Tipy, ako sa pripraviť na prvé preteky Spartan Race
Preteky Spartan Race sú hlavne o fyzickej kondícii, dostatočnej motivácii i pevnej vôli. Čo by ste mali vedieť, ak sa ich rozhodnete zúčastniť po prvýkrát?
Pohľad na vypracované mužské, ale i ženské telá, ktoré sa brodia v blate, plazia pod ostnatým drôtom, preskakujú oheň, hádžu oštepom alebo preliezajú rozličné prekážky, je fascinujúci. Ak ste niekedy zažili Spartan Race naživo ako divák alebo si pozreli dostupné videá, určite súhlasíte. Možno práve v tých chvíľach ste si uvedomili, že nechcete byť pozorovateľom, ale priamym účastníkom.
Pre začiatočníkov je vhodný Spartan Sprint a pretek v skupine
Na čo všetko treba myslieť, ak sa rozhodnete zúčastniť súťaže Spartan Race? „V prvom rade si treba uvedomiť, že Spartan Race na Slovensku patrí medzi najťažšie prekážkové preteky. Preto začiatočníkom odporúčam Spartan Sprint (5 km+). Pri tomto type preteku je jedno, či je človek futbalista alebo kulturista alebo má hmotnosť 60 či 90 kíl. Spartan Sprint je organizovaný pre širokú verejnosť. Ak máte aspoň niečo odbehané a ste všeobecne pohybovo zdatný, bude tento typ preteku pre vás ,hračka` a hlavne skvelá zábava, na ktorú budete dlho spomínať,“ hovorí Maroš Socha zo Spartan Patriot Elite Team z Vranova nad Topľou. Ako sa na svoje prvé preteky pripravoval Maroš? Mladý muž sa venoval kickboxu pod vedením pána Kolozsyho v klube Panter Prešov, ktorému je vďačný za prípravu, ktorá mu pomohla i pri pretekoch Spartan Race. Tréningy boli o zdokonaľovaní kondície, výbušnosti, rýchlosti i sile. Navyše behával 3 razy týždenne maximálne 8 kilometrov v rýchlom tempe.
Aj keď je Spartan Sprint najľahším pretekom z ponuky, netreba ho podceniť. Mali by ste bez problémov odbehnúť 5-kilometrovú trasu a pripraviť sa na zdolávanie prekážok. Je potrebné mať nielen rýchle nohy, ale aj silu v hornej časti tela. Tréning teda môže vyzerať tak, že počas behu si pravidelne urobíte „prestávku“, počas ktorej vykonáte 20-30 opakovaní kľukov, drepov a ďalších funkčných cvikov. V rámci prípravy sa môžu hodiť aj skupinové cvičenia, ako napríklad crossfit či boot camp, ktorý vzišiel z amerických vojenských výcvikových táborov. „Aktuálne moja príprava na Spartan Race vyzerá nasledovne: 3-4 razy týždenne kondičný tréning (beh, bicykel, švihadlo), 1-krát silový tréning a 1-krát funkčný tréning (šplh na lane, zhyby, burpees atď.) a raz týždenne mám aktívny odpočinok v podobe turistiky,“ prezrádza Maroš, ktorý sa poctivo chystá na ďalšie preteky Spartan Race na Slovensku a vlastne aj posúva bližšie k splneniu svojho veľkého sna. Časom by rád skončil v top trojke v bodovacej súťaži v kategórii 20-24 rokov v Európe a jeho víziou sú tiež preteky Spartan Ultra Best (42 km+).
Spartan Racer Maroš Socha odporúča úplným nováčikom i pretek v skupine. „Na trati sa budete vzájomne podporovať a zdolávať prekážky spolu. Je to ľahšie, ako keby išiel človek sám. Odporúčam investovať do kvalitných topánok, pretože bežné bežecké topánky v tomto smere určite zlyhajú. V neposlednom rade si treba dať pozor na bezpečnosť pri zdolávaní prekážok a aj pri behu v teréne. Zdravie je len jedno a treba si ho chrániť,“ radí Maroš.