Dôležité omega-3 mastné kyseliny. Prečo ich naše telo potrebuje?
Ukázalo sa, že omega-3 mastné kyseliny majú schopnosť znižovať odbúravanie (stratu) svalových vlákien. Funguje to tak, že omega-3 sa zabudujú do svalovej bunky a následne stimulujú anabolické deje (rast svalov) vo vnútri bunky.
Omega-3 mastné kyseliny, samozrejme, nie je nutné prijímať iba v tabletkovej forme, ale je ich možné prijať aj pomocou potravín. Ktoré potraviny obsahujú najväčšie množstvá omega-3 mastných kyselín?
Kde hľadať omega-3 mastné kyseliny?
V rastlinnej ríši najviac omega-3 obsahujú ľanové semienka, ale tento zázrak nájdeme tiež v zdravých rybách, čo je však niekedy veľmi ťažké posúdiť. Najzdravšie sú totiž tie, ktoré boli ulovené vo voľnej prírode. Ak sa vám podarí zistiť, v akých vodách plávali ryby, ktoré si máte na pláne kúpiť, vyberte si predovšetkým lososa, veľké množstvo omega-3 majú aj sardinky s kosťami, ančovičky, atlantická makrela, pstruh dúhový, atlantický sleď, mečiar obyčajný alebo tuniak biely.
Načo okrem anabolizmu sú omega-3 mastné kyseliny dobré?
Omega-3 sa zabudúvajú do buniek, čím sa ich membrány stávajú priepustnejšie, a preto môžu bunky medzi sebou lepšie komunikovať. To napríklad znamená, že neurotransmitery ako sú serotonín a dopamín, ktoré sú potrebné na navodenie dobrých pocitov, sa môžu dostať do bunky oveľa ľahšie. Ďalšou výhodou omega-3 mastných kyselín je, že majú aj protizápalové účinky, čo pomáha pri liečení prakticky všetkých degeneratívnych chorôb. Podporujú tiež cirkuláciu krvi, pôsobia na riedenie krvi a pomáhajú znižovať krvný tlak, zabraňujú usadzovaniu LDL cholesterolu v cievach, sú dôležité na zvýšenie mozgovej aktivity pri učení, pri procesoch zapamätávania si a pri regulácií psychiky.
Najjednoduchší spôsob ako zvýšiť príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín, je pridať si jednu polievkovú lyžicu ľanových semien, najlepšie čerstvo rozomletých do cereálií a aspoň 2x týždenne prijať rybie mäso.