6 dôvodov, prečo jesť pravidelne sladké zemiaky
Zaujímavú farbu dodávajú batátom zdraviu prospešné karotenoidy. Navyše sú zdrojom vlákniny, proteínov, vitamínov i minerálov.
Sladké zemiaky sú čoraz populárnejšie aj u nás a to nielen kvôli jedinečnej chuti, ale aj obsahu živín. Azda ich jedinou nevýhodou je o niečo vyššia kalorická hodnota v porovnaní s bežnými zemiakmi. Lenže to nič nemení na tom, že sú plné živín. Jeden stredne veľký sladký zemiak (cca 114 g) pokryje dennú potrebu vitamínu A na viac ako 100 %, vitamínu C na 37 % či vitamínu B6 na 16 %. Okrem toho obsahuje slušné množstvo vitamínu B5 a mangánu. Skromnejšie sú zastúpené železo, horčík, vápnik, zinok, fosfor, ale aj ďalšie vitamíny zo skupiny B, vitamín E a C. Batáty je najlepšie konzumovať aj so šupkou, pretože aj v nej je veľa výživných látok.
Prečo jesť batáty?
Znižujú vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia. Na jeho zníženie je potrebná hlavne správna strava bohatá aj na draslík. Ten je zastúpený v sladkých zemiakoch.
Sú prevenciou zápchy a žalúdočných vredov
Zápcha je sprevádzaná nepríjemným pocitom plnosti a nafúknutým bruchom. V prípade týchto problémov je potrebné zaradiť do jedálnička viac vlákniny. Odporúčané denné množstvo sa pohybuje okolo 25-30 gramov a čiastočne ho možno pokryť aj konzumovaním sladkých zemiakov. Obsahujú nerozpustnú vlákninu, ktorá prospieva črevám, ale aj pektín, teda rozpustnú vlákninu znižujúcu hladinu cholesterolu. Navyše sa batáty odporúčajú jesť aj pri žalúdočných vredoch, pretože žalúdok upokojujú.
Predstavujú zdroj energie
Batáty sú vďaka obsahu vlákniny a sacharidov zdrojom energie. Navyše obsahujú vitamíny zo skupiny B, ktoré sa priamo podieľajú na jej tvorbe. Ak ich je v tele nedostatok, človek pociťuje únavu, malátnosť, svalovú slabosť či kŕče. Vitamín B6 bojuje proti nespavosti a depresii, vitamín B5 pôsobí proti stresu a B8 podporuje koncentráciu.
Pozitívne ovplyvňujú zrak
Betakarotén sa v ľudskom tele premieňa na vitamín A. Nedostatok áčka je spojený so vznikom šeroslepoty, žalúdočných vredov, ale aj nachladnutím či chrípkou. Betakarotén spolu s luteínom a zeaxantínom sú zároveň bojovníkmi proti niektorým druhom rakoviny.
Posilňujú imunitu
Škodlivé voľné radikály na nás číhajú na každom kroku. Či im odoláme, závisí od obranyschopnosti organizmu. Imunitu možno posilniť aj konzumáciou batátov, ktoré sú zdrojom viacerých významných antioxidantov: vitamínu C, E, betakaroténu a ďalších.
Sú vhodné aj pre diabetikov
Batáty sú potravinou, ktorú môžu jesť aj diabetici. Majú nižší glykemický index, čiže nespôsobujú prudké výkyvy cukru v krvi.
Tipy na konzumáciu batátov
Možno ich pripraviť rovnako ako zemiaky, ale pri troche fantázie, sa z nich dajú vyčarovať chutné a zdravé pokrmy. Čo poviete na muffiny, musaku či polievku s batátmi? Inšpirujte sa našimi receptami:
- Domáce zemiakovo-batátové gnocchi
- Muffiny z batátov so špenátom a kozím syrom
- Výživná musaka s pečenými batátmi a baklažánom
- Zeleninová polievka s batátmi a cviklou
- Pstruh na bylinkách s pečenou zeleninou a batátmi