Ako sa zbaviť pracovného stresu?
Holandská vláda ponúka štátnym zamestnancom absolvovanie terapie Cesta, aby im pomohla zmierniť stres, spojený s prácou a syndróm vyhorenia, a deje sa tak so skutočne výnimočnými úspechmi.
Počet ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili syndróm vyhorenia z roka na rok rastie. Tento fakt súvisí so stále sa zvyšujúcim pracovným nasadením i honbou za povýšením, uznaním či úspechom v zamestnaní. Ako však rozoznáme, či aj nám tento rýchlo sa šíriaci syndróm nehrozí?
Čo je syndróm vyhorenia?
Syndróm vyhorenia často súvisí s prepracovanosťou a intenzívnym pracovným nasadením. Objavuje sa však aj u ľudí, zamestnaných dlhodobo na stálej pozícii. Najčastejším spúšťačom je stres. Nadmerný stres, ktorý prekročí hranicu užitočnosti, a dlhodobo vyčerpáva človeka, má za následok pocity únavy, prázdnoty a môže viesť až k vážnej depresii. Medzi hlavné príznaky patrí frustrácia, strata motivácie či znížená starostlivosť o vlastný zovňajšok.
Výskumy ukazujú, že k syndrómu vyhorenia majú väčší sklon muži. Zo skúseností viacerých lekárov vyplýva aj to, že častejšie tomuto syndrómu prepadajú slobodní, nezadaní jedinci. Zdravý rodinný život a domáca pohoda teda pred pocitom vyhorenosti výrazne chránia. Okrem rodiny sú však aj iné spôsoby, ako stresu predchádzať, a ako sa s ním naučiť pracovať.
Skvelo to vymysleli Holanďania
Stres a syndróm vyhorenia sú na rebríčku chorôb 21. storočia na vysokých miestach. Dvojica terapeutov Cesty v Holandsku pomáha štátnym zamestnancom a zamestnancom súkromných firiem zotaviť sa a vrátiť sa do zamestnania po absencii, spôsobenej stresom alebo syndrómom vyhorenia. V roku 2008 Barbara Kok a Victor Overmars založili The Burnout Poli, liečebné centum vo Voorburgu, ktoré získalo zmluvu so všetkými ministerstvami holandskej vlády na terapie Cesta pre ich zamestnancov, ktorí trpia syndrómom vyhorenia alebo inými ochoreniami súvisiacimi s pracovným stresom. Centrum ponúka liečbu založenú na troch pilieroch: mentálny koučing, emocionálna terapia a fyzické cvičenia vykonávané pod dohľadom osteopata. Emočná terapia je založená na metóde Cesta, a je to práve táto terapia, ktorá tvorí skutočný rozdiel medzi tým, čo pomáha v ich centre a tým, čo môžu ponúknuť konvenčné typy liečby. Skutočne obrovské výsledky dosahujeme v relatívne krátkom čase. „Čas na zotavenie je krátky a nie sú žiadne známky vrátenia sa ochorenia,“ tvrdia terapeuti. Dvanásť štátnych inštitúcií ponúka teraz svojim zamestnancom balíček troch terapií a k tomu sa pripájajú ďalšie inštitúcie a komerčné firmy naprieč celým Holandskom. „Zistili sme, že pri zdravotných problémoch súvisiacich so stresom, terapie robené iba formou rozhovoru s klientom, nemajú dostatočný efekt,“ vravia terapeuti metódy Cesta, Barbara a Victor. „Ak sa chcete skutočne uzdraviť, musíte nájsť základné príčiny, ktoré vám vyvolávajú stres a odstrániť ich na skutočne hlbokej úrovni, čo dovoľuje následne trvalé a stabilné zdravotné výsledky,“ dodávajú. Ľudia zažívajú skutočne nádherné osobné oslobodenie a uvoľnenie. Umožní im to nielen sa vrátiť do zamestnania, ale cítiť sa aj spokojný a šťastný, v spojení so samým sebou.“
Syndróm vyhorenia, pracovná únava či pocit prázdna. To všetko sú fenomény, s ktorými sa v dnešnej spoločnosti stretávame stále častejšie. Cesta je „cestou“, ako si s nimi poradiť a zachovať si vnútorný pokoj a nadhľad.
Zdroj: PR
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Emócie nie sú „dobré“ alebo „zlé“!
Ak dieťa začne plakať, nezisťujeme príčinu tohto emocionálneho prejavu, ale snažíme sa ho utíšiť, umlčať.
Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!
Povieme vám pravdu, na ktorú ste už možno sami zabudli: nepotrebujeme nový rok na nový začiatok.
Trénujte svoj mozog a predchádzajte demencii. Je tu neurobik
S previnilým úsmevom odpovedáte milej pani na zdvorilostné otázky, len si neviete spomenúť na jej meno?