Kruhovým tréningom spálite oveľa viac kalórií
Kruhový tréning je systém pri ktorom dokončíte jednu sériu a takmer bez pauzy pokračujete ďalším cvikom. Po absolvovaní jedného „okruhu“ všetkých vybraných cvikov celý postup niekoľko krát zopakujete. To, že sa budete hýbať relatívne rýchlo a dlho, prispeje nielen kondícii vášho obehového systému, ale súčasne aj spaľovaniu tukov.
Hodinou normálneho tréningu spálite asi šesť kalórií na kilogram telesnej váhy, zatiaľ čo hodinou kruhového tréningu, až desať kalórií. Musíte však cvičiť plynule, rytmicky a s minimálnymi pauzami.
Okruh
Kľúčom k zostaveniu kruhového tréningu je jeho jednoduchosť. Príliš veľa cvikov, prípadne nevhodných cvikov, je neproduktívnych a skoro vás vyčerpá.
Pre zloženie kruhového tréningu platia určité zásady
Prvá, použite cviky na veľké svalové partie, ako sú stehná, chrbát, hrudník a brucho. Po adaptácií môžete pridať aj ďalší okruh s izolovanými cvikmi na lýtka, ramená, bicepsy, tricepsy a hamstringy. Okruhy vykonávajte v pondelok, v stredu a v piatok.
Druhá, máte voľný výber medzi cvikmi s činkami, na prístrojoch alebo s telesnou váhou. Pretože kombinácia všetkých troch možností je pestrejšia a zábavnejšia, nikto vám neprikazuje, aby ste mali pripravený okruh výlučne iba s činkami a ďalší len na strojoch.
Tretia, optimálny počet cvikov pre okruh je päť, počty opakovaní 8-15 a sérií tiež päť. Záťaž zvyšujte postupne v každej sérií. V závislosti na vašej kondícií môžete odpočívať medzi cvikmi asi 20 sekúnd a medzi okruhmi 1-2 minúty. Pauzy priebežne skracujte, pokiaľ nebudete schopní prejsť všetkými okruhmi prakticky non-stop.
Pokiaľ máte problémy s určitou partiou, je možné vytvoriť špeciálny okruh napríklad pre nohy alebo pre oblasť pásu. Ide o gigantickú sériu z piatich cvikov, ktoré vykonávate po sebe s minimálnymi pauzami.
Úžasnou výhodou kruhového tréningu je úspora času, pretože 25 sérií môžete dokončiť za 30-40 minút. Nevýhodou je fakt, že v preplnenej posilňovni nie ľahko zaistíte päť voľných stanovíšť a preto budete musieť improvizovať.
Na záver ešte dve poznámky. Pokiaľ ide o zlepšovanie vášho tela, neexistuje taká vec ako „voľný čas“. Je iba investovaný alebo premárnený čas. Podobne je to aj s námahou. Každý program je dobrý natoľko, koľko námahy do neho vložíte. Absolvovaním veľkého počtu bezmyšlienkových sérií s ľahkými váhami na luxusných strojoch nemá rovnaký význam, ako usilovná práca na veľkých svalových partiách s dostatočnými záťažami. Produktívny tréning jednoducho vyžaduje, aby ste vykročili z pohodlnej sféry a trochu si odreli kolená!