svalov, podporuje rast svalovej hmoty a jej regeneráciu. Nehovoriac o tom, že sa podieľa na udržaní výkonného imunitného systému,“ vymenúva funkcie zinku výživový poradca. To však ani zďaleka nie je všetko. Tento stopový prvok je potrebný na udržanie reprodukčného zdravia, chráni pred niektorými druhmi rakoviny, upokojuje, je prevenciou depresie atď. V neposlednom rade je významným antioxidantom, ktorý chráni telo pred škodlivými voľnými radikálmi.
Koľko ho potrebujeme a kde sa nachádza?
Za odporúčanú dennú dávku pre dospelého človeka je považované množstvo 15 mg zinku. Jeho potreba však stúpa napríklad u športujúcich ľudí alebo tehotných žien. Hýbe sa okolo 25 mg na deň.
Samozrejme, aj zinok je najlepšie prijímať z potravy. Nachádza sa v širokej škále potravín, ako napríklad v rybách, morských plodoch, tekvicových a slnečnicových semienkach, celozrnných obilninách, droždí, vajíčkach, mliečnych výrobkoch, brokolici, sušených figách, maku a ďalších. Aj napriek bohatému zastúpeniu zinku v potravinách často trpíme jeho nedostatkom. Príčinou môže byť napríklad vysoký príjem vlákniny, ktorá znižuje jeho využitie v ľudskom organizme. Pozor na dostatočný prísun zinku by si mali dať aj športujúce ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu a ľudia, ktorí majú od lekára predpísané diuretiká. Podľa vedeckých štúdií klesá využiteľnosť zinku v ľudskom tele aj s pribúdajúcim vekom.
Pýtate sa, či existuje nejaké spoľahlivé riešenie, ako netrpieť deficitom zinku? Určite áno. Základom je pestrá a vyvážená strava, ale siahnuť môžete aj po výživových doplnkoch. Vhodné sú napríklad vitamíny v spreji, ktoré majú niekoľkokrát lepšiu využiteľnosť ako tie vo forme tabletiek. Okrem zinku v nich nájdete aj selén, vitamíny A, C, D, komplex vitamínov B a ďalšie živiny. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Odporúčame: Lietajúce vitamíny na imunitu SPLASHIMMUN SPREJ. Zakúpite na www.lietajucevitaminy.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Aj športovci trpia deficitom vitamínu A
Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme.
Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe?
Dajte si déčko.
Športovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti a kĺby
Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín.
Diskusia k článku - Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov