Najčastejšie chyby, ktoré robíme, keď začíname chudnúť
Dámy, iste viete, že chudnúť, jesť správne a tvarovať postavu nie je ľahké. Fitness fanatik Martiza Rodriguez prináša 22 tipov a trikov, ktoré vám pomôžu dostať sa do formy, cítiť sa zdravo a fit.
Premýšľala som o chybách, ktoré robíme, keď sa snažíme začať s aktívnym a zdravým životným štýlom. Výskumy týchto 22 chýb podporujú. Aj ja sama som niektoré z nich robila, ako napríklad tréning takmer každý deň, pretože ho milujem. Nedávala som telu dostatok odpočinku a teraz trpím artritídou v kolenách. Rovnako ako prehnanou posadnutosťou stravou.
1. diétne výstrelky
3-dňová diéta, pri ktorej stratíte 5 kíl, Atkinsonova diéta, grapefruitová diéta atď... Ani jedna z nich vás nenaučí, ako správne jesť. Sľubujú vám rýchly úbytok váhy, dovoľujú len veľmi obmedzené množstvo potravín alebo jedno konkrétne jedlo. S týmito diétami sa nenaučíte žiť v reálnom svete, nenaučia vás robiť dobré rozhodnutia a jesť zdravo. Zabráňte týmto módnym výstrelkom.
2. Preskakovanie jedál alebo jedlo len raz denne
To vám len zníži hladinu cukru a budú vás naháňať chute. Skvelý spôsob, ako jesť zdravo, je mať 5-6 malých jedál namiesto 2 veľkých, čo vám pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi.
3. Diéta bez tréningu
Namiesto premýšľania nad tým, že musíte schudnúť, myslite na to, že chcete byť zdravé, mať dostatočné množstvo svalovej hmoty a nízke percento telesného tuku. Cvičenie nie je dobré len na spaľovanie tuku, ale aj tvarovanie a zlepšenie kardiovaskulárnej kondície.
4. Iba kardio
Samozrejme, že je lepšie robiť aspoň kardio a nie sa len váľať na gauči, ale kardio nebude budovať svaly, aj keď sa trebárs dostanete na vami požadovanú hmotnosť. Posilňovací tréning vám pomôže tvarovať vaše telo a zvýšiť metabolizmus, pretože svaly môžu páliť väčšie množstvo kalórií až 24 hodín po tréningu. Dámy, nebudú z vás svalovci, budete vyzerať zdravo, sexy a budete sa pýšiť pevnou postavou.
5. Príliš tvrdý začiatok
Ak prechádzate z režimu gaučového povaľača do aktívneho životného štýlu, nenaložte si na začiatok príliš veľkú záťaž. Môžete sa zraniť, cítiť sa frustrovaná, čo povedie k ukončeniu tréningu a vráteniu sa k pôvodnému životnému štýlu. Nepredstierajte, že môžete hneď na začiatku zabehnúť 10 alebo 15 kilometrov bez prípravy. Začnite na troch s prechodom na chôdzu v minútových intervaloch. Tiež keď začínate s posilňovaním, nepoužívajte zo začiatku príliš veľké váhy, s ktorými nezvládnete správnu techniku cviku a môžete sa zraniť.
6. Príliš malé alebo príliš veľké váhy
Vyhnite sa pri posilňovaní používaniu príliš nízkych závaží, ktoré neumožňujú, aby ste cítili prácu svalov, rovnako aj pri používaní príliš veľkých váh nebudete schopné dodržať techniku cvičenia a dokončiť sériu. Či už tak, alebo onak, výsledky neuvidíte.
7. Dodržujte techniku
Ak budete používať hojdavé pohyby na zdvíhanie ťažších váh, nebudete budovať požadované svaly, a môžete sa zraniť. Naučte sa dokonale techniku každého cviku a sústreďte sa na konkrétny sval, s ktorým pracujete.
8. Bez rady a pomoci
Keď začínate s aktívnym životným štýlom, urobte si prieskum, opýtajte sa nutričného špecialistu, doktora, fitness trénera, ktorí vám môžu pomôcť naučiť sa správne cvičiť a stravovať.
9. Krátkodobé diéty
Použijete niektorú z krátkodobých diét, dosiahnete svoju cieľovú váhu, a čo potom? Vrátite sa späť do svojho starého života? Vrátia sa vám aj pôvodné kilogramy a zopár navyše. Váš plán by sa mal zamerať na to, aby ste boli zdravá a aktívna.
10. Prejedanie
Mnoho ľudí sa dopúšťa tejto chyby. Prejedaním nezväčšíte len obvod svojho pása, ale aj riziko ochorenia srdca, vysokého krvného tlaku alebo dokonca aj depresie.
11. Príliš tvrdé diéty
Niektorí ľudia držia prísne diéty, kde jedia len mäso, obilniny, zeleninu alebo pijú džúsy. Niekedy príde rozhodnutie, že stačí jesť raz denne alebo prijímať iba 500 až 800 kalórií denne. Tieto obmedzenia vedú iba k spomaleniu vášho metabolizmu a k zdravotným problémom, pretože nedávate telu energiu potrebnú na fungovanie. Minimálne by ste mali jesť 1200 až 1500 kalórií denne, alebo aj viac, v závislosti na úrovni vašej aktivity.
12. Nedostatok vody
Prosím, pite aspoň 2 litre vody denne. Voda je skvelá pre vaše zdravie, dáva vám energiu, zlepšuje športový výkon, odstraňuje toxíny a odpad z tela. To vám pomôže schudnúť, udržať vašu pleť krásnu a prinesie veľa ďalších výhod.
13. "Cvičím, aby som sa mohla poriadne najesť."
Nemyslite si, že môžete byť zdravé len vďaka tréningu, ak prijímate zlú stravu bez akejkoľvek kontroly. Budete sa pýtať samy seba: "Prečo nechudnem? Cvičím príliš?" Odpoveď je zrejmá - nemáte rovnováhu medzi fyzickou aktivitou a výživou.
14. Príliš veľa cvičenia
Vaše telo potrebuje aj odpočinok. Prílišným tréningom si môžete spôsobiť nespavosť, únavu, depresie, zlomeniny, artritídu a ďalšie. Pamätajte si, že na dosiahnutie vášho cieľa potrebujete čas a trpezlivosť.
15. Žiadne ovocie, iba ovocné šťavy
Ovocné šťavy obsahujú všetok cukor z ovocia, ale žiadnu vlákninu, takže radšej voľte čerstvé ovocie. A ak si nemôžete pomôcť, uistite sa, že pijete 100 % šťavy bez pridaného cukru.
16. Nízkotučná strava
Ak je výrobok bez tuku alebo cukru, neznamená to, že ho môžete jesť na tony. Mali by ste mať vždy príjem pod kontrolou. Vedeli ste, že niektoré produkty „bez tuku“ kompenzujú zníženie množstva tuku zvýšeným množstvom cukru?
17. Veganské stravovanie alebo iba šaláty
Nemôžete jesť celý život len šaláty alebo zeleninu. Áno, sú skvelou alternatívou, ale ak sa naučíte výhody iných potravín, uvidíte, ako veľa možností sa vám ponúka. Rovnako opatrné buďte aj v tomto prípade: nejedzte šaláty s krutónmi, syrmi, opečenou slaninkou a vysokým obsahom tukov z dresingov. Tiež sa vyhnite vyprážanej vegetariánskej strave, jedzte potraviny grilované alebo dusené.
18. Žiadne desiaty
Prečo nie? Desiaty sú skvelý spôsob, ktorý vám pomôže ovládať chuť k jedlu. Len sa uistite, že jete zdravé desiaty so zodpovedajúcim obsahom kalórií. A prečo nejesť malé porcie každé 3-4 hodiny?
19. Žiadne dezerty
Prečo si chcete nechať ujsť skvelý dezert? Zjedzte len malú časť, alebo si nájdite zdravý dezert. Ak ste v reštaurácii, čo vám bráni rozdeliť sa s priateľmi? Aspoň sa zbavíte pocitu viny, že ste zjedli celý dezert.
20. Vyhýbanie sa všetkým tukom
Len preto, že to má veľa tuku, to ešte nemusí byť zlé. Naučte sa rozlišovať medzi dobrými tukmi (mononenasýtené a polynenasýtené) a zlými tukmi (transnasytené).
21. Nevšímanie si etikiet
Prečítajte si fakty o výžive a čítajte etikety výrobkov. Naučíte sa tak lepšie rozhodovať a vedieť, čo dávate vášmu telu. Pozor na potraviny s dlhým zoznamom zložiek, ktoré nemožno ani vysloviť.
22. Zakázané sacharidy
Sacharidy sú zdrojom energie a vaše telo ich potrebuje, takže si nemusíte zakazovať všetky. Voľte komplexné sacharidy z celozrnných výrobkov, obilniny s vysokým obsahom vlákniny a nízkym podielom cukru, hnedú ryžu, ovsené vločky a ovocie.