Chcete kvalitný spánok? Pozor, na čom spíte!
Ticho a dostatok tmy, aby sa tvoril melatonín. Primeraná teplota. Žiadny televízor ani mobil. A správny matrac. Niektoré z odporúčaní, ktoré vraj zaistia výdatný spánok. Dôležité. Prespíme tretinu svojho života, tak nejaká tá "investícia do spánku“ je namieste. Veď ako v noci spíme, tak sa počas dňa cítime. Matrac má so spánkom i našou náladou toho spoločného viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako vybrať ten správny?
Donedávna som reklame, ktorá propagovala matrace, nevenovala pozornosť. Toľké chvály na „niečo“, na čom len spíme. Stačí zájsť do obchodu a jednoducho kúpiť. Čo je na tom zložité? Potom prišlo na rad sťahovanie, kúpa postele a, samozrejme, matraca. Informácie pribúdali a pribúdali až som nadobudla pocit, že absolvujem prípravu na „predavačku matracov“. Verte, že v tej dobe by som sa uživila. Uvedomila som si, že matrac je dôležitý a mal by spĺňať určité kritéria:
Manželská posteľ nerovná sa spoločný matrac
Manželstvo alebo partnerstvo doslova vyžaduje zdieľanie rovnakých názorov, pohľadov na život a výchovu detí a v neposlednom rade aj delenia sa o spoločný majetok. Čo sa týka matraca, na to radšej zabudnite. Každý z nás je individuálna osobnosť s odlišnými potrebami, preto by si mal každý z dvojice vybrať to, čo mu zaistí dokonalý oddych.
Dostatok priestoru na odpočinok
Samozrejme, rozmery matraca akosi prirodzene vychádzajú z mier postele. V ideálnom prípade platí, že dĺžka matraca by mala byť o 20 cm väčšia ako výška človeka. Odporúčaná šírka matraca pre jednu osobu je minimálne 90 cm, pre manželskú posteľ aspoň 160 cm. Ideálna hrúbka matraca je okolo 18 cm, minimálna 12 cm.
Keď chrbát bolí
Aktuálne trpí mnoho ľudí bolesťami chrbtice. Obzvlášť v týchto prípadoch treba pri kúpe matraca postupovať dôsledne a neunáhliť sa. Vo všeobecnosti sa pri problémoch s krížovou oblasťou chrbta odporúčajú mäkšie matrace. Naopak, pri bolestiach krčnej chrbtice pomôže skôr tvrdší matrac.
Poloha pri spánku, hmotnosť človeka a vek
Na chrbte, na bruchu, na ľavom či pravom boku? Päťdesiat, alebo deväťdesiat kilogramov. Aká je vaša hmotnosť? Aj to sú pomerne dôležité informácie pre výber matraca. Pri spaní na boku a nižšej hmotnosti je vyhovujúci mäkší matrac, pri spaní na chrbte a vyššej váhe zasa tvrdší (tvrdosť 4 až 5). S pribúdajúcim vekom treba zasa voliť mäkšie a elastickejšie matrace. Ak zvažujete viac možností, pomôcť môžu matrace s dvojakou tvrdosťou. Stačí otočiť!
Dilema MATERIÁL
Matrace sú dostupné vo viacerých materiáloch – pena, bio pena, latex, gél. Každý z nich má svoje výhody i drobné (aj väčšie) nevýhody, ktoré, samozrejme, závisia od kvality daného produktu. Tu je niekoľko príkladov. Latexové matrace sa dobre prispôsobujú pôsobiacemu tlaku a sú antialergické. Nevýhodou je vyššia hmotnosť. Pri penových matracoch treba rozlišovať typ peny. Pri studených penách sa vždy pýtajte na hustotu materiálu, inak hrozí, že sa matrac rýchlo preleží. Tiež by na tento matrac mali zabudnúť ťažší ľudia. Tzv. visco pena zasa reaguje na teplotu, preto sa takéto matrace hodia do miestností so stálou teplotou. Pri výbere materiálu si nechajte poradiť od odborníka, preštudujte si zloženie matraca. Nenechajte sa oklamať lákavými reklamami a super cenami.
Životný štýl
Ďalším aspektom výberu matraca je životný štýl. Ste pasívni, alebo aktívni? Športovci a ľudia, ktorí fyzicky pracujú, si najlepšie oddýchnu na matracoch s vyšším stupňom tvrdosti. Ľudia pracujúci duševne ocenia kvality mäkšieho matraca.
Pomóc, potím sa
Aj intenzita potenia sa je individuálnou záležitosťou. Tu je dôležitá nielen vzdušnosť matraca, ale aj poťah. Inak hrozí rozšírenie baktérií, plesní a roztočov. A to nikto z nás nechce, tobôž nie alergici.
Na záver kompromis
Snažte sa nájsť primeraný KOMPROMIS medzi cenou a kvalitou. A nezabúdajte, že žiadny matrac nebude dokonalý. Je nemožné, aby ste našli taký, ktorý bude na sto percent spĺňať všetky vaše kritéria.