Vápnik chráni pred osteoporózou, ale i obezitou!
Za narastajúci trend obezity môže byť podľa vedcov zodpovedný aj nízky príjem vápnika v strave.
Hlavným a najznámejším dôsledkom jeho deficitu je však stále rednutie kostí, ktoré podporuje aj nedostatok D vitamínu a bielkovín v strave. Okrem osteoporózy sa nízka úroveň vápnika v organizme prejavuje aj ďalšími symptómami, ako napríklad bolesťou a svalovými kŕčmi, vznikom zubných kazov, chorobami ďasien, nespavosťou či vysokým krvným tlakom.
Vedeli ste však o tom, že deficit vápnika sa dáva do súvislosti aj so srdcovými ťažkosťami, rakovinou hrubého čreva, predmenštruačným syndrómom, vznikom obličkových kameňov, a dokonca aj obezitou?
Vápnikom proti obezite
Čoraz viac vedeckých štúdií si všíma súvislosť medzi príjmom vápnika a obezitou. Pri nedostatku vápnika v tele organizmus uvoľní parathormón (PTH). Jeho úlohou je zvýšiť hladinu vápnika v krvi tak, že zabezpečí, aby sa uvoľnil z kostí a zároveň podporuje jeho vstrebávanie v tenkom čreve. Týmto spôsobom sa snaží telo udržať si vyrovnanú hladinu vápnika, keď je nedostatočne zastúpený v našej strave. Lenže podľa niektorých vedeckých štúdií PTH stimuluje aj produkciu tuku, čo môže viesť k obezite. Aj podľa odborníkov z Department of Family Medicine z University of Wisconsin v Madisone tí, ktorí majú vysoký príjem vápnika, majú nižší výskyt nadváhy, obezity a syndrómu inzulínovej rezistencie. Dostatočný prísun vápnika podľa nich zároveň stimuluje lipolýzu (spaľovanie tuku), pričom ako účinnejší sa javí vápnik v mliečnych výrobkoch ako v potravinových doplnkoch (1).
Koľko vápnika potrebujeme?
Odporúčaná denná dávka vápnika pre deti vo veku 9 – 18 rokov je 1300 mg. U dospelých do päťdesiatky je to 1000 mg denne a všetci tí, ktorí majú nad 50 rokov, by mali denne prijať 1200 mg vápnika, ideálne prostredníctvom potravín. Pri príjme vápnika vo forme výživových doplnkov je dôležité dávať pozor aj na správny pomer s horčíkom, ten by mal byť 1:2 – 2,5 (horčík k vápniku). Samozrejme, dôležitý je aj dostatočný prísun vitamínu D, ktorý si vie telo vyprodukovať zo slnečných lúčov, alebo ho môže prijať prostredníctvom niektorých potravín.
Zoznámte sa so zdrojmi vápnika
Vápnik nie je zastúpený iba v mliečnych výrobkoch, ako sa mnohí stále mylne domnievajú. Nachádza sa aj v množstve ďalších potravín, ako napríklad kapustovej zelenine, strukovinách, maku, sezamových semiačkach, trstinovej melase a aj v minerálnej vode Budiš. V tejto slovenskej minerálke nájdete okrem vápnika aj ďalšie minerálne látky, ktoré telo potrebuje pre svoje bezproblémové fungovanie. Ak neobľubujete bublinkové minerálky, siahnite napríklad po neperlivej minerálnej vode Budiš.
Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15879568
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Signály, že vášmu telu chýba horčík
Viete o tom, že za nedostatkom horčíka môže byť nielen jednotvárna strava, neprimeraná konzumácia sladkostí, ale aj nadmerný prísun vápnika?
3 omyly, ktorých sa dopúšťame pri chudnutí
Nikto nie je stopercentný, a preto by ani zdravá strava nemala byť pre nás „zvieracou kazajkou“.
Ak budete piť až vtedy, keď cítite smäd, je to zlé znamenie.