Prečo sa neoplatí držať nezmyselné diéty?
Problémom „rýchlych a zaručených“ diét je to, že možno s vypätím všetkých síl schudnete, ale tento stav nie je udržateľný.
Weby i časopisy sú často plné diét, ktoré nám majú pomôcť schudnúť rýchlo a ľahko. Bohužiaľ, mnohé sú neúčinné alebo potenciálne nezdravé, alebo finančne veľmi nákladné. Napriek tomu neodoláme a pustíme sa do ďalšej, hoci už len pomyslenie na hladovanie či konzumáciu iba určitej skupiny potravín, nám naháňa strach. Poprípade uveríme zázračnej reklame, v ktorej propagujú špeciálne tabletky – investujeme do nich, jeme ich pravidelne a vôbec nič sa nestane, hoci v reklame garantovali úbytok troch kíl týždenne.
Na tieto diéty radšej zabudnite
Ak vám diéta sľubuje rýchly a ľahký úbytok hmotnosti, rovno na ňu zabudnite. Ak sa jedná o doplnok stravy, ktorý stačí užívať a nemusíte zmeniť vo svojom životnom štýle vôbec nič, je to doslova pohroma pre vás i vašu peňaženku.
Navyše stále sú populárne diéty založené na konzumácii určitej potraviny. Možno si spomínate na obdobie, keď bola veľmi populárna nízkotučná kapustová diéta, resp. „tukožrútska“ polievka. Príjem kalórií je počas tejto diéty redukovaný na polovicu a hlavným jedlom dňa je kapustová polievka. Počas siedmich dní konzumujete hlavne túto polievku, ale aby vám nebolo ľúto, dovolené sú aj určité potraviny. Je pravda, že takáto diéta vás prečistí, ale budete sa cítiť unavene, pretože telu budú chýbať dôležité makro i mikroživiny. Ak ju vydržíte držať dokonca, je len malá pravdepodobnosť, že nabehnete na zdravšie stravovanie. Skôr naopak, zjete všetko, čo vám príde do cesty. Na podobnom princípe fungovala aj ananásová, melónová či ryžová diéta.
Aké sú nevýhody rýchlych diét?
Väčšina „zaručených“ diét je založená na nízkom príjme kalórií alebo vylúčení určitej makroživiny z jedálnička. To zvyčajne vedie k spomaleniu metabolizmu, deficitu dôležitých látok, jojo efektu, extrémnemu hladu, tráviacim problémom, strate svalovej hmoty, stresu, únave. V dlhodobejšom horizonte môže dôjsť k vzniku potravinových intolerancií a vážnejších zdravotných problémov – napríklad nadmerný príjem bielkovín môže viesť k osteoporóze a ťažkostiam s obličkami a pod.
Keď chudnúť tak zdravo a pestro
Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, nevyhnete sa rozumnej zmene stravovacích zvyklostí a budete musieť začať cvičiť. To sú základné dve kritériá úspechu. Čo sa týka zostavenia jedálnička, mal by byť založený na určitých princípoch. Tým je napríklad striedmosť (naučiť sa jesť s mierou, neprejedať sa), pestrosť (konzumácia pestrej škály potravín, ktorá pokryje potreby organizmu na makro i mikroživiny), rozmanitosť, pravidelnosť (jesť 3 – 5-krát denne), farebnosť (jesť veľa farebného ovocia a zeleniny, v ktorých je veľa antioxidantov) a aj pohoda (naučiť sa jedlo vychutnávať).
Za vyskúšanie stojí aj krabičková diéta
Hoci je krabičková diéta diétou, je založená na pestrej a pravidelnej konzumácii jedál. Tie sú pripravené odborníkmi tak, aby vám dodali všetky potrebné látky, boli chutné a zasýtili vás. V rámci krabičkovej diéty sú využívané kvalitné suroviny, pokiaľ je to možné, z lokálnych zdrojov. Jedlo vám privezú priamo domov či do práce – nemusíte variť a máte zabezpečenú pestrú a vyváženú stravu na celý deň.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík
Viete o tom, že draslík podporuje premenu krvného cukru na glykogén a napomáha odstraňovať škodliviny z nášho tela?
Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, no mnohí z nás neskonzumujú ani polovicu z tohto množstva.
Rady, ktoré vám dopomôžu k trvalému schudnutiu
Existuje množstvo rád, zaručených postupov či diét, ako sa nechcených kíl zbaviť. Niekedy je však lepšie staviť na istotu a ísť na to so zdravým rozumom.