TRX systém - zábava pri kardio tréningu aj posilňovaní
K trvalému schudnutiu je rovnako potrebná aeróbna aktivita i silový tréning. Pokiaľ vám tradičné posilňovanie vo fitcentre príliš nevonia, systém TRX vás presvedčí, že aj silová aktivita môže byť zábavná. Mimochodom, TRX sa hodí aj ku kardio cvičeniu. Svoje o tom vie aj herečka a modelka Jaime Pressly, známa zo seriálu My Name Is Earl, ktorá TRX miluje práve kvôli rozmanitosti jeho použitia.
Tvorca systému TRX Randy Hetrick si je istý, že špeciálne popruhy ocenia rovnako začiatočníci i pokročilí, pretože intenzita cvičenia je voliteľná. Obzvlášť môžu podľa Randyho vyhovovať tým, ktorí sa venujú joge alebo pilatesu. My dodávame, že ak stále na vašom tele prevláda tuk a absentujú svaly, potrebujete rovnomerne posilniť a vytvarovať celé telo, TRX ako pomôcka na cvičenie vám môže byť v tomto smere veľmi nápomocná.
Tónujte svaly bez činiek a posilňovacích strojov
Chudnutie je jedna vec, ladné a vyformované krivky zasa ďalšia. Práve preto odborníci odporúčajú do svojho tréningového plánu zahrnúť nielen tuky spaľujúci kardio tréning, ale aj posilňovanie.
Silový tréning buduje svalovú hmotu, ktorá nielen zatraktívni telo, ale hlavne zrýchľuje metabolizmus (Pamätáte? Viac svalov = viac spáleného tuku). Donedávna sme pri silovom tréningu využívali klasické činky, posilňovacie stroje, kettlebells alebo váhu vlastného tela. Aktuálne sa ponuka rozširuje o závesný, prenosný a ľahko využiteľný TRX systém, ktorý môžete používať doma (napríklad upevnený o zárubňu či strop), na ihrisku (ukotvený o konštrukciu futbalovej brány), v telocvični alebo v prírode.
Mnoho tých, ktorí nemajú s touto pomôckou skúsenosti, si kladie otázku, ako je možné pracovať s intenzitou cvičenia, teda prečo systém vyhovuje začiatočníkom i pokročilým. Tvorcovi TRX nechýbala vynaliezavosť (alebo sa len riadil zdravým rozumom), pretože systém naplno využíva silu gravitácie - začiatočníkom stačí pri cvičení vlastná hmotnosť. Pokročilí môžu tónovanie zintenzívniť zmenou uhla svojho tela.
Je potrebné pripomenúť, že TRX patrí do kategórie pomôcok, ktoré sú určené pre funkčný tréning, ktorý je aktuálne veľmi populárny. Tento typ aktivity využíva cviky, ktoré sú inšpirované pohybmi vykonávanými v bežnom živote (napríklad drepy, rozličné zdvihy). Úlohou funkčných cvikov je zlepšiť fyzickú kondíciu a silu človeka v reálnom fungovaní.
Ako cvičiť s TRX?
TRX systémy sa dodávajú s podrobným návodom, existujú k nim DVD či knihy s fotografiami, ktoré ponúkajú slušné tipy pre cvičenie so závesnými popruhmi. Avšak začiatočníkom prospeje, keď si aspoň úvodný tréning doprajú s profesionálom.
Ak sa v oblasti cvičenia radíte do kategórie pokročilejších, cvičenie s TRX si pomerne ľahko osvojíte aj sami (hoci rozličné variácie sú takmer nevyčerpateľné a ani po dlhšom používaní sa nudiť, rozhodne, nebudete). Niektoré pravidlá by ste aj napriek tomu mali dodržiavať. American Council on Exercise odporúča pre cvičenie s TRX riadiť sa týmito zásadami: Pokiaľ chcete zvýšiť svalovú silu, vykonávajte cvičenia so 6 až 12-timi opakovaniami v jednej sérii. Pre rozvoj vytrvalosti (a štíhlejšie telo) opakujte cvik s 12 až 20-timi opakovaniami.
Prostredníctvom TRX môžete efektívne posilniť aj svaly brucha, chrbta, horných a dolných končatín i vylepšiť kondičku, napríklad formou TRX behu:
Celú škálu cvikov si môžete natrénovať aj podľa videa, ktoré je určené pre začiatočníkov:
Stále sme vás nepresvedčili? Tu sú výhody TRX cvičenia:
- TRX systém je ľahko použiteľný v rozličnom prostredí a jednoducho prenosný aj kvôli nízkej hmotnosti,
- ponúka nevyčerpateľné množstvo možností, ako bežné cviky urobiť zaujímavými a zábavnými,
- zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť,
- podieľa sa na budovaní rovnováhy a flexibility,
- tónuje svalstvo (ženy si vytvarujú problematické partie, muži získajú požadovanú svalovú hmotu v závislosti na cieľoch),
- pomáha spaľovať kalórie a chudnúť,
- je pomocníkom pri riešení problémov so svalovou dysbalanciou, ktorá je spôsobená nerovnomerným zaťažovaním niektorých svalových skupín,
- zlepšuje držanie tela a je nápomocný pri riešení ťažkostí s chrbticou,
- šetrí čas, postačuje tréning v trvaní 20 až 30 minút, čo je v porovnaní s cvičením vo fitcentre významná časová úspora.