Pohánkové hniezdo
Pohánku som varievala už od môjho detstva, pretože vUkrajine sa pohánka ako obilnina bežne používa na varenie spolu s pšenom, jačmeňom a surovým obilím.
Odporúčame prečítať: Pochúťky z pohánkovej múky
Suroviny:
- 200 g pohánky
- 400 ml vody
- 300 g šampiňónov (alebo iných húb)
- 2 červené papriky
- 1 cibuľa
- 2 PL panenského olivového oleja
- 1 PL nasekaného petržlenu
- rukola ako šalátová príloha
- soľ, korenie
Tento recept má dve fázy varenia: príprava pohánky a šampiňónová omáčka.
Príprava pohánky
Existuje jednoduchý a dokonca aj zdravší spôsob na prípravu pohánky. Ak nemáme veľa času, jednoducho dáme pohánku na panvicu, pridáme 400 ml vody a štipku soli. Udržujeme na strednom ohni, a keď voda začne vrieť, znížime oheň na stredný stupeň. Keď sa voda začne vyparovať a pohánka bude viditeľne mäkká: hlboký nádych a výdych, pretože naša pohánka je hotová. Aj keď je pravda, že existuje ešte jeden oveľa zdravší spôsob prípravy tejto skvelej obilniny. Jednoducho dáme pohánku do veľkej misy, pridáme trochu soli a zalejeme približne 250 ml vriacej vody (pohánka by mala byť zaliata vodou tesne po povrch). Misu zakryjeme tanierom alebo pokrievkou, tak dosiahneme "saunový efekt" a pohánka bude pripravená na použitie po 5-tich hodinách.
Šampiňónová omáčka
Cibuľu nakrájame na malé kocky, papriku na stredne veľké kocky a šampiňóny na väčšie kocky. Na olivovom oleji speníme cibuľu, kým nedosiahne zlatý odtieň. Prihodíme papriku a prikryjeme pokrievkou. Udržujeme na miernom ohni po dobu 5 minút. Pridáme šampiňóny, všetko spolu zamiešame, znova prikryjeme a necháme variť ešte 10 minút. Potom pridáme pohánku, trochu olivového oleja, petržlen, soľ a korenie na dochutenie. Všetky ingrediencie zamiešame, prikryjeme pokrievkou a necháme variť ešte ďalších 10 minút pri veľmi nízkej teplote. Do stredu taniera vyformujeme pohánkové hniezda. Okolo každého hniezda naaranžujeme rukolový šalát (príprava šalátu: rukolu pokvapkáme trochou olivového oleja, citrónovou šťavou a osolíme).