Ako nášmu telu pomáhajú antioxidanty
Antioxidanty chránia bunky pred účinkami škodlivých voľných radikálov. Tak by väčšina z nás odpovedala na otázku, čo vlastne antioxidanty sú. Trochu ťažšie by to bolo s ich vymenovaním a konkrétnymi účinkami na ľudský organizmus. Antioxidanty sú témou, ktorá by nemala byť nikomu z nás ľahostajná, pretože voľné radikály sú všade navôkol a ohrozujú naše zdravie. Súhlasíte?
Voľné radikály poškodzujú ľudské bunky, čo následne spôsobuje zdravotné problémy. Sú pre ne stálou hrozbou, pretože sa nachádzajú vo vzduchu, v potravinách, v slnečnom žiarení... Sú jednoducho všade okolo nás. Ľudské bunky potrebujú ochrancov, z ktorých sú najvýznamnejšie práve antioxidanty. Našťastie, týchto pomocníkov sú desiatky, ba dokonca stovky. Medzi najznámejšie patria beta-karotén, vitamíny C a E, lykopén, luteín, selén a ďalšie.
Beta-karotén nájdete v červenom a oranžovom ovocí a zelenine
Prvým z radu významných antioxidantov je beta-karotén. Okrem posilnenia imunitného systému, a teda ochrany buniek pred voľnými radikálmi, má zásluhu na udržaní zdravého zraku, pokožky a slizníc.
Dostatok beta-karoténu môže telo ochrániť pred rakovinou i chorobami srdca. Nachádza sa v ovocí a zelenine červenej a oranžovej farby, teda v marhuliach, broskyniach, mrkve, grapefruite, slivkách, brokolici, pažítke, tekvici, špenáte a ďalších ovocných a zeleninových plodoch.
Karotenoidy luteín a lykopén. Poznáte ich?
Luteín a lykopén patria do kategórie karotenoidov, ktoré sa podobne ako beta-karotén nachádzajú v ovocí a zelenine. Luteín je obsiahnutý napríklad v špenáte, brokolici, paprike, pomarančoch, hrozne atď. Okrem toho, že patrí medzi antioxidanty, je dobrou prevenciou ochorení oka, rakoviny hrubého čreva a prsníka, cukrovky 2. typu i kardiovaskulárnych ochorení.
Zdrojom lykopénu je červené ovocie a zelenina – melón, grep, marhule, paradajky. Jeho ochranné funkcie sa dávajú do súvislosti najmä s onkologickými ochoreniami. Považuje sa za úspešného bojovníka proti rakovine prostaty, prsníka, vaječníkov, hrubého čreva a ďalších. Dostatočné dávky lykopénu môžu znižovať riziko vzniku srdcových chorôb, porúch zraku, aterosklerózy a astmy.
Selén ako dôležitý antioxidant
Aj stopový prvok selén disponuje významnými antioxidačnými účinkami. Jedným z najznámejších zdrojov selénu sú para orechy (ich konzumácia si vyžaduje striedmosť, pretože už jeden, dva orechy bohato pokryjú odporúčanú dennú dávku). Pomerne slušným obsahom sú známe aj tuniak, vajíčka, hovädzia pečienka, slnečnicové semienka, ovsené vločky a ďalšie.
Ak má telo nedostatok selénu znižuje sa obranyschopnosť organizmu najmä voči civilizačným chorobám ako rakovina a kardiovaskulárne ochorenia.
Vitamín C – jeden z najsilnejších antioxidantov
Vitamín C je najznámejším zo skupiny antioxidantov. Vo zvýšenej miere ho potrebujú fajčiari, tehotné a dojčiace ženy, ale aj ľudia, ktorí sú po úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje hojenie rán a posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu.
Hlavným zdrojom vitamínu C sú ovocie (citrusové plody, kivi, mango, papája) a zelenina (brokolica, špenát, paprika) v čerstvom stave. Telo si nedokáže tento vitamín uložiť do zásoby, preto ho treba prijímať každodenne. Nedostatok céčka sa môže prejavovať lupinami, rozštiepenými končekmi vlasov, modrinami a krvácajúcimi ďasnami.
Vitamín E pre dobrú imunitu i správne fungujúci metabolizmus
Vitamín E je schopný bojovať a podporiť vylúčenie voľných radikálov z ľudského tela. Chráni človeka aj pred rakovinovými ochoreniami a srdcovými chorobami. Celkovo posilňuje imunitný systém. Nedostatok sa môže prejaviť únavou, tráviacimi problémami i nervovými poruchami. Za najlepšie zdroje tohto vitamínu sú považované orechy, semená, rastlinné oleje a zelená listová zelenina.