S pilatesom do formy alebo ako precvičiť celé telo za pár minút
„Keď si mladý a máš chorú chrbticu, tak si ako starý. Keď si starý a máš ohybnú a fungujúcu chrbticu, tak si ako mladý a môžeš robiť všeličo,“ hovorí skúsená inštruktorka pilatesu Helena Ballová. Čo je podľa nej pri cvičení pilatesu najdôležitejšie?
Pilates patrí do kategórie body and mind cvičení, ktoré majú pomôcť nastoliť telesnú a duševnú rovnováhu. Pravidelným cvičením človek získa vyformovanú postavu a vnútornú rovnováhu, ale to iba v prípade, že pri cvičení dodržiava princípy pilatesu. Je ich presne sedem: koncentrácia, precíznosť, kontrola, dýchanie, centrum sily (power house, stred tela), izolácia a rutina. O tom, ktoré sú najdôležitejšie, viac v rozhovore prezradila inštruktorka pilatesu Helena Ballová, ktorá patrí aj medzi tváre Reebok Training Academy.
Aké sú princípy pilatesu? Čo treba pri cvičení dodržiavať?
Svojim klientom tvrdím, že pokiaľ na hodine nedýchate a nenaťahujete chrbticu, (čiže to stále hovorím – vyťahujte sa stále do výšky), tak necvičíte pilates. Môžete cvičiť cviky pilates, ale necvičíte skutočný pilates. Prvá vec je dýchanie. To je základ. Aj keď nevládzete, dýchajte. Zostaňte v základnej pozícii, nemusíte cvičiť, ale dýchajte: hlbokým nádychom cez nos a výdychom cez ústa. Dôležité je, aby bol výdych hlboký, pretože s výdychom treba dostať všetok vzduch z pľúc von. A keď dostávam vzduch von, zapájam rebrá, zapájam CORE (stred tela), ktorý mám zapojiť a vymieňam vzduch. Otvorte rebrá do strany, nedvíhajte ramená a pekne sa vyťahujte do výšky.
Ďalším dôležitým princípom pilatesu je koncentrácia. Čo to znamená?
Stále sa musím sústreďovať na to, že dýcham, vyťahujem chrbticu a na každý pohyb, ktorý vykonávam. Myslím na to, že rebrá sú zavreté, bruško vtiahnuté, vyťahujem chrbticu, a tým spevním centrum tela. Nesmie dochádzať k prehýbaniu chrbtice, všetko musí byť pekne spevnené. To je to body and mind, teda že sa sústredím. To nie je ezoterika a meditácia. To znamená, že keď niečo robím, tak myseľ sa sústredí na to, čo robí telo. Čiže vnímam všetko, čo robím a ako to robím. Nemajú sa robiť ani rýchle pohyby, ani švihy. Pohyb musí byť plynulý. V pilatese nie je nikde zastavenie. Aj keď napríklad hovorím, ruky hore, ruky dolu: ja nezastavím v hornej pozícii a nezastavím v dolnej pozícii, idem dole a rovno hore. Pohyb treba rozložiť rovnomerne, to neznamená rýchlo hore, rýchlo dolu. To je ďalší princíp pilatesu, teda plynulosť.
Vyťahovanie chrbtice do výšky: prečo je to také dôležité, nestačí sa vystrieť?
Keď vyťahuješ chrbticu do výšky, fyzicky vyťahuješ, resp. oddeľuješ stavce a robíš priestor medzi stavcami. Tu sa dostávame k tomu, že ľudia si aj myslia, že stoja, alebo sedia rovno, ale na lekcii pilatesu ľudia o 2-3 milimetre vyrastú a to je to dôležité. Fyzicky to ide, vieš chrbticu natiahnuť. HAPPY SPINE, čiže chrbtica má byť šťastná. Keď si mladý a máš chorú chrbticu, tak si ako starý. Keď si starý a más ohybnú a fungujúcu chrbticu, tak si ako mladý a môžeš robiť všeličo. Dýchanie a HAPPY SPINE to sú dva základné princípy a všetko ostatné koncentrácia, plynulosť, power house spolu súvisia, prepájajú sa, spolupracujú.
Pri cvičení pilatesu teda človek zapája celé telo?
Cviky vychádzajú z centra tela, to je to, čo som hovorila. Pri akomkoľvek cvičení je treba mať spevnený CORE. Pohyb vychádza z toho, že ja sa spevním, čiže posilňujem stred tela. Nikdy to nie je iba o tom, že posilňujem iba ruku alebo nohu či brucho. Pri pilatese vždy posilňujeme všetko. Celou zostavou precvičím celé telo, ak cvičím správne.
Hľadáte kompletný tréning pre celé telo? Potom niekoľkokrát za sebou zopakujte zostavu cvičení pilates, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s inštruktorkou tohto cvičenia Helenou Ballovou:
Zdroj video: www.youtube.com