Kelový prívarok s domácim chlebíkom
Kel má väčšina z nás spojený s detstvom, školskou jedálňou a s krivením nosa. A to je veľká škoda. Lebo sa dá pripraviť na vynikajúce spôsoby, a navyše krížokvetá zelenina ako brokolica, kaleráb, kapusta, karfiol, kel či ružičkový kel majú mimoriadny význam v prevencii rakoviny vďaka obsahu glukozinolátov, silných protirakovinových látok nachádzajúcich sa výlučne v nich.
INGREDIENCIE:
- stredne veľký kel
- 500 ml vody
- 2 stredne veľké zemiaky (nakrájané na kocky)
- 1 väčší zemiak postrúhaný
- 2 ks bobkového listu
- soľ, vegeta bez glutamanu sodného
- pohánková krupica na zahustenie (nemusí byť)
- domáci chlieb (recept už čoskoro)
- sójové kocky namočené 24 hodín v teplej vode s vegetou alebo bujónom
- stredne veľká cibuľa
- olivový olej
- korenie: vegeta bez glutamanu sodného, červená paprika, majoránka, čierne korenie, soľ
- cesnak
Postup:
Kel zbavíme vonkajších listov, až pokiaľ nebude čistý, listy rozdelíme a každý zvlášť umyjeme. Zemiaky aj kel nakrájame na menšie kúsky, všetko spolu zmiešame a nasypeme do pripraveného hrnca.
Zalejeme vriacou vodou (500 ml), osolíme, pridáme vegetu a bobkový list a varíme na miernom ohni asi 25 minút. Po asi 15 minútach varenia pridáme nastrúhaný zemiak, ktorý prívarok zahustí.Nakoniec, tesne pred odstavením zo sporáka, prisypeme pohánkovú krupicu, a dobre rozmiešame celú masu spolu.Zatiaľ si môžeme pripraviť sóju. Trik je v tom, že sa musí deň dopredu namáčať vo vode, aby bola jemná a nebola tvrdá. Z takto namočenej sóje „vyžmýkame“ prebytočnú vodu, na panvicu najeleme olivový olej, hodíme cibuľku, a keď je už zlatá, pridáme sóju a asi 5-7 minút restujeme. Po odstavení z ohňa posypeme mletou červenou paprikou, podlejeme dostatočným množstvom vody, pridáme čierne korenie, majoránku, pretlačený cesnak a dusíme asi 10 minút. Nakoniec môžeme poprášiť celozrnnou múkou (medzi prsty) na zahustenie omáčky