Čo robiť, aby chrbát nebolel
Niekedy sa môže za nepríjemnou bolesťou chrbta skrývať jednoduchá príčina - zlá poloha pri spánku, nesprávne držanie tela alebo pretrvávajúci stres. Ak sa vám podarí odhaliť príčinu, potom už nič nestojí v ceste tomu, aby ste sa bolesti zbavili.
Za drvivou väčšinou prípadov bolesti chrbtice sú zodpovedné fyzické a duševné faktory. Rovnako „nebezpečná“ môže byť fyzická práca, kde sú sústavne preťažované určité skupiny svalov, ale i naopak. Sedavé zamestnanie v spojení s nesprávnym držaním tela si tiež vyberá svoju daň. Aké sú hlavné dôvody bolesti chrbtice? Dá sa im predísť?
Keď chrbát bolí, hľadajte príčinu
Podľa odborníka MUDr. Bruna Rudinského, Csc., ktorého sme oslovili na konferencii Aby šport nebolel, negatívny vplyv na bolesť chrbta má stres: „Stres zásadným spôsobom vplýva na chrbticu. Veľké štúdie dokazujú, že psychická záťaž robí 30 % bolestí chrbtice. Keď je niekto stresovaný v práci, bolí ho šijové svalstvo, krčná chrbtica. Stresová záťaž a nevyrovnanosť u človeka majú vplyv a spôsobujú bolesti chrbta.“
Medzi ďalšie dôvody bolesti patria:
- športové zranenie, nehoda alebo namáhavá fyzická práca
- nesprávne držanie tela pri státí a sedení
- zlá poloha pri spaní (najčastejšie spôsobená nevhodným matracom)
- nosenie ťažkých predmetov, napríklad aj kabelky
- nadváha a obezita
- tehotenstvo
- svalová dysbalancia (skrátené svaly)
- opotrebenie chrbtice, resp. stavcov a medzistavcových platničiek
- zápalové ochorenia (artritída) a rozličné deformácie chrbtice (skolióza)
Zbavte sa bolesti týmito spôsobmi:
- Oddychujte!
- Bolesť svalov a tkanív pomáhajú zmierniť studené obklady, ktoré sa aplikujú niekoľkokrát denne.
- Uvoľnenie prináša aj horúci kúpeľ, vyhrievacie podložky, korzety (poskytujú podporu i teplo) a špeciálne lampy.
- Dobrými pomocníkmi sú aj špeciálne masti a gély pripravené z liečivých bylín s príjemným chladivým alebo hrejivým účinkom.
- Hoci protizápalové lieky (paracetamol, ibuprofén) nie sú tým najlepším riešením, niekedy nie je možná iná voľba, ako tlmiť bolesť formou liekov.
- Uvoľnenie a prekrvenie svalstva podporí masáž.
Kedy treba vyhľadať lekára?
V prípade, že nepomáha žiaden so spôsobov samoliečby a bolesť trvá viac ako 3 dni, vyhľadajte lekára. Urobte tak aj v prípadoch, že máte silnú bolesť hlavy, horúčku, bolesť v hrudníku alebo akékoľvek ťažkosti s pohybom.
Pohyb je jednou z najúčinnejších foriem prevencie
Pri problémoch s chrbticou je voľba pohybu individuálna. Za vhodné sa považujú cvičenia ako joga, pilates a strečingové cvičenia, ktoré odstraňujú svalovú dysbalanciu, posilňujú svaly chrbta a brucha a napomáhajú správnemu držaniu tela. Za prínosné sú považované aj kardio aktivity v nízkej intenzite (chôdza, bicyklovanie, plávanie, turistika).
Hlavná zásada znie - Vyberajte si cvičenia, ktoré sú zamerané na chrbtové a brušné svaly, ktoré sú oporou pre chrbticu. „Keď sa objavia určité signály problémov s chrbticou, treba si uvedomiť, že nie všetky klasické cviky, ktoré človek cvičí, sú vhodné, najmä záťažové vo fitness,“ hovorí lekár Bruno Rudinský a dodáva, že: „Veľmi podceňované sú individuálne cvičenia, spinálne cviky, ktoré vedú k posilneniu hlbokého svalstva chrbta. Množstvo pacientov nám oponuje, že oni chodia do fitka. Ale tí, čo chodia do fitnescentra, si väčšinou neposilňujú hlboké svaly chrbta.“
Ak trpíte častými bolesťami chrbta, je vhodné konzultovať voľbu cvičenia s odborníkom. Výhodou je, že vám odporučí cviky „na mieru“ a naučíte sa aj správnu techniku ich prevádzania, pretože nesprávne vykonaný cvik je horší ako žiadny. „Je veľa ľudí, ktorí cvičia rôzne cviky, cez pilates až rôzne zostavy. Nájdu si na internete informácie, to sú takí samoukovia. Neviem, či je to úplne správna cesta, človek sa tam dozvie naozaj úplne všetko, ale ja si myslím, že také usmernenie rehabilitačným pracovníkom, ktorý pacienta usmerní a naučí správne cvičiť, by malo byť. Najmä vtedy, keď sú tam už prvé náznaky opakovaných ťažkostí a bolestí. Nie som proti skupinovým cvičeniam, ale musí tam byť občas individuálny prístup,“ upozorňuje MUDr. Bruno Rudinský, Csc.
Ďalšie rady nad zlato, aby chrbát nebolel
- Jedzte potraviny bohaté na vápnik, fosfor a vitamín D – zdravý a vyvážený jedálny lístok je veľmi dôležitý.
- Naučte sa správnemu držaniu tela nielen pri státí, ale aj sedení a chôdzi. Ak vám to nejde, pomôžu špeciálne napomínacie bandáže, vyrovnávacie pásy a podložky, ktoré použijete doma, v kancelárii i v aute.
- Zaistite si správnu polohu pri spánku kvalitným matracom a vhodným vankúšom.
- Naučte sa zvládať stres a dostatočne relaxujte.
- Zbavte sa nadbytočných kilogramov.