Ako sa vyhnúť cholesterolu a trans-mastným tukom?
Cholesterol a trans-mastné tuky sa nachádzajú v živočíšnych produktoch, jedlách z rýchleho občerstvenia, ale aj v sladkom pečive či cukrovinkách.
Konzumácia trans-mastných kyselín je spojená so zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení (zvyšujú hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi), cukrovky, nadváhy, obezity, rakoviny a ďalších ochorení. Zdrojom týchto tukov nie sú len oškvarky, slanina a klobásy, ale napríklad aj mnohé pekárenské výrobky. V akých potravinách tieto nezdravé tuky nájdeme? „Trans-mastné kyseliny a nezdravé tuky vôbec sú obsiahnuté hlavne v stužených potravinárskych tukoch, ktoré sa pridávajú do koláčov, pečiva, cukroviniek, zmrzliny, keksíkov, slaných tyčiniek, čajového pečiva, krekrov, čokolád... Ďalej sú zastúpené v tukom prerastených, nekvalitných častiach jatočných zvierat (bôčik, podbradok, oškvarky). Je vhodné sledovať aj konzumované množstvo vajíčok, pretože aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Nezdravé tuky sa nachádzajú aj v plnotučnom kravskom mlieku a produktoch, ktoré sú z neho vyrobené, tiež v masle i olejoch určených na vyprážanie,“ vymenúva hlavné zdroje škodlivých tukov výživový poradca Libor Javro.
Odporúčame prečítať: Patrí bravčová masť do zdravého jedálnička?
Tipy, ako spotrebu nezdravých tukov znížiť
Ako znie odporúčanie výživového poradcu? „Pre zníženie týchto tukov radím svojim klientom formulku: všetko s mierou. Ak sa chcete vyhnúť zvýšenému príjmu zlých tukov, jedzte tieto potraviny v optimálnom množstve. To je však občas náročné, preto si musíte vždy premyslieť, aké potraviny konzumujete. Dajte si pozor hlavne pri nákupe potravín, pretože trans-mastné tuky sa nachádzajú i tam, kde by ste ich nečakali,“ radí Libor Javro.
Čo ešte môžete urobiť? Možností je veľa. Snažte sa udržať na uzde svoje chute na sladké a vyhýbať sa bežným sladkostiam, sladkému pečivu, zákuskom a koláčom. Vyberajte si zdravšie alternatívy, ktoré sú k dispozícii už aj v bežných obchodoch, ako napríklad kvalitná horká čokoláda, sladkosti zo sušeného ovocia a semienok atď. Oveľa lepšie však je, ak si koláče či sušienky pripravíte doma, pretože výber ingrediencií závisí iba od vás. Veľa zaujímavých receptov na sladké a hlavne zdravé pochúťky nájdete aj v sekcii Recepty.
Pri tepelnej úprave jedál využívajte kvalitné tuky v podobe kokosového a palmového oleja či masla ghee (ghí), ktoré majú vysokú teplotnú stálosť. Vyhnite sa rafinovaným olejom a margarínom.